تنظیمات سانترال پاناسونیک

دستگاه سانترال یکی از مهم‌ترین تجهیزات در شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌ها به شمار می‌رود. این دستگاه‌ها خطوط شهری را به داخلی‌های مختلف تقسیم می‌کنند و آن‌ها را در اختیار کارمندان و بخش‌های مختلف یک مجموعه قرار می‌دهد. البته امکانات دستگاه سانترال به همین مورد محدود نمی‌شود، اما می‌توان گفت اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظیفه آن، همان تخصیص داخلی‌ها می‌باشد. در صورتی که قصد راه اندازی یک مرکز تلفن را داشته باشید، اولین قدم خرید یک دستگاه سانترال متناسب است که با نیازها و ظرفیت مجموعه کاری شما مطابقت داشته باشد. در ادامه به معرفی دستگاه سانترال و البته تنظیمات سانترال پاناسونیک به عنوان بهترین دستگاه موجود در بازار خواهیم پرداخت.

خرید دستگاه سانترال

همانطور که گفته شد، اولین قدم در راه اندازی یک مرکز تلفن، خرید یک دستگاه سانترال یا همان PBX می‌باشد. برای خرید این دستگاه باید فاکتورهای زیادی را مد نظر داشته باشید. مواردی از قبیل ظرفیت مجموعه، تعداد خطوط شهری، تعداد کارمندان، قابلیت‌های مورد نیاز و … مواردی هستند که حتما باید به آن‌ها توجه داشته باشید. بعد از شناسایی موارد گفته شده، نوبت به انتخاب بهترین و مناسب‌ترین دستگاه سانترال می‌رسد. در این مرحله بدون شک هیچ برندی مانند پاناسونیک توجه شما را به خود جلب نخواهد کرد.

ایده آل گستر نمایندگی سانترال پاناسونیک

 

دستگاه‌های سانترال پاناسونیک سال‌هاست که جای خود را در بازارهای ایران و سراسر جهان باز کرده و به انتخاب اول صاحبان کسب و کارها تبدیل شده‌اند. می‌توان گفت محصولات شرکت پاناسونیک، امتحان خود را از نظر کیفیت و ماندگاری پس داده و امروزه هیچ تردیدی در زمینه مناسب بودن آن‌ها وجود ندارد. البته در نظر داشته باشید که با توجه به محبوبیت فراوان این شرکت، محصولات تقلبی بسیاری با نام پاناسونیک در بازار موجود هستند. به همین دلیل تاکید کارشناسان همواره بر ااین بوده که محصولات این شرکت را تنها از نمایندگی‌های معتبر خریداری نمایید.

ایده آل گستر ؛ نمایندگی محصولات مخابراتی پاناسونیک 

شرکت ایده آل گستر به عنوان نمایندگی مجاز محصولات مخابراتی پاناسونیک در ایران، انواع دستگاه‌های سانترال تولید شده توسط این برند محبوب را همراه با یک گارانتی معتبر و 12 ماهه به مشتریان خود عرضه می‌کند. همچنین واحد پشتیبانی و فروش ایده آل گستر، تمامی راهنمایی‌های لازم در زمینه خرید دستگاه سانترال پاناسونیک را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با چشمی باز به خرید محصول مورد نیاز خود بپردازید. علاوه بر این تکنسین‌های این شرکت، در تمامی مراحل نصب و راه اندازی دستگاه سانترال، در کنار شما خواهند بود.

تنظیمات سانترال پاناسونیک

برای استفاده از دستگاه سانترال، احتیاج به اعمال تنظیمات نرم افزاری بر روی آن دارید. این کار در آخرین مرحله و بعد از انجام کارهای سخت افزاری از قبیل نصب و سیم کشی انجام می‌شود. سانترال‌های پاناسونیک به دو دسته کم ظرفیت و پرظرفیت تقسیم بندی می‌شوند. سانترال‌های کم ظرفیت از قبیل KX-TES824 برای شرکت‌ها و مجموعه‌های کوچک و متوسط مناسب هستند. این در حالیست که برای ادارات و سازمان‌های بزرگ از سانترال‌‌های پرظرفیت پاناسونیک استفاده می‌شود. مهم‌ترین مدل‌های سانترال پرظرفیت پاناسونیک عبارتند از :

تنظیمات سانترال پاناسونیک به شما کمک می‌کنند تا بتوانید از تمامی قابلیت‌های یک دستگاه سانترال استفاده کنید. منظور از تنظیمات، همان برنامه ریزی دستگاه است که به دو روش انجام می‌شود:

 • برنامه ریزی سانترال با تلفن
 • برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر

در ادامه به بررسی این دو روش و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

تنظیمات سانترال پاناسونیک با تلفن

شما با استفاده از یک دستگاه تلفن می‌توانید تنظیمات سانترال پاناسونیک را انجام دهید. اما سوال اینجاست که آیا با هر تلفنی این کار امکان پذیر است؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید با تلفن‌های سانترال بیشتر آشنا شویم. این دستگاه‌ها نوعی از تلفن‌ها می‌باشند که قابلیت کار با دستگاه سانترال را دارند. به عبارتی دیگر تلفن سانترال در کنار دستگاه PBX یک مرکز تلفن را تشکیل می‌دهند. تلفن‌های سانترال در 4 نوع مختلف تولید می‌شوند:

در سانترال‌های سخت افزاری که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم، از تلفن‌های دیجیتال و هایبرید استفاده می‌شود. تلفن‌های تحت شبکه و DECT برای کار در مراکز تلفن IP کاربرد دارند. تلفن‌های هایبرید و دیجیتال در دو سطح اپراتوری و مدیریتی تولید می‌شوند. برای برنامه ریزی یک دستگاه سانترال پاناسونیک، از تلفن سانترال مدیریتی استفاده می‌شود. در سانترال کم ظرفیت از یک تلفن هایبرید مدیتریتی مانند KX-T7730 و در سانترال پرظرفیت از یک تلفن دیجیتال مدیریتی مانند KX-DT546 استفاده می‌شود.

برنامه ریزی سانترال کم ظرفیت با استفاده از تلفن KX-T7730

برای اینکه بتوانید یک سانترال کم ظرفیت پاناسونیک مانند KX-TES824 را با استفاده از تلفن هایبرید مدیریتی برنامه ریزی کنید، احتیاج به کدهای تلفن سانترال KX-T7730 خواهید داشت. این کدها از قبل تعریف شده اند و هر کدام از آن‌ها یک عملکرد و قابلیت مشخص را بر روی دستگاه سانترال فعال می‌کند. در ابتدا باید دستگاه تلفن را با استفاده از جک 01 ( این جک مخصوص برنامه ریزی است و بر روی دستگاه سانترال مشخص است ) به دستگاه وصل کرده و سپس وارد محیط برنامه ریزی شوید.

برای ورود به محیط برنامه ریزی سانترال‌های پاناسونیک باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا دکمه Program را بر روی تلفن فشار دهید
 • کلید * و سپس # مربع را فشار دهید
 • حال باید باید پسورد دستگاه سانترال را وارد کنید که به صورت پیش فرض ۱۲۳۴ می‌باشد

اکنون شما آماده اعمال تنظیمات سانترال پاناسونیک هستید و باید قابلیت‌هایی که لازم دارید را با استفاده از کدهای مخصوصشان فعال نمایید. برای آشنایی با کدهای فعالسازی و تنظیمات سانترال کم ظرفیت پاناسونیک، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کدهای تلفن سانترال KX-T7730 را مطالعه نمایید. ما در اینجا و برای نمونه یکی از کدهای سانترال کم ظرفیت را معرفی می‌کنیم. در سانترال‌های پاناسونیک، کد 000 مربوط به تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه می‌باشد که به شکل زیر فعالسازی و تنظیم می‎شود:

 • وارد حالت برنامه برنامه ریزی شوید
 • کد ۰۰۰ را وارد کنید
 • با فشار دادن دکمه SP-PHONE وارد حالت انتخاب گزینه خواهید شد
 • با استفاده از دکمه‌های FWD / DND به جلو حرکت کرده تا عدد مربوط به تنظیم ساعت بر روی صفحه نمایش ظاهر شود و به حالت چشمک زدن وارد شود
 • سپس با فشار دادن (دوباره) FWD / DND می‌توانید آن را ثابت کنید
 • با استفاده از کلید AUTO ANS گزینه مورد نظر را انتخاب کنید
 • به کمک کلید STORE اطلاعات وارد شده را ذخیره نمایید
 • با فشار دادن کلید HOLD از حالت برنامه ریزی خارج خواهید شد

برنامه ریزی سانترال پرظرفیت با استفاده از تلفن KX-DT546

برای تنظیمات سانترال پاناسونیک در دستگاه‌های پرظرفیت نیز، تقریبا مشابه سانترال کم ظرفیت عمل می‌کنیم. البته در این دستگاه‌ها برای اتصال تلفن، باید یکی از خروجی‌های دیجیتال سانترال را انتخاب کنید. بعد از اینکه تلفن دیجیتال مدیریتی KX-DT546 را به سانترال وصل کردید، باید وارد محیط برنامه ریزی شوید. این کار دقیقا مشابه با سانترال‌های کم ظرفیت می‌باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.

کدهای فعالسازی در سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت با هم تفاوت دارند. برای آشنایی بیشتر با کدهای برنامه ریزی دستگاه‌های پرظرفیت پاناسونیک، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کدهای تلفن سانترال پاناسونیک را مطالعه نمایید. البته توجه داشته باشید که دستگاه‌های پرظرفیت پاناسونیک را به ندرت با تلفن برنامه ریزی می‌کنند و بیشتر از اتصال آن‌ها به کامپیوتر برای این کار استفاده می‌کنند.

تنظیمات سانترال پاناسونیک با کامپیوتر

یکی دیگر از راه‌های برنامه ریزی دستگاه‌های سانترال پاناسونیک، اتصال آن‌ها به کامپیوتر و استفاده از نرم افزار UPCMC می‌باشد. این نرم افزار برای اعمال تنظیمات سانترال پاناسونیک طراحی شده است و به کمک آن می‌توانید انواع دستگاه‌های سانترال را راه‌اندازی نمایید. این روش برای سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت یکسان است. ( البته سانترال‌های کم ظرفیت را معمولا با این روش برنامه ریزی نمی‌کنند، زیرا استفاده از تلفن برای راه اندازی آن‌ها به مراتب ساده‌تر است).

بعد از اینکه دستگاه سانترال پاناسونیک را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کردید، نرم افزار UPCMC را باز کرده و شروع به تنظیم انواع قابلیت‌های دستگاه سانترال نمایید. در شکل زیر تصویری از محیط این نرم افزار را مشاهده می‌کنید.

محیط نرم افزار upcmc

همانطور که می‌بینید، در سمت چپ این نرم افزار، منوی سیستم قرار دارد که هر بخش از آن، مربوط به یکی از قابلیت‌ها و امکانات دستگاه سانترال می‌باشد. به عنوان مثال منوی Slot مربوط به اضافه کردن کارت‌های سانترال به دستگاه می‌باشد. هر کارت سخت افزاری که به صورت فیزیکی به دستگاه متصل می‌شود ( از قبیل کارت خط شهری، کارت کالر آیدی، کارت آپشنال و … ) باید در این قسمت به صورت نرم افزاری برای دستگاه تعریف شود.

این نرم افزار کاملا تخصصی بوده و پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان شخصا اقدام به برنامه ریزی دستگاه سانترال خود ننمایید. زیرا کوچکترین اشتباهی که در این زمینه مرتکب شوید، ممکن است باعث بروز خسارت‌های سنگین به دستگاه شود. باری تنظیمات سانترال پاناسونیک می‌توانید از تکنسین‌های فنی شرکت ایده آل گستر کمک بگیرید.

برخی از قابلیت‌های دستگاه سانترال

همانطور که اشاره شد، تنظیمات سانترال پاناسونیک به منظور استفاده از قابلیت‌های این دستگاه انجام می‌شوند. دستگاه سانترال علاوه بر تخصیص داخلی‌های مورد نیاز یک مجموعه، می‌تواند قابلیت‌های دیگری را نیز در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دهد. برخی از امکانات یک دستگاه سانترال پاناسونیک عبارتند از :

 • امکان مشاهده شماره تماس گیرندگان با نصب کارت کالر آیدی روی دستگاه سانترال قابل دسترسی است.
 • دستگاه ضبط مکالمات می تواند در کنار سانترال قرار گیرد و توسط یک سیستم کامپیوتری مکالمات شرکت را ضبط کند.
 • ظرفیت دستگاه های سانترال از طریق نصب کارت های ارتقا قابل افزایش است. این کارت ها بر اساس ظرفیت خود می توانند تعداد خطوط شهری، داخلی ها یا هر دو را افزایش دهند
 •  از طریق نصب کارت PRI روی بعضی از دستگاه های سانترال سازگار، می توان از خطوط 4 یا 5 رقمی مخابراتی روی دستگاه استفاده کرد.

هر کدام از مواردی که به آن‌ها اشاره شد، علاوه بر سخت افزار، احتیاج به فعالسازی نرم افزاری نیز دارند.

ایده آل گستر ؛ نمایندگی تعمیرات پاناسونیک

دستگاه‌ها و تلفن‌های سانترال پاناسونیک معمولا دچار خرابی‌های ناگهانی نمی‌شوند. بیشترین اشکالاتی که برای این دستگاه‌ها پیش می‌آیند؛ مربوط به افزایش عمر آن‌ها و البته استفاده‌ ناصحیح می‌باشد. سانترال‌های پاناسونیک ممکن است به صورت سخت افزاری خراب شوند ( یکی از قطعات داخلی آن‌ها از کار بیفتد ) و یا دچار اشکالات نرم افزاری شوند. در هر دو مورد یاد شده، می‌توانید با مرکز تعمیر سانترال شرکت ایده آل گستر تماس بگیرید.

آیا به تعمیرات سانترال پاناسونیک نیاز دارید ؟

واحد تعمیرات ایده آل گستر با تجربه‌ای چندین ساله در زمینه تعمیرات انواع سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت پاناسونیک، در کمترین زمان ممکن و با بهره‌گیری از قطعات اورجینال، دستگاه سانترال شما را تعمیر کرده و جهت استفاده مجدد تقدیمتان خواهد نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code