راهنمای رزولوشن در ویدئوپروژکتور

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به دنبال خرید و نصب ویدئوپروژکتور هستید حتما با رزولوشن های مختلف تعبیه شده برای دستگاه های مختلف مواجه شده اید. اگر اعداد مختلف شما را گیج کرده در ادامه با ما همراه باشید تا پارامتر رزولوشن در ویدئوپروژکتور را با هم مورد بررسی قرار دهیم و رزولوشن مناسب برای فضاهای مختلف را معرفی کنیم:

برای بررسی رزولوشن های مختلف، ابتدا باید بدانیم رزولوشن چیست و در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

رزولوشن چیست؟

رزولوشن ابزاری است که برای توصیف وضوح تصویر استفاده می شود و اغلب به عنوان معیاری برای قضاوت در مورد کیفیت مانیتورها، چاپگرها، تصاویر دیجیتالی و سایر فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می شود. این اصطلاح به ویژه در صنعت موبایل برای توصیف قابلیت های نمایش یک دستگاه تلفن همراه و همچنین در حوزه سرگرمی برای تمایز کیفیت بصری فیلم ها و تمایز بین فیلم های با کیفیت بالا و استاندارد تعریف شده است.

وضوح یک اصطلاح گسترده است و ممکن است هنگام استفاده در زمینه های مختلف فناوری دارای معانی مختلفی باشد. در صنعت رایانه و رسانه، رزولوشن بیشتر به وضوح نمایش و تعداد عناصر تصویر (پیکسل یا نقاط) اشاره دارد که می توانند به صورت افقی و عمودی توسط یک صفحه نمایش داده شوند. وضوح در این حالت نشان می دهد که صفحه نمایش چند پیکسل به صورت افقی (عرض) و عمودی (ارتفاع) می تواند تولید کند. این معیار در مورد تصاویر دیجیتال نیز صدق می کند.

برای صدا، وضوح به عمق بیت ضبط دیجیتال یا تعداد بیت های اطلاعاتی ذخیره شده در فایل اشاره دارد که مستقیماً با کیفیت ضبط ارتباط دارد.

برای چاپگرها، وضوح تصویر به نقاط تولید شده در هر اینچ از مواد چاپگر اشاره می کند، که همچنین نشان می دهد نقاط چقدر کوچک و ظریف هستند. هرچه DPI بالاتر باشد ، چاپ آن واضح تر خواهد بود.

رزولوشن در ویدئوپروژکتور

رزولوشن ویدئو پروژکتور به تعداد پیکسل هایی دارد که به صورت عرضی طولی تصویر را تشکیل می دهند. بر طبق این تعریف هر چقدر دستگاه پروژکتور از پیکسل های بیشتری استفاده کند، از رزولوشن بالاتری هم برخوردار است و در نتیجه تصاویر و ویدئو ها را با جزئیات و دقت بالا نمایش می دهد.

 پروژکتورها معمولاً دارای وضوح ثابت هستند، یعنی بدون در نظر گرفتن کیفیت سیگنالی که دریافت می کنند، فقط می توانند در یک رزولوشن تصاویر را تولید کنند. به عنوان مثال: یک پروژکتور XGA (1024 x 768) که سیگنال HD (1920 x 1080) دریافت می کند، باید اطلاعات را کوچک کند تا در فرمت ۱۰۲۴ x 768 تولید شود.

عموما برای نمایش رزولوشن از دو عدد استفاده می شود که در هم ضرب می شوند. با توجه به اینکه استفاده از این اعداد سخت است برای رزولوشن‎های متداول یک نام تعیین شده که استفاده از آن رواج دارد. حتما شما هم نام هایی مانند SVGA, XGA, SXGA, UXGA را شنیده اید.

رزولوشن در ویدئوپروژکتور

تعداد پیکسل برای رزولوشن در ویدئوپروژکتور

اگر بخواهیم به زبان ساده این نام را بررسی کنیم به طور مثال می توانید یک پروژکتور SVGA را در نظر بگیرید. تعداد پیکسل های این رزولوشن از چپ به راست ۸۰۰ و از بالا به پایین ۶۰۰ است که در مجموع دارای ۴۸۰,۰۰۰ پیکسل است.

یک تصویر ۴K Ultra HD دارای ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل با ۳۸۴۰ پیکسل است که به صورت افقی مرتب شده اند و ۲۱۶۰ پیکسل به صورت عمودی چیده شده اند تا در مجموع حدود ۴ میلیون پیکسل یا ۴ مگا پیکسل ایجاد کنند.

در HDTV تعداد ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل با ۱۹۲۰ پیکسل مرتب شده به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل مرتب شده به صورت عمودی وجود دارد تا در کل بیش از ۲ میلیون پیکسل یا ۲ مگا پیکسل ایجاد شود.

در این قسمت قصد داریم رزولوشن های مختلف مورد استفاده در ویدئو پروژکتور ها را از رزولوشن های پایین تا بسیار بالا و با کیفیت مورد بررسی قرار دهیم و کاربرد هر یک را معرفی کنیم:

رزولوشن WVGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۴۰۰*۸۰۰ که در کل ۳۸۴۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۱۶:۱۰ نمایش می دهد و به ۴۸۰P نیز معروف است. این رزولوشن عموما در سینمای خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت این مدل ها بسیار پایین است و برای افرادی که بودجه زیادی در اختیار ندارند، مناسب است.

رزولوشن SVGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۶۰۰*۸۰۰ که در کل ۴۸۰۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۴:۳ نمایش می دهد. این وضوح عموما بعنوان سری آموزشی نیز معروف است و مناسب برای ارائه مطالب با پاورپوینت و سایر برنامه های مشابه است که به نمایش دقیق جزئیات نیاز ندارند. در سال های اخیر، قیمت این مدل ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

رزولوشن XGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۷۶۸*۱۰۲۴ که در کل ۷۸۶۴۳۲ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۴:۳ نمایش می دهد. این وضوح برای کاربردهایی نظیر اداری، سالن همایش و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و ویدئو و عکس های با جزئیات بالا را به خوبی نمایش می دهد. قیمت پروژکتورهای XGA در سال های اخیر متعارف تر از قبل شده است.

رزولوشن HD2

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۷۲۰*۱۲۸۰ که در کل ۹۲۱۶۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۱۶:۹ نمایش می دهد و به ۷۲۰P نیز معروف است. این رزولوشن در ویدئوپروژکتور سینماهای خانگی به کار گرفته می شود و به آنها HD Ready نیز می گویند.

رزولوشن WXGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۸۰۰*۱۲۸۰ که در کل ۱۰۲۴۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۱۶:۱۰ نمایش می دهد. این دستگاه ها صفحه عریض یا واید تولید می کنند که برای نمایش فیلم ها مناسب است و به شدت رایج هستند. این مدل ها معمولا نسبت به XGA مقداری گران تر هستند.

رزولوشن در ویدئوپروژکتور

رزولوشن SXGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۱۴۰۰*۱۰۵۰ که در کل ۱۷۴۰۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۴:۳ نمایش می دهد. این وضوح برای اطلاعات گرافیکی که نیازمند نمایش دقیق جرئیات است، مناسب است و بین بین کاربران بسیار محبوب است و قیمت مناسبی دارد.

رزولوشن UXGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۱۶۰۰*۱۲۰۰ که در کل ۱۹۲۰۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۴:۳ نمایش می دهد و به ۱۰۸۰P نیز معروف است. سری سینماهای خانگی با کیفیت با این رزولوشن تولید می شوند. همچنین برای نمایش تصاویر نرم افزارهایی مانند نقشه های فنی و نرم افزارهای پزشکی، استفاده می شود.

رزولوشن Full HD

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۱۹۲۰*۱۰۸۰ که در کل ۲۰۷۳۶۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۱۶:۹نمایش می دهد. این مدل ها جزو رزولوشن های بالای سینمای خانگی هستند و رزولوشن واقعی فول اچ دی محسوب می شود و قیمت به نسب بالایی دارند.

رزولوشن WUXGA

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۱۹۲۰*۱۲۰۰ که در کل ۲۳۰۴۰۰۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۱۶:۱۰ نمایش می دهد. این مدل ها برای مکان هایی که نیاز به نمایش محتوا با کیفیت بالا هستند بسیار مناسب است و به طور معمول بسیار گران هستند.

رزولوشن ۴K

این وضوح تصویر تعداد پیکسلی معادل ۴۰۹۶*۲۱۶۰ که در کل ۸۸۴۷۳۶۰ پیکسل می شود را در نسبت تصویر ۴:۳ نمایش می دهد. وضوح تصاویر در آن ۴ برابر بزرگتر از رزولوشن فول اچ دی است و در  پروژکتورهای سینمای خانگی پیشرفته و پروژکتورهای رویدادهای تجاری استفاده می شود و گران قیمت ترین پروژکتورهای موجود در بازار هستند.

رزولوشن در ویدئوپروژکتور رزولوشن در ویدئوپروژکتور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.