انواع کابل دوربین مداربسته

سیستم نظارت تصویری مجموعه ای از وسایل الکترونیکی است که قابلیت ضبط تصویر را در خود جای داده و اجازه می دهد تا تصاویر ویدیویی یا سایر اطلاعات استخراج شده از طریق شبکه های ارتباطی یا از طریق پیوندهای داده دیجیتال فشرده ، ذخیره و منتقل شوند. از سیستم های نظارت تصویری، معمولاً برای نظارت بر محیط های مختلف استفاده می شود.

در این مطلب به معرفی انواع مختلف کابل دوربین مدار بسته می پردازیم. کابل ها، موجب به هم پیوستن اجزای مختلف یک سیستم نظارت تصویری می شوند و بدون آن ها عملا ضبط و ذخیره تصاویر ممکن نخواهد بود.

انواع کابل های مدار بسته

در زیر انواع اصلی کابل های دوربین مداربسته که امروزه رایج است معرفی خواهد شد:

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال دارای یک هسته رسانای داخلی است که با پوشش عایق نارسانای منعطفی احاطه شده است. روی همین لایه منعطف نیز لایه ای دیگر که رسانا و نازک است، جهت حفظ انعطاف کابل به هم بافته شده‌است. تمامی این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.

مزایا

     بادوام: این کابل به دلیل ساخته شدن از مواد بسیار سخت، معمولاً در برابر عناصر ساییدگی و پارگی مقاومت نسبتاً طولانی مدت تری نسبت به سایر کابل های دوربین مدار بسته دارد.

     چند منظوره: آنها ممکن است برای کاربردهای مختلفی از جمله انتقال سیگنال های فرکانس رادیویی ، ساختمان ها، پهلوگیری کشتی ها، بکسل وسایل نقلیه و … مورد استفاده قرار گیرند.

     مسافت: ممکن است از آنها برای انتقال سیگنال در مسافت فیزیکی نسبتاً طولانی تر استفاده شود.

     قابلیت اطمینان:تداخل الکتریکی مشکلی است که در ممکن است حین اتصال کابل به وجود آید. با توجه به عایق محافظ کابل های کواکسیال سیگنال ها بدون تداخل حرکت می کنند.

معایب

     پر هزینه: آنها به دلیل کیفیت نسبتاً بالایی که دارند نسبت به سایر کابل های امنیتی معمولی نسبتاً گران هستند.

کابل سیامی

کابل های سیامی کابل های کواکسیال هستند که روی آنها مجموعه ای از سیم های برق وصل شده است. این سیم های برق در صورتی که منبع تغذیه دورتر از دستگاه ضبط باشد، ممکن است از کابل های کواکسیال جدا شوند.

مزایا

     تطبیق پذیری: این کابلها ممکن است برای انتقال همزمان داده و نیرو استفاده شوند. از این رو ارزش زیادی برای خرید دارند.

     یکپارچگی داده ها: این کابل ها به گونه ای ساخته شده اند که امکان انتقال قدرت را بدون هیچ گونه تداخل در انتقال ویدیو فراهم می کنند. این قابلیت، اطمینان داده ها را تا حد زیادی بالا می برد.

     عملیات ساده شده: با توجه به اینکه قدرت و داده در قالب یک کابل منتقل می شوند ، فرایند تنظیم سیستم نظارت تصویری بسیار ساده شده است.

     تطبیق پذیری: از این کابل ها ممکن است در چندین دستگاه الکترونیکی دیگر مانند دوربین مدار بسته و سایر سیستم های امنیتی با سیم و کابل کواکسیال RG59 استفاده شود.

معایب

     پیچیده: در مقایسه ، با سایر کابل های امنیتی ویدیویی ، نحوه کار ، نصب و راه اندازی آنها پیچیده تر است.

کابل جفت  پیچ خورده

کابل های زوج پیچ خورده اساساً شامل دو سیم مسی عایق شده هستند که به دور یکدیگر پیچ خورده اند.

مزایا

     یکپارچگی سیگنال: این کابل ها تا حد زیادی باعث کاهش ضربات متقابل و القای الکترومغناطیسی بین جفت سیم می شوند و در نتیجه اطمینان حاصل می شود که تمامیت سیگنال ها در ترانزیت همیشه حفظ می شود.

     ایمنی: ممکن است از آنها به عنوان کابل کشی پایه یا زمینه استفاده شود. این امر به دلیل کاهش آسیب پذیری در برابر شوک های الکتریکی ، ایمنی را به سیستم اضافه می کند.

     راندمان فضا: این کابل ها با داشتن امکان جابجایی چندین جفت در یک کابل ، باعث صرفه جویی در فضا می شوند.

معایب

     با دوام کمتر: آنها به طور کلی از دوام کمتری برخوردار هستند و مستعد خرابی فیزیکی نیز هستند.

فیبر نوری

فیبر نوری فناوری انتقال داده به صورت پالس های پر سرعت نور در طول شیشه ، رشته پلاستیکی یا فیبر است.

مزایا

     سریع: این کابل ها اطلاعات را با سرعت بسیار شگفت انگیزی منتقل می کنند. بنابراین آنها برای شرایطی که نیاز به انتقال سریعتر داده ها و حداکثر تاخیر در زمان ممکن است، ارجح هستند.

     کارآمد: آنها وظایف خود را برای انتقال داده با راندمان شگفت انگیز انجام می دهند که سیگنالهای موجود روی این کابل ها تداخل الکترومغناطیسی ندارند و نیازی به انتقال مجدد ندارند.

     ظرفیت بالا: فیبر نوری معمولی اطلاعات بیشتری را نسبت به سیمهای مس معمولی در اختیار شما قرار می دهد.

     مسافت طولانی تر: آنها برای استفاده در مسافت های طولانی تر مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: دوربین مداربسته حرارتی چیست؟

معایب

    شدت کار: آنها برای نصب و نگهداری به نیروی انسانی زیادی احتیاج دارند.

    ظریف: الیاف شیشه ای نیاز به محافظت بیشتری در داخل کابل بیرونی دارند. هر گونه خراش معمولاً توانایی کابل ها را برای انتقال موثر سیگنال ها به خطر می اندازد.

     پیچیده: برای تسلط و بهره برداری از آنها نیاز به دانش فنی بالا بر مهندسی الکترونیک است.

کابل های برق ویدیویی

کابل های برق ویدیویی سیم های کوتاه و جمع و جور هستند که برای انتقال سیگنال از دوربین های مدار بسته به سیستم های تلویزیون مدار بسته (CCTV) استفاده می شوند. علاوه بر انتقال سیگنال ویدیویی، آنها منبع تغذیه DC را به دوربین های امنیتی CCTV متصل می کنند.

مزایا

     نصب و استفاده آسان: آنها دارای افزونه هایی هستند که تنظیم و در نهایت استفاده از آنها را بسیار آسان کرده است.

     چند منظوره: آنها سیگنال های ویدئویی را منتقل می کنند و همچنین برق DC را به طور همزمان به دوربین های امنیتی CCTV انتقال می دهند. بنابراین باعث راحتی بیشتری برای کاربران می شوند.

     مقرون به صرفه: آنها نسبتاً ارزان هستند و دسترسی به آن ها ساده است.

معایب

     مسافت محدود: آنها فقط در یک محدوده خاص قابل استفاده هستند و از این رو برای مسافت های طولانی مناسب نیستند.

کابل برق

کابل برق مجموعه ای از یک یا چند هادی الکتریکی است که معمولاً توسط یک غلاف کلی در کنار هم قرار گرفته و برای انتقال قدرت الکتریکی استفاده می شود.

مزایا

     ایمنی: این گونه کابل ها عموما به صورت تو کار استفاده می شوند (در کف ساختمان یا سقف ها جاسازی می شوند و به همین دلیل بسیار ایمن هستند و راهی برای صدمه زدن به ساکنان خانه نیست.

     ماندگاری: این کابل ها ممکن است به عنوان یک قسمت دائمی از یک ساختمان ساخته شوند و از این رو در طولانی مدت ماندگار هستند.

     ارزان: آنها نیز نسبتاً ارزان و کاملاً مقرون به صرفه هستند.

معایب

     کاربرد محدود: از آنها فقط برای انتقال انرژی الکتریکی استفاده می شود نه داده های ویدیویی. بنابراین آنها ارزش بسیار کمی را برای پول باز می گردانند.

چگونه برای سیستم امنیتی خود کابل دوربین مدار بسته انتخاب کنیم؟

در زیر برخی از عواملی که باید در هنگام انتخاب کابل دوربین مدار بسته مناسب برای سیستم امنیتی منزل مورد توجه قرار بگیرید توضیح داده شده است.

مطالعه بیشتر: دوربین مداربسته هایک ویژن

الزامات نرخ داده

نصب های مختلف، نیاز به نرخ های مختلف انتقال داده دارند. یک خانه معمولی نسبت به تأسیسات بزرگ مانند بیمارستان ها به سرعت کمتری احتیاج دارد. بنابراین نرخ انتقال داده های مورد نیاز باید در ابتدا مشخص شود که پس از آن کابل قادر به ارائه آن نرخ ها مورد بررسی قرار گیرد.

طول / فاصله

این فاصله به کل مسافتی که برای محیط پیش بینی می شود تا پوشش دهی شود اشاره دارد. کابل باید کمی طولانی تر از مسافت کلی برای پوشش باشد تا اطمینان حاصل شود که همه اجزای مختلف را به راحتی به هم وصل می کند.

بودجه

تصمیمی که در مورد انتخاب نوع کابل گفته می شود، تا حد زیادی به قدرت مالی کاربر بستگی دارد. از این رو به کاربران توصیه می شود که ابتدا مقایسه انواع مختلف کابل های دوربین مدار بسته انجام دهند تا بتوانند متناسب با بودجه خود بهترین خرید را انجام دهند.

ماهیت تجهیزات نظارت تصویری

این موضوع به تجهیزات پیشرفته نظارت تصویری مانند دوربین مدار بسته و تجهیزات ضبط بستگی دارد. تجهیزات پیشرفته تر به همان اندازه به کابل های پیشرفته تری مانند کابل های فیبر نوری و بالعکس احتیاج دارند.

مارک ها

در زمینه کابل های داده سیستم امنیتی برندهای زیادی وجود دارد. با این حال، برخی از تولید کنندگان به دلیل ساختن محصولات بسیار با کیفیت شناخته شده اند. آنها عبارتند از: دراکا، بلدن، کانفورد و کانر. بنابراین اولویت باید قبل از در نظر گرفتن سایر مارک ها به سمت آنها برود.

ویژگی های امنیت داده ها

برای تضمین صحت سیگنال ها در هنگام ترانزیت، باید از کابل مناسب دوربین مدار بسته استفاده کنید و از هرگونه تداخل و نویز نامطلوب جلوگیری کنید و از حداکثر دوام اطمینان حاصل کنید.

5 | (2)
Not Found!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x