ویدئو پروژکتور یا تلویزیون

اگر به دنبال راه‌اندازی یک سیستم نمایشی بزرگ برای خانه خود هستید، ممکن است بین خرید یک تلویزیون سینمای خانگی و یک ویدئو پروژکتور همراه با پرده نمایش مردد شده باشید. ویدئو پروژکتور یا تلویزیون؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که به دنبال خرید سیستم نمایشی هستند از خود می پرسند.

از یک طرف، پروژکتورها طی چند سال گذشته بسیار ارزان‌تر از قبل شده‌اند و امکانات بیشماری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند، اما از طرف دیگر، تلویزیون به لطف رزولوشن 4K با HDR، اکنون بزرگتر، واضح‌تر و روشن‌تر از همیشه شده و می‌تواند گزینه مناسبی برای نمایش خانگی باشد.

در واقع، هر دو گزینه جوانب مثبت و منفی خود را دارند، و سناریوی مشخصی وجود ندارد که یکی از آنها انتخاب بهتری نسبت به دیگری است. برای کمک به شما در تصمیم‌گیری در ادامه می‌خواهیم چند مورد از ویژگی‌های مهم برای نمایش خانگی را در نظر گرفته و ویدئو پروژکتور و تلویزیون را با یکدیگر در هر یک از جوانب مقایسه کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب متناسب با نیاز و بودجه خود را داشته باشید:

اندازه

شاید تا چند سال قبل تلویزیون ها از نظر اندازه صفحه نمایش با پروژکتور ها قابل مقایسه نبودند. اما این روزها فاصله بسیار نزدیک است. اگر به دنبال صفحه نمایش بزرگ در تلوزیون ها باشید در بازار می توانید تلویزیون های 85 اینچی هم پیدا کنید. اما نکته مهم قیمت است. در مورد صفحه نمایش بزرگ خرید ویدئوپروژکتور از نظر اقتصادی گزینه مناسب تری است و می تواند تا 130 اینچ را روی دیوار یا هر سطح صاف دیگری که شما بخواهید نمایش دهد. شما با خرید ویدئوپروژکتورهای ارزان نیز می توانید تصویری بزرگ را نمایش دهید. اما تلوزیون های بزرگ قیمتی بالاتر دارند و مقرون به صرفه نیستند.

ویدئو پروژکتور یا تلویزیون

 برنده : ویدئو پروژکتور

روشنایی

روشنایی یکی از مهمترین معیارها در ویدئو پروژکتور است. اینکه اتاق موردنظر شما برای راه‌اندازی سیستم نمایش خانگی تا چه حد روشن است برای انتخاب بین تلویزیون یا ویدئو پروژکتور می‌تواند بسیار مهم باشد.

هرچه روشنایی اتاق بیشتر باشد به دستگاه ویدئو پروژکتوری با شدت روشنایی بیشتری احتیاج خواهید داشت و هرچه شدت روشنایی دستگاه بالاتر برود به تبع آن قیمت نیز بالا می‌رود؛ اما تلویزیون‌ها می‌توانند به راحتی حتی در اتاق‌های روشن نیز تصویری با میزان روشنایی مناسب ایجاد کنند.

اگر بخواهیم در این مورد تلویزیون و ویدئو پروژکتور را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم ویدئوپروژکتوری که بتواند شدت روشنایی در حد تلویزیون تولید کند بسیار گران قیمت است و خرید آن صرفه اقتصادی ندارد. همچنین مسئله دیگری در اینجا مطرح است طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور است. لامپ دستگاه به مرور زمان کم رنگ شده و در نهایت خاموش می‌شود و هزینه بالایی برای جایگزینی دارد.

اگر اتاق موردنظر شما برای راه‌اندازی سیستم نمایشی تاریک است، استفاده از ویدئوپروژکتور می‌تواند منطقی باشد، اما اگر می‌خواهید یک تصویر روشن با صرف هزینه کم و بدون هزینه نگهداری داشته باشید تلویزیون گزینه بهتری است.

برنده : تلویزیون

کنتراست

کنتراست نسبت عمیق‌ترین نقطه تاریک به روشن‌ترین نقطه تصویر در ویدئو پروژکتور یا تلویزیون را بیان می‌کند. کنتراست نیز مانند شدت روشنایی یکی از المان‌های مهم در ویدئوپروژکتورها است و خرید یک دستگاه با کنتراست بالا می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. هرچه کنتراست بیشتر باشد وضوح تصویر بهتر است و تصاویر ایجاد شده طبیعی‌تر جلوه می‌کنند.

تلویزیون‌ها می‌توانند کنتراست بالایی ایجاد کنند و تصاویر را به صورت طبیعی و با رنگ‌های واقعی نمایش دهند.

برنده : تلویزیون

وضوح

تلویزیون‌های 4K که کیفیت تصویر بسیار بالایی را تولید می‌کنند گران هستند، اما ویدئو پروزکتورهای 4K قیمت بسیار بالاتری دارند. به صورت کلی اگر به دنبال وضوح و کیفیت بسیار بالا هستید باید هزینه زیادی را برای راه‌اندازی سیستم نمایش خود در نظر بگیرید؛ اما در مقایسه تلویزیون و ویدئو پروژکتور می توان گفت تلویزیون ها ارزان‌تر هستند. علاوه بر این با وجود یکسان بودن کیفیت درج شده روی کاتالوگ محصول به طور مثال 4K نمی‌توان کیفیت یک تلوزیون را با ویدئو پروژکتور مقایسه کرد، زیرا دستگاه ویدئو پروژکتور نمی‌تواند عملکرد وضوح تصویر یک تلویزیون را داشته باشد.

 

برنده : تلویزیون

دقت رنگ

برای خرید یک دستگاه ویدئو پروژکتور با دقت رنگ مناسب، لازم نیست قیمت زیادی بپردازید. بسته به نوع پروژکتور (DLP ، LCD با تراشه 3 یا LCOS) می‌توانید رنگی عالی را با قیمت مناسب خریداری کنید. از طرف دیگر، تلویزیون‌ها برای تولید بهترین رنگ، نیاز به پردازش بهتر دارند و همین امر باعث بالاتر رفتن قیمت می‌شود. بهترین تلویزیون‌های 4K نسبت به بسیاری از پروژکتورها می‌توانند طیف گسترده‌تری از رنگ را تولید کنند، اما پروژکتورها هم بسیار نزدیک هستند. این امر به ویژه در مورد تلویزیون‌هایی با دامنه پویای بالا یا HDR صادق است.

یکی از بهترین ویدئو پروژکتورها از نظر وضوح و دقت رنگ ویدئو پروژکتور پاناسونیک است. یکی از مدل‌های این برند می‌توان به ویدئو پروژکتور پاناسونیک vmz51 اشاره کرد. این مدل ویدئو پروژکتور یکی از با کیفیت‌ترین ویدئو پروژکتورهای موجود در ایران است که مناسب برای سالن‌های سینمایی متوسط است.

اگر بخواهیم منحصراً نسبت قیمت به عملکرد را در نظر بگیریم، تلویزیون‌ها بهتر هستند. اگر مسئله‌ای نیست و می‌توانید مبلغ زیادی را برای خرید یک پروژکتور با کنترل نور هزینه کنید، می‌توانید یک تصویر بسیار بزرگتر با کیفیت تصویر برجسته در اختیار داشته باشید.

برنده : هیچکدام

نصب و راه‌اندازی

پاسخ کوتاه این است که تلویزیون‌ها نصب ساده‌تری دارند. تلویزیون‌های بزرگ ممکن است سنگین و کمی شکننده باشند، اما قرار دادن آنها در یک مجموعه سینمای خانگی و استفاده از آنها ساده است. بعلاوه تنظیم آن‌ها و امکان هماهنگی با سایر تجهیزات نمایش خانگی بسیار ساده است، زیرا همه چیز مستقیماً به داخل تلویزیون متصل می‌شود و در اکثر موارد، حتی از طریق ریموت تلویزیون، کنترل می‌شود. اگر بخواهید تلویزیون را روی دیوار نصب کنید می‌توانید پروژه را به تنهایی انجام دهید. در صورت نیاز به نصاب، کار آنها سریع و ارزان خواهد بود.

نصب و راه‌اندازی ویدئو پروژکتورها پیچیده است و نیاز به برنامه‌ریزی و زحمت بیشتری دارد. مرحله اول نصب مربوط به پرده نمایش است. ابتدا باید بین صفحه نمایش دستی و موتورایز انتخاب کنید. صرف نظر از روش، لازم است که فضای لازم را داشته باشید، زیرا این صفحه نمایش‌ها بزرگ هستند. سپس، باید پروژکتور در مکان و فاصله مناسب نسبت به پرده قرار دهید که این کاری سخت است. برای نصب ویدئو پروژکتور بهتر است از یک نصاب حرفه‌ای کمک گرفته یا حداقل مطالعه جدی در مورد راهنمای نصب پروژكتور داشته باشید.

یکی از بزرگترین چالش‌ها در نصب ویدئوپروژکتور فاصله تا پرده است. بیشتر دستگاه‌ها برای نمایش تصویر نیاز به فاصله زیاد تا پرده دارند که این باعث می‌شود برای مصارف خانگی مناسب نباشند؛ اما مدل های Short Throw و  Ultra Short Throw می‌توانند در فواصل کوتاه تصویری مناسب ایجاد کنند که این مدل‌ها گران‌تر هستند.

برنده : تلویزیون

سهولت در مشاهده

افراد زمان زیادی را صرف دیدن صفحه نمایش می‌کنند که این امر می‌تواند منجر به فشار چشم شود. صفحه‌های بزرگتر به کاهش فشار چشم کمک می‌کنند. ویدئو پروژکتورها با پر کردن بخش زیادی از میدان دید شما با روشنایی کمتر، تجربه مشاهده  آرامش‌بخش‌ و بدون اذیت کردن چشم را فراهم می‌کنند، اما تلویزیون‌ها با توجه به ابعاد کوچکتر و میزان روشنایی بیشتر در زمان طولانی می‌توانند برای چشم آزاردهنده باشند. پس اگر چشم‌های شما حساس است ویدئو پروژکتور می تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

 

برنده : ویدئو پروژکتور

کیفیت صدا

تلویزیون در این مورد انتخاب بهتری است، به یک دلیل ساده: تلویزیون‌ها دارای بلندگو هستند. بعضی از پروژکتورها دارای بلندگو هستند، اما معمولاً صدای کمی دارند و غالباً در پشت سر یا بالای سر بینندگان قرار می‌گیرند که آزاردهنده است. اگر قصد دارید از بلندگوی داخلی پروژکتور استفاده کنید، بهتر است ویدئو پروژکتوری انتخاب کنید که دارای قابلیت تولید صدای حداقل ۱۰ واتی باشد.

اما به طور کلی ما در این مطلب قصد داریم بهترین انتخاب برای سینمای خانگی را معرفی کنیم، پس حتی نمی‌توان به بلندگوهای داخلی تلویزیون اکتفا کرد. اگر واقعاً می‌خواهید بهترین تجربه از سینمای خانگی را داشته باشید، چه از تلویزیون یا ویدئو پروژکتور استفاده می کنید، یک سیستم صوتی قوی تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد. در این صورت تفاوتی نخواهد داشت که کدام دستگاه را خریداری می‌کنید، باید به دنبال خرید سیستم صوتی مناسب و پر قدرت باشید.

با این وجود، در مقایسه تلویزیون و پروژکتور، بلندگوهای خارجی تقریباً همیشه مورد نیاز پروژکتورها هستند، در حالی که یک تلویزیون با کیفیت بالا می‌تواند نیازهای صوتی اساسی را به تنهایی برطرف کند.

برنده : تلویزیون

کابل و کابل کشی

لزوم استفاده از کابل‌‌ها مشکل دیگری است، که به اجبار با آنها سر و کار خواهید داشت. برای استفاده از ویدئو پروژکتور نیاز به کابل و مسیر کابل کشی HDMI  خواهید داشت در غیر این صورت باید به دنبال خرید دانگل وایرلس برای دستگاه خود باشید که این باعث افزایش هزینه می‌شود.

برای نصب و راه‌اندازی تلویزیون تنها کابل برق مورد نیاز است. اگر قصد راه‌اندازی سیستم صوتی جداگانه نیز داشته باشید، باید از طریق کابل این دو سیستم را به هم متصل کنید.

برنده : تلویزیون

نمایش سه بعدی

اگر به دنبال نمایش سه بعدی هستید، متأسفانه تولید تلویزیون‌های سه بعدی متوقف شده است. در نتیجه، تنها چند مدل انتخاب وجود دارد که ممکن است هنوز هم در بازار موجود باشد. با این حال، بسیاری از پروژکتورها دارای قابلیت نمایش سه بعدی هستند.

اگر به دنبال خرید یک پروژکتور سه بعدی هستید به راحتی می‌توانید در بازار آن را پیدا کنید. توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، مجبور خواهید بود عینک سه بعدی موردنیاز را بطور جداگانه خریداری کنید.

برنده : ویدئو پروژکتور

راحتی

در مورد سهولت در استفاده تلویزیون گزینه مناسب‌تری است. استفاده از آنها ساده‌تر است، نیاز به برنامه‌ریزی و زحمت کمتری برای تنظیم دارید، تغییر نور محیط روی کیفیت تصویر تاثیر گذار نیست و سایه اجسام روی صفحه اختلال ایجاد نمی‌کند و نیاز به تعویض لامپ ندارد. بعلاوه، پیدا کردن یک تلویزیون هوشمند مقرون به صرفه که دارای قابلیت‌های فراوان و برنامه‌های کاربردی باشد کار چندان دشواری نیست.

ویدئو پروژکتورهای کوچکتر، آسانتر نصب شده و پروژکتورهای قابل‌ حمل یا پرتابل بازار رو به رشدی وجود دارد، اما هنوز هم به نصب احتیاج دارند. مطمئناً، پروژکتورهای جدیدتر دارای ویژگی‌های فراوان مانند لنزهای قابل‌تنظیم و بزرگنمایی هستند و پروژکتورهای “پرتاب کوتاه” با فاصله کم از صفحه قابل نصب هستند، اما با این وجود، واقعیت این است که تلویزیون‌ها به راحتی نصب و استفاده می‌شوند.

برنده : تلویزیون

طول عمر استفاده

یکی از معایب ویدئو پروژکتورها که در بالا نیز به آن اشاره شده است، این است که از آنجا که پروژکتورها اغلب از لامپ به عنوان منبع نور استفاده می‌کنند، این لامپ در نهایت از بین می‌رود. این مورد بسیار قابل توجه است، زیرا لامپ‌ها گران هستند. بنابراین بسته به هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید، می‌تواند روی تصمیم شما تاثیرگذار باشد.

بهتر است ابتدا پروژکتور را بر اساس طول عمر لامپ مورد بررسی قرار دهید تا به شما در تصمیم‌گیری نهایی کمک کند.

در مورد تلوزیون‌ها می‌توان گفت هزینه نگهداری آن‌ها کم است و کمتر دچار مشکلات ناگهانی می‌شوند. همچنین با وجود تعمیرکاران فراوان، در صورت خرابی هزینه کمتری بابت تعمیر و تعویض قطعه خرج خواهید کرد.

برنده : تلویزیون

دوام

هم پروژکتور و هم تلویزیون دارای دوام مناسبی هستند. بسته به چندین عامل ماندگاری و دوام تحت تاثیر قرار می‌گیرند، مانند اینکه شما چقدر از آنها مراقبت می‌کنید و در کل چقدر از ویدئو پروژکتور یا تلویزیون استفاده می‌کنید.

پروژکتورهایی که به طور دائم نصب نشده‌اند، باید هر بار که می‌خواهید آنها را روشن کنید، جابجا و راه‌اندازی شوند؛ این می‌تواند به مرور زمان آسیب‌پذیری دستگاه را افزایش دهد، بنابراین یک مکان ثابت می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند.

تلویزیون‌های نصب شده بر روی دیوار کمتر احتمال دارد ضربه بخورند یا آسیب ببینند. با این وجود، در صورت استفاده صحیح و نگهداری مناسب، هر دو دستگاه می‌توانند 10 سال یا بیشتر بدون مشکل کار کنند.

برنده : هیچکدام

سر و صدا و نویز

پروژکتورها برای خنک نگه‌داشتن لامپ دارای فن‌هایی هستند که به افزایش طول عمر لامپ کمک می‌کنند. برخی از مدل‌ها در هنگام کارکرد فن سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند، به این معنی که برای شنیدن فیلم، نمایش یا بازی خود باید صدای فن را نیز تحمل کنید. برخی از مدل‌ها دارای فن‌های خاموش یا بی‌صدا هستند که می‌تواند این مسئله را کاهش دهد.

تلویزیون‌ها پس زمینه ساکت و بدون سر و صدای فن دارند که تمرکز شما را حین مشاهده بهم نمی‌زند.

برنده : تلویزیون

هزینه

در حال حاضر بر اساس اندازه صفحه پروژکتورها ارزان‌تر از تلویزیون‌ها هستند، اما تاکنون احتمالاً متوجه شده‌اید که موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند روی هزینه و کیفیت تاثیرگذار باشد. همچنین امکانات سفارشی قطعاً هزینه را کمی بالا می‌برد.

همچنین یک عنصر بزرگ وجود دارد که ما در مورد آن بحث نکرده‌ایم: پرده نمایش. پرده نمایش‌های معمولی عموما قیمت بالایی ندارند؛ اما پرده نمایش‌های موتورایز قیمت بالاتری دارند. بسته به اینکه محل نصب شما زمینی یا سقفی است، نوع پرده نمایش نیز متفاوت است. در بحث قیمت و هزینه تمام شده متأسفانه مبلغ ثابتی وجود ندارد که ما بتوانیم در اینجا بحث کنیم؛ پس نمی‌توان برنده واقعی را مشخص کرد.

نتیجه‌گیری

اگر امتیازها را جمع کنید، تلویزیون‌ها برنده هستند؛ اما این بدان معنا نیست که تلویزیون بهترین انتخاب برای شماست. اگر یک اتاق با روشنایی پایین در اختیار داشته باشید و یک سیستم صوتی با کیفیت تهیه کنید و دیواری مناسب برای نصب پرده نمایش در اختیار داشته باشید ویدئو پروژکتور می‌تواند انتخابی مناسب برای نیاز شما باشد. اگر بودجه دارید، بهترین گزینه این است که هر دو را تهیه کنید. تلویزیون برای تماشای برنامه‌های روزانه، و یک ویدئو پروژکتور با پرده نمایش برای تماشای فیلم و رویدادهای مهم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویدئو پروژکتورها و خرید آنها با گارانتی معتبر، می‌توانید به وبسایت idehal.org مراجعه نموده یا با شماره 81010-021 تماس بگیرید.

4.4 | (8)
Not Found!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x