ویپ (VoIP) چیست؟

اگر با ویپ آشنا نیستید و نمی‌دانید که چه کارهایی می‌تواند برای شما و کسب و کارتان انجام دهد، اصلا نگران نباشید. چون در این مقاله از تمام چیزهایی که از سیستم ویپ باید بدانید، صحبت کردیم. امیدواریم تا به تمامی ابهامات و سوالات شما جواب دهیم. اولین سوال شما این است که ویپ (VoIP) چیست و چه امکاناتی دارد. در ابتدا با چند اصطلاح در رابطه با VoIP آشنا می‌شویم. سپس با مفهوم VoIP آشنا شده و در ادامه چند نمونه از امکانات و مزایای VoIP را با هم بررسی می‌کنیم.

بسیار خوشحال می‌شویم تا در آخر همین مقاله نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید تا از تجربیات شما عزیزان استفاده کنیم.

معنی و مفهوم VoIP

ویپ (VoIP) یک کلمه لاتین است. این کلمه مخفف عبارت “Voice over Internet Protocol” به معنای لغوی “انتقال صدا از طریق پروتکل اینترنت” است. اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده این عبارت را توصیف کنیم، خدمات تلفنی است که از طریق اینترنت ارائه می‌شود.

امکانات VoIP آنقدر زیاد هستند که بتوانند شما را در استفاده از آن قانع کنند. واقعیت این است که این سیستم قدرتمند هنوز در کشور ما به خوبی از آن استفاده نمی‌شود. همچنین از امکانات مفید آن اطلاعات کافی ندارند. ولی اگر تمایل دارید تا آگاهی بیشتری از این وضوع پیدا کنید، می‌توانید مقاله “امکانات VoIP” را مطالعه کنید.

تماس‌های اینترنتی می‌تواند از چندین روش مختلف مانند تلفن‌های همراه، تلفن‌های تحت شبکه و رایانه‌ها انجام بگیرد. حتی تماس‌های بین کشوری یا بین‌المللی با ویپ بسیار راحت‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر هم هست.

دیگر خدمات VoIP که بر بستر اینترنت هستند، اشتراک انواع فرمت‌های فایلی، چت کردن و یا تماس‌ها و کنفرانس‌های تصویری را فراهم می‌کنند. حتما با برنامه‌هایی مثل Skype، Google Hangouts و از همه مهمتر با WhatsApp کار کرده‌اید. این‌ها نمونه‌هایی از نرم‌افزارهای ویپ هستند که روزانه با آنها درگیر هستید.

قابلیت اشتراک‌گذاری فایل در VoIP
قابلیت اشتراک‌گذاری فایل در VoIP

صدا چیست؟

صدا یا صوت نوعی از انرژی است که از تحرک ذرات ماده به وجود می‌آید. به این صورت که با برخورد یک ذره با ذرات دیگر، آنها به حرکتدرآمده و صدا تولید می‌شود. یک ارتعاش که می‌تواند به وسیله گوش انسان به خوبی درک شود. جالب است بدانید که صدا در گازها، مایعات و جامدات نیز وجود دارد. یعنی صدا در هر محیطی که ماده در آن وجود داشته باشد انتشار می‌یابد.

واحد اندازه‌گیری صدا “دسی‌بل” است که با نماد اختصاری “db” آن را نشان می‌دهند. محدوده شنوایی انسان بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز است، اما محدوده توانایی تولید صدا در انسان 300 هرتز تا 4 کیلو هرتز است.

انواع خطوط مخابراتی

خطوط مخابراتی در کل به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • خطوط آنالوگ یا PSTN
 • خطوط دیجیتال یا ISDN

خطوط آنالوگ یا PSTN

خطوط آنالوگ همین حطوط معمولی تلفن هستند که در اکثر منازل وجود دارند و اصطلاحا به آنها PSTN هم می‌گویند. خطوط PSTN از زمان‌های خیلی دورتر و به صورت خیلی ساده‌تر وجود داشته و امروز با پیشرفت تکنولوژی‌ به گونه‌ای شده تا در هر منطقه مخابراتی، یک شبکه PSTN مجهز داشته باشیم. شبکه‌های مخابراتی PSTN، یک شبکه سوئیچینگ مداری است که وظیفه آن ارتباط دادن تماس‌های تلفنی و انتقال پیام‌های صوتی است.

خطوط دیجیتال یا ISDN

ایده خطوط دیجیتال از اواسط دهه 80 میلادی مطرح شد و هدف از این پروژه جایگزینی سیستم‌های تلفنی دیجیتال با سیستم‌های تلفنی سنتی یا آنالوگ بود تا بتواند داده‌های صوتی را برای انسان فراهم کند. در این پروسه، ابتدا صدا به داده‌های دیجیتالی تبدیل شده و سپس برای مقصد ارسال می‌شود. در همین مقاله نحوه کارکرد و چگونگی انتقال صدا از به صورت دیجیتالی و اینترنتی آورده شده است.

اگر بخواهیم به برخی از مزیت‌های خطوط دیجیتال اشاره کنیم، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • در فواصل مکانی خیلی دور با افت ولتاژ تاثیری نمی‌گیرد.
 • افزایش سرعت برقراری تماس
 • ایجاد چندین کانال بر روی یک بستر ثابت
 • نویزها و پارازیت‌های اضافی کاهش می‌یابد.
 

سیپ ترانک و VoIP

همانطور که در تفاوت voip و sip اشاره شد، کلیدی ترین تفاوت این فناوری در این است که VoIP در واقع یک خانواده از فن آوری های استفاده شده در شبکه های مخابراتی مدرن است، در حالی که SIP یک پروتکل سیگنالینگ است که در چتر VoIP استفاده می شود.

همچنین باید به این مورد اشاره کرد که در کشور ما اکثر خطوط ارائه شده توسط مخابرات، آنالوگ هستند و اگر بخواهید در شرکت یا محل کار خود از ویپ استفاده کنید باید از خطوط سیپ ترانک (SIP Trunk) استفاده کنید که مخابرات به تازگی این خطوط را ارائه می‌دهد. ولی اگر خطوط آنالوگ دارید باید یک دستگاه سانترال تهیه کنید که از سیپ ترانک پشتیبانی کند.

برای استفاده کردن از VoIP چندین پروتکل وجود دارد که یکی از آنها SIP است. خطوط سیپ ترانک سیگنال‌های صوتی را به صورت داده دریافت کرده و آنها را رمزگشایی و برای مقصد به صورت صوت مجدد ارسال می‌کند. برای آگاهی بیشتر در مورد این خطوط مقاله مزایا و معایب سیپ ترانک را مطالعه کنید.

آشنایی مختصر با پروتکل SIP

پروتکل SIP یکی از رایج‌ترین پروتکل‌های شبکه VoIP به حساب می‌آید که برای ایجاد ارتباط (ایجاد نشست) بین مبدا و مقصد استفاده می‌شود و پیام‌ها را بین دو کاربر انتقال می‌دهد. از مهمترین اهداف پروتکل SIP می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد تماس(نشست) جدید بین دو کاربر
 • مدیریت و کنترل تمامی تماس‌ها (نشست‌ها)
 • قطع کردن و خاتمه دادن به تماس‌ها (نشست‌ها)

طریقه کار کردن ویپ (VoIP) چیست؟

VoIP چیست و چگونه کار می‌کند؟ مبنا و اساس کار VoIP این است که سیگنال‌های صوتی را که از طریق اینترنت انتقال می‌یابند به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل کرده و هزینه‌های استفاده از تلفن‌های سنتی را از این راه کاهش می‌دهد. یعنی با استفاده از VoIP فقط هزینه استفاده از اینترنت را پرداخت می‌کنید و پولی بابت تلفن هزینه نمی‌کنید.

VoIP به این صورت کار می‌کند که صدا را از طریق کدک‌های صوتی به حالت فشرده درآورده و آنها را به بسته‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند. این بسته‌های کوچک از طریق پروتکل IP به سمت مقصد انتقال پیدا کرده و از حالت فشرده خارج می‌شوند. سپس این فایل‌های خارج شده به صورت کدک‌های صوتی درآمده و صدا به مقصد می‌رسد.

VoIP برای انتقال داده‌ها حداقل باید از یک سیستم مبتنی بر ابر استفاده کند تا این روند انتقال اطلاعات را تکمیل کند وگرنه بدون استفاده از سیستم‌های ارائه دهنده نمی‌تواند کار کند. از مزیت‌های VoIP می‌توان به وابسته نبودن به خطوط آنالوگ اشاره کرد و اینکه بتوان با استفاده از یک اینترنت پرسرعت از قابلیت‌های VoIP بهره گرفت.

تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال در VoIP چیست
تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال
تبدیل صدای دیجیتال به آنالوگ در VoIP
تبدیل صدای دیجیتال به آنالوگ

برخی از مزیت‌ها و امکانات سیستم VoIP چیست

امکانات VoIP چیست؟ واقعیت درباره VoIP این است که اگر از یک اینترنت با سرعت مناسب استفاده کنید دیگر نگران کیفیت تماس‌ها نخواهید بود و این باور غلط که سیستم‌های VoIP از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند به کل از ذهن شما پاک می‌شود.

جالب است بدانید که VoIP سرعتی دو برابر بیشتر از خطوط آنالوگ را ارائه می‌دهد و در کشورهای پیشرفته به عنوان گزینه اول برای ارتباطات استفاده می‌شود. در حال حاضر تلفن‌های VoIP دامنه صوت با کیفیت‌تر و قابل اعتمادتر را فراهم می‌کنند و همچنین امنیت و هزینه‌های کمتر آن به طور واضح به اثبات رسیده است.

انعطاف‌پذیری سیستم‌های VoIP

شرکت‌ها و کسب و کارهای امروزی می‌توانند از بسیاری از ویژگی‌های سیستم VoIP بهره بگیرند و از آن در ارتباطات تجاری و عمومی خود استفاده کنند. شرکت‌هایی که تعداد کارمندان زیادی دارند و همچنین برای ارتباط بهتر با مخاطبان و مشتریان خود از تلفن زیاد استفاده می‌کنند، بهترین گزینه برای آنها VoIP است.

ولی کسب و کارهای کوچکتر که هنوز از لحاظ تعداد کارمند کم هستند و پیشرفت‌های زیادی در کسب و کار خود ایجاد نکرده‌اند، همین خطوط تلفن سنتی یا آنالوگ که مخابرات ارائه می‌دهد کارشان را راه می‌اندازد. در آینده با بزرگ‌تر شدن شرکت می‌توانند به فکر یک سیستم سانترال مثل دستگاه پاناسونیک NS500 باشند که از قابلیت تحت شبکه نیز برخوردار است.

عدم سکون و تحرک بیشتر در VoIP

با وجود سیستم‌های VoIP دیگر نگران دور بودن از میز محل کارخود نباشید چون این مشکل کاملا به دست VoIP حل می‌شود. از طریق تلفن‌های ویپ که بیسیم هستند می‌توان در هنگام مکالمه، در محیط کار قدم زد تا از سکون زیاد شما و نشستن زیاد روی صندلی جلوگیری شود.

قرار گرفتن در هر نقطه از شرکت و ارتباط برقرار کردن با همکاران تجاری یا کارمندان، می‌تواند تاثیرات خوبی در روحیه شما بگذارد. کسب و کار خود را حتی بیرون از شرکت کنترل کنید و قابلیت این را دارید که در موقع نبودن شما در شرکت، تماس‌ها به تلفن همراه شما هدایت شوند. همچنین هزینه‌های زیاد کابل‌کشی و سیم‌کشی تقریبا می‌شود گفت که به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. برخی از امکانات مهم ویپ عبارتند از:

 • ضبط مکالمات
 • ایجاد کنفرانس
 • انتقال تماس
 • پاسخگویی خودکار

با تهیه و اتصال به یک پهنای باند قوی از امکانات VoIP نهایت لذت را ببرید و از تجربه خود برای کسانی که هنوز این راه را امتحان نکردند، صحبت کنید تا بتوانید در رشد و توسعه دیگر افراد سهیم باشید. برای اطلاع از تمامی امکانات مهم سیستم ویپ، مقاله “امکانات VoIP” را مطالعه کنید.

کم‌هزینه بودن سیستم VoIP

یکی از نقاط قوت استفاده از VoIP نسبت به تلفن‌های آنالوگ این است که هزینه‌های ارتباطی کمتری را شامل می‌شود. از طریق تماس‌های بین‌المللی می‌توانید هزینه‌های رومینگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

همچنین تلفن‌های تحت شبکه قابلیتی دارند که می‌توانند هزینه‌های مکالمه را مدیریت کنند. همچنین سیستم VoIP امکاناتی مثل پست صوتی، ایمیل و چت آنلاین را برای شما فراهم می‌کنند که مجبور نباشید این امکانات را به طور جداگانه خریداری کنید.

ویژگی‌های چت آنلاین، کنفرانس‌های صوتی و تصویری همه در سیستم VoIP

ارتباطات بر بستر اینترنت باعث می‌شود تا کارکنان راحت‌تر از همیشه با یکدیگر و حتی مشتریان ارتباط داشته باشند و یک حس خوب را تجربه کنند. این مورد جوجب افزایش عملکرد و بهره‌وری کارکنان و شرکت خواهد شد.

در مواقعی که در محل کار حضور ندارید و برای اینکه هیچ کدام از تماس‌ها را از دست ندهید، می‌توانید با ویژگی انتقال تماس، آنها را به موبایل خود هدایت کنید تا به آنها پاسخ دهید. در هر لحظه می‌توانید ایده‌های خود را از طریق تلفن‌های IP با دیگر همکاران خود به اشتراک بگذارید و انجام جلسات کاری خود را با ایجاد کنفرانس چند نفره، راحت و آسان کنید.

ویدئوهای مورد نظر خود را به اشتراک بگذارید، گفت‌وگوهای گروهی از راه دور انجام دهید و برای زمان خود ارزش بگذارید. برای کارمندان خود اکانت‌های جداگانه و منحصر به فرد ایجاد کنید تا دسترسی به آنها به‌سرعت انجام شود. فناوری VoIP در هر لحظه و هر مکانی از جهان که به اینترنت دسترسی داشته باشید به شما این امکان را می‌دهد تا با هر شخصی ارتباط از راه دور برقرار کنید.

مزایا و امکانات فناوری VoIP چیست
مزایا و امکانات فناوری VoIP

سیستم VoIP ایمن‌تر از تلفن‌های آنالوگ و سنتی

هر چه قدر که سازمان شما بزرگ‌تر شود نگرانی‌های شما از بابت امنیت طبیعتاً بیشتر خواهد شد. بدون شک امنیت از مهمترین دغدغه‌های صاحبان کسب و کارها محسوب می‌شود. برخلاف بسیاری از نظراتی که در مورد امنیت VoIP وجود دارد و اینکه VoIP امنیت ندارد، باید به شما عرض کنیم که چنین چیزی وجود ندارد.

در سیستم‌های ابری امروزی، امنیت VoIP به دلیل وجود چندین ویژگی موجود در سیستم‌های تلفنی تامین می‌شود. امروزه بسیاری از روترهای VoIP دارای داشبورد اختصاصی و پروتکل‌های امنیتی ویژه‌ای هستند.

برای اتصال یک شبکه VoIP اولین قدم برای اطمینان از امنیت این است که سیستم ابری دارای امنیت پیشرفته باشد وگرنه هیچ شرکتی چنین خدماتی را برای شما ارائه نمی‌دهد. در این مرحله شما باید شرکتی که خدمات VoIP را با امنیت کامل ارائه می‌دهد، پیدا کنید که برای سیستم‌های خود دائماً بروز رسانی‌ انجام می‌دهد و به اصطلاح دارای سیستم پویا باشد.

نمونه سوالاتی که از شرکت ارائه دهنده ویپ (VoIP) باید پرسید

نمونه سوالاتی که می‌توانید از خودتان در مورد یک شرکت مطمئن در زمینه ارائه‌دهنده خدمات VoIP بپرسید شامل موارد زیر است:

 • آیا شرکت به اندازه کافی اعتبار دارد؟
 • تا به حال برای کدام شرکت‌ها یا چندین مورد خدمات VoIP را ارائه دادند؟
 • آیا آنها برای سیستم‌های خود بروز رسانی انجام می‌دهند؟
 • آنها از چه زیرساخت‌هایی استفاده می‌کنند؟
 • آیا امنیت کاربر یا مشتری را در اولویت خود قرار می‌دهند؟
 • از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنند؟

این‌ها سولاتی است که قبل از تهیه سیستم VoIP باید از خودتان بپرسید. اگر قصد دارید تا با فواید بیشتر VoIP آشنا شوید، می‌توانید مقاله “مزایای VoIP” را مطالعه کنید.

آیا VoIP برای هر شخص و هر کاری مناسب است؟

واقعیت این است که VoIP برای هر شغلی مناسب نیست. باید در ابتدا شناخت مناسبی از کسب و کار خود داشته باشید و ببینید که VoIP چه مشکلاتی را می‌تواند برای شما حل کند. یا اینکه سیستم VoIP می‌تواند به رشد و توسعه کاری که دارید کمک کند؟

مواردی است که باید آنها را درنظر بگیرید و ما برای شما چند نمونه را به اختصار بیان می‌کنیم.

میزان استفاده از تلفن در کسب و کار خود

اول اینکه ببینید شرکت‌ شما به چه میزان به سیستم VoIP وابسته است. یعنی اگر تعداد تماس‌هایی که با تلفن انجام می‌دهید زیاد باشد پس VoIP گزینه مناسبی برای شماست.

گرچه در ابتدای مقاله عرض کردیم که سیستم ویپ برای هر کسب و کاری نیاز است. این بستگی به شما دارد که نیاز خود از فناوری ویپ را در چه معیارهایی ببینید. وگرنه تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک نیازمند این تکنولوژی هستند.

اینکه تماس‌های روزانه زیادی داشته باشید. یا در خارج از شهر یا کشور بخواهید مکالمه کنید. یا اینکه تمایل به برقراری کنفرانس‌های تصویری داشته باشید. این‌ها همه دلایلی هستند که شما را در تصمیم‌گیری برای خرید VoIP کمک خواهند کرد.

به یاد داشته باشید که حذف تلفن‌های آنالوگ همیشه به نفع شما خواهد بود. به دلیل گسترش اینترنت و پهنای باند، هر ساله شاهد پیشرفت سرعت اینترنت هستیم و این باعث می‌شود که تماس‌های اینترنتی در اولویت بالاتری قرار بگیرند.

لوازم مورد نیاز برای برقراری تماس ویپ (VoIP) چیست؟

در این قسمت قصد داریم تا در مورد تجهیزات مورد نیاز برای برقراری تماس VoIP از طریق یک تلفن تحت شبکه مانند تلفن تحت شبکه گرنداستریم صحبت کنیم. فعلا کاری با نرم‌افزارهایی که خدمات VoIP را ارائه می‌دهند، نداریم. بسیاری از افراد چنین تصوری دارند که استفاده از سیستم VoIP در هزینه‌های زیادی به همراه دارد.

ولی باور کنید این چنین نیست. هر کاری در اول کار نیاز به یک‌سری خرج‌های اولیه دارد و VoIP هم از این قاعده مستثنی نیست. ولی شما باید در ابتدای کار از ساده‌ترین وسایل شروع کنید.  از لوازمی استفاده کنید که تا حدی کار شما را راه بیندازند. نیازی نیست که بهترین وسایل و سیستم‌ها را در اختیار داشته باشید، شما می‌توانید به مرور زمان وسایل خود را ارتقاء دهید.

برای شروع کار و استفاده از VoIP، به یک تلفن تحت شبکه، اینترنت پرسرعت و یک سرویس VoIP نیاز داریم. این سه مورد از اجزای راه‌اندازی سرویس VoIP هستند. ولی برای بهره‌وری بیشتر می‌توانید لوازم جانبی بیشتری را اضافه کنید تا از امکانات بهتری بهره بگیرید.

برخی از سخت‌افزارهای مورد نیاز ویپ (VoIP)

برخی از سخت‌افزارها و لوازم اضافی دیگر عبارتند از:

 • آداپتور تبدیل خطوط آنالوگ به دیجیتال که به ATA معروف است.
 • هدست برای مکالمه که دارای میکروفن باشد.
 • وب‌کم (یا رایانه‌ای که دارای دوربین داخلی باشد).
 • تلفن‌های تحت شبکه یالینک و یا برندهای شناخته شده دیگر در بازار که دارای قابلیت ایجاد کنفرانس باشند.
 • فکس‌های دارای Wi-Fi.
لوازم جانبی اضافی برای سیستم VoIP چیست
نمونه لوازم جانبی اضافی برای سیستم VoIP

اگر مکان شما دارای خطوط آنالوگ است باید یک آداپتور تبدیل ATA تهیه کنید. یا اگر از قبل دستگاه سانترال یا PBX دارید، می‌توانید از سیپ ترانک (SIP Trunk) استفاده کنید تا از VoIP بهترین استفاده را کنید.

استفاده از هدست به شما کمک می‌کند تا مدت‌های طولانی‌تری با تلفن صحبت کنید. هدست بیشتر مناسب بخش کال‌سنتر است تا خستگی‌ ناشی از صحبت کردن‌های طولانی را برای کارمندان تا حد زیادی کاهش دهد.

همنچنین برای ایجاد کنفرانس چند طرفه باید از تلفن‌های تحت شبکه‌ای استفاده کنید که این ویژگی را دارند. البته امروزه تلفن تحت شبکه یالینک، گرنداستریم و پاناسونیک از این ویژگی برخوردار هستند.

استفاده از سیستم VoIP به چه میزان تاثیرگذار است؟

در ابتدای کار سیستم‌های VoIP دارای اشکالاتی از قبیل تاخیر و لرزش صدا بودند. این امر باعث افت شدید کیفیت صدا می‌شد. در نتیجه انتظارات لازم را برای کاربر برآورده نمی‌کرد و نارضایتی‌هایی به همراه داشت.

ولی کم‌کم با پیشرفت اینترنت و افزایش پهنای باند آنها، کیفیت تماس‌های VoIP نیز بیشتر از قبل شد. به طوری که کیفیت تماس‌های تلفنی که با خطوط مخابراتی انجام می‌شود، با تماس‌های بر بستر اینترنت برابری می‌کند. بنابراین همه چیز بستگی به سرعت اینترنت شما دارد.

از شرکت‌هایی اینترنت تهیه کنید که بتوانند سرعت مناسب را برای شما فراهم کنند. به این ترتیب با سرعت زیاد دیگر نباید به موثر بودن VoIP شکی داشته باشید.

یکی از چالش‌هایی که سیستم VoIP با آن روبه‌رو است، عدم موقعیت‌یابی برای تماس‌های اضطراری است. به دلیل استفاده VoIP از شماره‌های مجازی که با آدرس‌های IP هستند، امکان ردگیری مکان جغرافیایی فرد تماس‌گیرنده وجود ندارد.

به عنوان مثال وقتی با آمبولانس تماس می‌گیرید، آنها نمی‌توانند موقعیت مکانی شما را از طریق شماره تلفن پیدا کنند. در واقع باید حتما به اپراتور، محل دقیق خود را بگویید. البته در کشور ما هنوز این سیستم ردیابی از طریق شماره تلفن برای شماره‌های اضطراری فراهم نشده است. ولی برای دیگر کشورها این چالش وجود ندارد.

کلام آخر

اینکه هیچ شخصی بهتر از خودتان به کسب و کار شما اشراف کامل ندارد و نمی‌تواند برای تهیه سیستم VoIP به شما کمک کند. این خود شما هستید که بر مبنای وسعت شرکت و نوع بیزینسی که دارید باید تصمیم بگیرید و مطمئن باشید که فناوری VoIP تمامی ویژگی‌های مدنظر شما مثل امنیت، کارآیی و موثر بودن را فراهم می‌کند. با افزایش چشمگیر سرعت اینترنت و پهنای باند، دیر یا زود برای کاهش هزینه‌ها و همچنین عملکرد سازمان خود اقدام به راه‌اندازی یک سیستم VoIP خواهید کرد. اگر تجربه‌ای در استفاده کردن از VoIP دارید حتما با ما در میان بگذارید تا ما هم بیشتر با این تکنولوژی آشنا شویم.

سوالات متداول در مورد ویپ (VoIP)

🌎 چرا باید از تلفن‌های تحت شبکه که دارای فناوری VoIP هستند استفاده کنیم؟

به دلیل اینکه استفاده از VoIP و کلا تلفن‌های تحت شبکه امکان برقراری تماس با هر شخصی در هر جای دنیا را فراهم می‌کند. همچنین هزینه‌های خیلی کمتری را به همراه دارد. از طریق تلفن‌های IP می‌توان کنفرانس‌های صوتی و تصویری با بازدهی بالا ایجاد کرد.

☎️ مهمترین شرکت‌هایی که تلفن‌های تحت شبکه و VoIP را تولید می‌کنند، کدامند؟

بِرندهای زیادی در جهان هستند که از فناوری VoIP در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. اما مهمترین و با کیفیت‌ترین آنها شرکت‌های پاناسونیک، یالینک و گرنداستریم هستند. به تازگی شرکت یستار (Yeastar) هم به جمع این بزرگان اضافه شده است. هر کدام از این شرکت‌ها، مزایا و ویژگی‌های خاص مربوط به محصولات‌شان را دارند و با توجه به نیاز کسب و کار شما، باید انتخاب دقیقی صورت بگیرد.

🎵 سیستم VoIP چه امکاناتی دارد؟

• انتقال تماس
• ضبط مکالمات
• ایجاد کنفرانس‌های تصویری و صوتی
• قابلیت باز کردن درب ورودی
• نگه داشتن تماس و موزیک انتظار
• یکپارچه کردن سازمان و کارمندان

✅ سیستم VoIP چه مزیت‌هایی دارد؟

• کم شدن هزینه‌های ارتباطی
• پشتیبانی از چندین کار بطور همزمان
• در دسترس بودن
• قابلیت پرتابل بودن
• کیفیت بالای صدا و تصاویر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code