TVL تی وی لاین در دوربین مدار بسته چیست

TVL تی وی لاین در دوربین مدار بسته چیست

همانطور که می دانیم کیفیت دوربین های عکاسی و دوربین های فیلم برداری و کلیه دوربین های دیجیتال با پارامتری به نام پیکسل سنجیده می شود.پیکسل پارامتری مربعی شکل است که هم اکنون این مضارب 1.000.000 تایی از این مربع ها ملاک ما برای ارزیابی کیفیت دوربین های دیجیتال می باشد.
به عنوان مثال دوربین 10 مگا پیکسلی یعنی دوربینی که 10 میلیون پارامتر مربعی شکل برای هر تصویر ذخیره کرده و خروجی می دهد.
اما برای بررسی کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ از واحد TVL یا تی وی لاین استفاده می کنند.
تی وی لاین پارامتری خطی میباشد، وبرای ارزیابی کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ به کار میرود.
این پارامتر هم اکنون در دوربین های آنالوگ پاناسونیک تا عددی کمتر از هزار وجود دارد(یعنی دوربین های موجود امروز دوربین هایی با کیفیتهای زیر هزار تی وی لاین میباشد )

 

TVL تی وی لاین در دوربین مدار بسته چیست

 

 

پس وقتی میگوییم دوربین مدار بسته دارای کیفیت تصویر TVL600 وTVL700 میباشد بدان معناست که این دوربین ظرفیت ارسال ماکسیمم 600 خط تصویری افقی را داراست که در دوربین های مداربسته که در بازار به فروش می رسد این کیفیت جزو بالاترین کیفیتهای دوربین محسوب میشود.

 

TVL تی وی لاین در دوربین مدار بسته چیست
تفکیک پذیری یا رزولوشن یکی از المان های اصلی در تعیین کیفیت دوربین های مداربسته است .از آنجایی که در دوربین های مداربسته آنالوگ مفهوم پیکسل و رزولوشن برمبنای پیکسل مانند سیستم های دیجیتال و کامپیوتری (مثلا1024*768) قابل بسط نیست از یک واحد دیگری برای نشان دادن میزان تفکیک پذیری تصاویر استفاده می گردد.

TVL تی وی لاین در دوربین مدار بسته چیست
به این واحد تفکیک پذیری نیز TVL یا تیوی لاین گفته می شود.طبیعتا هرچه میزان تیوی لاین یک دوربین مداربسته بالاتر باشد تفکیک پذیری آن بالاتر است و هرچه تفکیک پذیری دوربین مداربسته بالاتر باشد جزئیات بیشتری در دوربین قابل مشاهده هستند.
برای اندازه گیری تفکیک پذبری در دوربین های مداربسته از صفحات تست مخصوص این کار استفاده می شود.برای تست باید دوربین را در فاصله معینی از صفحه قرار داد و سپس در تصویر دوربین سعی در تفکیک دادن خطوط از هم را کرد. هرچه امکان تفکیک خطوط نزدیک به هم برای شما بیشتر باشد کیفیت دوربین مداربسته به تی وی لاین TVL بالاتر خواهد بود.

5/5 - (2 امتیاز)
7 نظرات
 1. سینا مهرزاد می گوید

  سلام. مطلب بسیار خوبی نوشتید و بسیار اطلاع دهنده و مفید هست. استفاده کردم. لطفا درباره دی وی آر DVR و نکات آن هم بنویسید
  متشکرم

  1. mahdi azad می گوید

   با عرض سلام و خسته نباشید . چشم حتما در پست های بعدی .

 2. حسین می گوید

  سلام.بهترین دوربین تی وی لاین بازار چیه الان؟

  1. mahdi azad می گوید

   مدلهای بسیاری تا 1200 تی وی لاین در بازار موجود میباشد

 3. سید جوا می گوید

  سلام وقت بخیر یک دوربن آنالوگ هزار تی وی لاین میخام از کجا میتونم تهیه کنم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز لطفا با شماره 02181010 تماس بگیرید

 4. سید جواد می گوید

  دوربین هزار تی وی لاین آنالوگ داردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.