مهمترین مزایا و معایب دوربین‌ مدار بسته در اماکن عمومی

امروزه همه‌ی انسان‌ها به نوعی در معرض خطرات ناشی از حمله سارقین و تبهکاران قرار دارند و برای نظارت و کنترل، بهتر است از دوربین‌های مدار بسته استفاده شود. اما سوالاتی اینجا مطرح می‌شود که آیا این دوربین‌ها در مکان‌های عمومی نصب شوند یا خیر؟ آیا با نصب دوربین های مدار بسته در اماکن عمومی باعث می‌شود که حریم خصوصی نقض شود؟برخی از افراد هستند که با وجود دوربین‌های تحت شبکه، احساس امنیت می‌کنند و در مقابل تعداد افرادی هم هستند که بودن این دوربین‌ها آزارشان داده و یک حس بدی را به آنها القا می‌کند. یک حسی که انگار مدام تحت نظر هستند. حال می‌خواهیم با نگاهی دقیق‌تر به این مسئله بپردازیم:

آیا دوربین‌های مدار بسته باعث از بین بردن حریم خصوصی می‌شوند؟

در یک مکان عمومی که دوریبین مدار بسته نصب است در درجه اول باعث امنیت می‌شود. طبق یک نظرسنجی در سایت debeate.org که یک وب‌سایت تخصصی در زمینه‌ی نظرسنجی می‌باشد، 42 درصد مردم با این موضوع موافق بوده و 58 درصد آنها مخالف بودند. هنگامی که در پارک با خوانواده قدم می‌زنید یا با اتومبیل خود درحال رانندگی هستید، دوربین‌های امنیتی همیشه مراقب بوده و هر گونه اتفاقی را مشاهده می‌کنند.

به هرحال وجود دوربین‌های امنیتی برای تحقیقات نیروهای پلیس و حفاظتی موثر بوده و از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری می‌کند و هیچ قانونی وجود ندارد که این دوربین‌ها در مکان‌های عمومی قرار نگیرند. همچنین این قوانین برای هر کشور دارای ضوابط مربوط به خود است.

بیشتر بخوانید: قیمت انواع دوربین مداربسته پاناسونیک

 نکات مثبت دوربین‌های مدار بسته در مکان‌های عمومی

حال در این قسمت بررسی خواهیم کرد که چه نکات مثبتی برای نصب دوربین‌های مدار بسته در مکان‌های عمومی وجود دارد.

1- کنترل و نظارت تصویری عمومی، امنیت را افزایش می‌دهد

همانطور که قبلا در مورد مزایا و دلایل خرید دوربین مداربسته گفتیم، وقتی در داخل خانه‌های خود دوربین‌های مدار بسته‌ی خانگی نصب می‌کنیم احساس امنیت بیشتری می‌کنیم. مکان‌های عمومی هم به همین صورت باید ایمن باشند تا تبهکاران اجازه‌ی انجام دادن هر کاری را نداشته باشند. چون کافی است تا حس کنند کسی متوجه کارهای‌شان نمی‌شود و آن‌وقت همه چیز را به نابودی می‌کشند. استفاده از دوربین‌های گنبدی‌شکل یا PTZ در فروشگاه‌ها، موزه‌ها، پارکینگ‌ها و سالن‌های کنسرت می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به دلیل اینکه این دوربین‌ها زاویه‌ی چرخشی 360 درجه داشته و تمام تصاویر را در خود ضبط می‌کنند.

کنترل و نظارت تصویری عمومی، امنیت را افزایش می‌دهد

همچنین با مشاهده‌ی فرد یا اشخاص مشکوک می‌توان به سرعت با پلیس تماس گرفت تا قبل از هر گونه خسارت و ارتکاب جرم وارد عمل شوند. با وجود این دوربین‌ها ترس مردم از جرم کاهش یافته و تا حدودی امنیت برقرار می‌شود.

2- دوربین‌های مدار بسته عمومی میزان جرم را کاهش می‌دهند

آمارهای مربوط به دوربین‌های امنیتی و تصویری نشان می‌دهد که وجود این دوربین‌ها باعث کاهش جرم و جنایت شده و در معرض دید قرار گرفتن آنها تا 20 درصد از جرائم را کم می‌کند. از لحاظ منطقی اگر فردی در مکانی دوربینی را مشاهده کند، احتمال اینکه مرتکب جرم و جنایت نشود بسیار زیاد است. به دلیل زیاد شدن جرم و جنایت در فروشگاه‌های والمارت در کشور آمریکا، مقامات این کشور این دوربین‌ها را در فروشگاه‌های والمارت قرار داده تا درصد ارتکاب جرم را کاهش دهند.

3- نظارت تصویری عمومی به دستگیری مجرمان کمک می‌کند

در برخی دوربین‌های مدار بسته نرم‌افزارهای تشخیص چهره قرار دارد تا تصویر مجرم را به‌خوبی شناسایی کند. سپس این تصاویر را به روزنامه‌ها و تلویزیون داده تا روند دستگیری مجرمان به‌سرعت انجام شود. حتی اگر شاهد عینی وجود داشته باشد، بدون دوربین‌های تصویری ثابت کردن این قضیه دشوار خواهد بود.

4- این دوربین‌ها با فیلم‌برداری کردن مدارک خوبی را جمع‌آوری می‌کنند

یکی دیگر از مزایای ثبت تصاویر به‌وسیله‌ی دوربین‌های مداربسته، استفاده از آنها در دادگاه‌ها به‌عنوان مدرک است. در سمت مقابل اگر دوربینی در این مکان‌ها وجود نداشته باشد اثبات جرم کار سختی می‌شود و حتی ممکن است منجر به آزادی مجرمان در برخی موارد نیز گردد. همچنین در مواقع تاریکی و در زمان شب، با استفاده از دوربین‌های دید در شب می‌توان به‌راحتی چهره را نیز تشخیص داد. علاوه بر این موارد این دوربین‌ها با ثبت تصاویر خود، در تشخیص بی‌گناهی بسیاری از افراد کمک بسیاری می‌کنند. تحقیقات در مورد دوربین‌های مدار بسته نشان می‌دهد که فیلم‌های دوربین‌ها در 63 درصد از تحقیقات مربوط به پرونده‌های سرقت و 61 درصد مربوط به پرونده‌های تجاوز، به‌عنوان یکی از منابع مفید درنظر گرفته می‌شوند.

حفظ حریم خصوصی دوربینهای بالت

5- وجود دوربین‌های تصویری باعث آسودگی خاطر و راحتی خیال در زندگی روزمره می‌شود

یکی دیگر از کاربردهای مهم دوربین‌های مدار بسته که در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در چهارراه‌ها و بزرگراه‌ها برای کنترل سرعت است. در این مکان‌ها به منظور بدست آوردن اطلاعات ترافیکی به‌صورت زنده استفاده شده که می‌تواند به افراد کمک کند تا برای بیرون رفتن و سفر کردن زمان مناسبی را انتخاب کنند. همچنین از این دوربین‌ها برای کنترل خودروها که از چراغ قرمز عبور نکنند، نیز استفاده می‌شوند.

وجود دوربین‌های تصویری باعث آسودگی خاطر و راحتی خیال در زندگی روزمره می‌شود

معایب دوربین‌ مدار بسته در اماکن عمومی

در پشت هر تکنولوژی و فناوری مفید، موارد منفی نیز وجود دارد. این مسئله برای هر چیزی که فکرش را کنید، صدق می‌کند. در اینجا به چند مورد استفاده‌ی نادرست از این دوربین‌ها اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: قیمت دوربین مداربسته تحت شبکه هایک ویژن

1-  از سیستم‌های مدار بسته به‌راحتی سوءاستفاده می‌شود

دوربین‌های مدار بسته در برخی مواقع مورد استفاده‌های نادرست قرار می‌گیرند. در برخی کشورهای اروپایی و حتی آمریکا، از این دوربین‌های تصویری به عنوان ابزاری برای رشوه‌ گرفتن و باج‌گیری استفاده می‌شود. البته این مورد به‌وسیله نیروهای امنیتی صورت می‌گیرد، چون دسترسی به تصاویر ذخیره‌شده برای آنها بسیار راحت‌تر است. همچنین مخفی نگاه کردن به خانم‌ها از موارد دیگر این سوءاستفاده است. به طور کلی عدم کنترل بر روی دوربین‌های امنیتی یکی از مشکلاتی است که تقریبا همه‌ی کشورها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و هیچ‌گونه راهکاری برای حل این موضوع ارائه نشده است.

2- اثربخشی دوربین‌های امنیتی به چه میزان امکان‌پذیر است

یکی از بحث‌ها و موضوع‌های مهم در رابطه با دوربین‌های مدار بسته میزان اثربخشی آنها در زمانی است که واقعا کاری از این دوربین‌ها برنمی‌آید. مثلا زمانی که فردی بخواهد در مکانی بمب‌گذاری انجام دهد، حتی با داشتن علم اینکه می‌داند در آنجا دوربین‌های امنیتی و تصویری وجود دارند، کار خود را انجام می‌دهد. در صورتی که این دوربین‌ها فقط می‌توانند تصاویر را ضبط کنند و فعلا راه حلی که بتواند حتی از این حوادث جلوگیری کند، وجود ندارد.

اثربخشی دوربین‌های امنیتی در اماکن عمومی

3- نظارت بر دوربین‌های تصویری و امنیتی هزینه‌های زیادی به‌همراه دارد

یکی از معایب دوربین مداربسته که مبنی بر عدم استفاده‌ی گسترده از دوربین‌های مدار بسته در اماکن عمومی وجود دارد هزینه‌های زیاد آن است. یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که آیا دوربین‌های مدار بسته به اندازه‌ای که هزینه‌بر هستند، کارایی و اثر بخشی خود را دارند و می‌توانند به اندازه‌ای که برای آنها هزینه می‌شود از ارتکاب جرم‌ و جنایات پیشگیری کنند؟

هزینه بالای استفاده از دوربین مدار بسته در اماکن عومی

جمع‌بندی

در کل استفاده از دوربین‌ های مدار بسته در اماکن عمومی بسیار مفید بوده و قرار دادن آنها در مناطق مهم به امنیت عمومی، محافظت از اموال و عدم وقوع جرم کمک بسیاری خواهد کرد. از طرفی دیگر همیشه جرم‌هایی اتفاق می‌افتد که دوربین‌ها نمی‌توانند مانعی برای آنها ایجاد کنند و همین سوءاستفاده‌ها از دوربین‌های مدار بسته باعث نقض حریم خصوصی و شخصی افراد می‌شود. بنابراین تعادل برقرار کردن بین این موارد باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا مزایای این محصولات نسبت به مضرات آن تا حد امکان بیشتر شود. حالا نظر شما در مورد دوربین‌های مدار بسته و قرار گرفتن آنها در اماکن عمومی چیست؟ لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

4.3 | (10)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x