کنتراست و تفاوت آن با رزولوشن

کنتراست چیست؟

به هنگام خرید ویدئو پروژکتور نیاز حتما خواهید داشت که به تمام اطلاعات فنی آن دست پیدا کنید و از میان دستگاه های موجود به انتخاب بپردازید. در این میان مهم است که شما مفهوم هر المان در مشخصات فنی دستگاه را به خوبی دربیابید. یکی از این فاکتورها کنتراست می باشد.

کنتراست تفاوت میان سفیدی و سیاهی موجود در تصویر به نمایش گذاشته شده می باشد. در واقع کنتراست نسبت سفیدی به سیاهی است. هر چه تفاوت این دو مقدار بیشتر باشد، کیفیت تصویر ارائه شده بسیار بالاتر می باشد. اگر دقت کرده باشید نمایشگر های دو بعدی که یک تصویر 3 بعدی را به نمایش می گذارند، این عمل را با استفاده از نور و سایه ها انجام می دهند. اگر در این نمایشگر ها کیفیت رنگ(کنتراست بالایی) نداشته باشیم در نتیجه نمی توان یک تصویر 3 بعدی با کیفیتی را به نمایش گذاشت.

کنتراست و تفاون آن با رزولوشن

در ابتدا کنتراست ها در محدوده600:1 و یا 300:1  اما امروزه کنتراست هایی در محدوده 20000:1 مشاهده می کنیم که کمی غیر قابل درک هستند. این تفاوت در مقدار به تفاوت در تعریف برمیگردد. شرکت ها و برندهای مختلفی از کنتراست تعاریف جداگانه ای ارائه می دهند و به همین علت مقدارهای متفاتی ارائه می شود. چرا که گاهی اوقات دستگاه هایی مشاهده می شود که کنتراست پایین ترین نسبت به دستگاه دیگر دارد اما سطح کیفیت بالاتری را از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است که میزان کنتراست در اتاق های تاریک و استاندارد اندازه گیری می شود که در این گونه اتاق ها، تمام تشعشعات منتشر شده در محیط را در خود جذب می کند. باید بدانید که دو نوع تعریف از کنتراست ارائه شده است که عبارتند از:

کنتراست ثابت و کنتراست پویا

تفاوت رزولوشن و کنتراست

رزلوشن برابر با ضرب تعداد پیکسل های افقی  در تعداد پیکسل های عمودی می باشد. هر چه تعداد پیکسل های موجود در صفحه بیشتر باشد، به جزئیات تصویر شما دقت بیشتری می شود. البته به این نکته دقت کنید که رزولوشن بالاتر به معنای کیفیت تصویر بالاتر نمی باشد چرا که عوامل بسیاری در تعیین این موقعیت تاثیر دارند. معمولا رزولوشن ها در چند استاندارد تعریف می شوند. و البته یک توضیح مفصل در یک نگاه برای رزولوشن:

کنتراست و تفاون آن با رزولوشن

4.4 | (9)
Not Found!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x