خانه » ویدئو پرژکتور و سیستمهای کنفرانس » کنتراست و تفاوت آن با رزولوشن

کنتراست و تفاوت آن با رزولوشن

کنتراست و تفاوت آن با رزولوشن

کنتراست چیست؟

به هنگام خرید ویدئو پروژکتور نیاز حتما خواهید داشت که به تمام اطلاعات فنی آن دست پیدا کنید و از میان دستگاه های موجود به انتخاب بپردازید. در این میان مهم است که شما مفهوم هر المان در مشخصات فنی دستگاه را به خوبی دربیابید. یکی از این فاکتورها کنتراست می باشد.

کنتراست تفاوت میان سفیدی و سیاهی موجود در تصویر به نمایش گذاشته شده می باشد. در واقع کنتراست نسبت سفیدی به سیاهی است. هر چه تفاوت این دو مقدار بیشتر باشد، کیفیت تصویر ارائه شده بسیار بالاتر می باشد. اگر دقت کرده باشید نمایشگر های دو بعدی که یک تصویر ۳ بعدی را به نمایش می گذارند، این عمل را با استفاده از نور و سایه ها انجام می دهند. اگر در این نمایشگر ها کیفیت رنگ(کنتراست بالایی) نداشته باشیم در نتیجه نمی توان یک تصویر ۳ بعدی با کیفیتی را به نمایش گذاشت.

کنتراست و تفاون آن با رزولوشن

در ابتدا کنتراست ها در محدوده۶۰۰:۱ و یا ۳۰۰:۱  اما امروزه کنتراست هایی در محدوده ۲۰۰۰۰:۱ مشاهده می کنیم که کمی غیر قابل درک هستند. این تفاوت در مقدار به تفاوت در تعریف برمیگردد. شرکت ها و برندهای مختلفی از کنتراست تعاریف جداگانه ای ارائه می دهند و به همین علت مقدارهای متفاتی ارائه می شود. چرا که گاهی اوقات دستگاه هایی مشاهده می شود که کنتراست پایین ترین نسبت به دستگاه دیگر دارد اما سطح کیفیت بالاتری را از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است که میزان کنتراست در اتاق های تاریک و استاندارد اندازه گیری می شود که در این گونه اتاق ها، تمام تشعشعات منتشر شده در محیط را در خود جذب می کند. باید بدانید که دو نوع تعریف از کنتراست ارائه شده است که عبارتند از:

کنتراست ثابت و کنتراست پویا

تفاوت رزولوشن و کنتراست

رزلوشن برابر با ضرب تعداد پیکسل های افقی  در تعداد پیکسل های عمودی می باشد. هر چه تعداد پیکسل های موجود در صفحه بیشتر باشد، به جزئیات تصویر شما دقت بیشتری می شود. البته به این نکته دقت کنید که رزولوشن بالاتر به معنای کیفیت تصویر بالاتر نمی باشد چرا که عوامل بسیاری در تعیین این موقعیت تاثیر دارند. معمولا رزولوشن ها در چند استاندارد تعریف می شوند. و البته یک توضیح مفصل در یک نگاه برای رزولوشن:

کنتراست و تفاون آن با رزولوشن


5 (100%) 6 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

تعمیرات ویدئو پروژکتور
تعداد بازدید: 11
تعمیر ویدئوپروژکتور ویدئوپروژکتور دستگاهی است که برای نمایش تصاویر انفورماتیک روی یک پرده و یا دیوار سفید استفاده می‌شود.امروزه با پیشرفت ت...
از ویدیو پروژکتور ها چه می دانید؟...
تعداد بازدید: 15
در جهان امروز در میان دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه های زبان، مراکز نظامی، شرکت های خصوصی و دولتی، نمایشگاه های هنری و حتی منازل ا...
تماشای فیلم و سریال با دستگاه ویدئو پروژکتور...
تعداد بازدید: 22
لذت دیدن فیلم با ویدئو پروژکتور امروزه دیدن فیلم ها و سریال های جذاب روز دنیا به یکی از مهمترین و بهترین سرگرمی های مردم تبدیل شده. در کنار...


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی