همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

لنز ویدئو پروژکتور ها

ویدئو پروژکتور برای نمایش تصویر نیاز به یک لنز دارند. برای فهم این که لنز در ویدئو پروژکتور چه می کند، سری به عدسی های محدب می زنیم. به تصویر زیر دقت کنید.

همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

باید این نکته ذکر شود که نحوه کار عدسی با لنز ویدئو پروژکتور ها متفاوت می باشد چرا که یک عدسی نمی تواند کار لنز را انجام دهد. در ویدئوپروژکتور ها مجموعه ای از عدسی ها با هم ترکیب می شوند. علت این امر هم آن است که کیفیت تصویر افزایش می یابد و یا به اصطلاح، خطاهای اپتیکی کاهش می یابد. اگر جسمی در مقابل عدسی های محدب قرار بگیرد، تصویر جسم در پشت عدسی و آن هم به صورت برعکس ظاهر می شود، همانند تصویر زیر:

لازم به ذکر است که هر چه فاصله کانونی کوتاه تر باشد، تصویر تولید شده بزرگتر است.

همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

در ویدئو پروژکتور ها با قابلیتی رو به رو می شوید تحت عنوان Throw Ratio که نشان دهنده نسبت بزرگنمایی تصویر می باشد. این نسبت بیان می کند که به ازای فاصله مشخص شده از ویدئو پروژکتور، اندازه تصویر تشکیل شده بر روی پرده نمایش چقدر می باشد. این نسبت از تقسیم فاصله پروژکتور تا پرده نمایش بر طول تصویر تشیل شده روی پرده بدست می آید.  معمولا ویدئو پروژکتور های آموشی نسبت بزرگنمایی 1.9 تا 2.1 دارند.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع ویدئو پروژکتور میتوانید به صفحه ویدئو پروژکتور پاناسونیک مراجعه کنید.

همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

اگر نسبت بزرگنمایی کمتر از 1 باشد به اطلاح می گویند ویدئو پروژکتور مجهز به قابلیت short throw می باشد. بر طبق این قابلیت، ویدئو پروزکتور می تواند از فاصله ای نزدیک، تصویری بزرگ ایجاد کند. اگر نسبت بزرگنمایی کمتر از 0.3 باشد دستگاه مجهز به قابلیت Ultra Short throw می باشد که مشابه short Throw می باشد اما با این تفاوت که می بایست نسبت به حالت اول در فاصله ای نزدیک تر به پرده نمایش قرار بگیرید.

همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

لنز ویدئو پروژکتور ها به دو دسته ثابت و قابل تعویض تقسیم بندی می شود که لنز ثابت فاصله کانونی ثابت و همچنین نسبت بزرگنمایی ثابتی دارند. معمولا لنز های تابش کوتاه و یا همان short throw دارای فاصله کانونی ثابتی هستند. در مقابل لنز های قابل تعویض و یا لنز های زوم، فاصله کانونی متغیر و نسبت بزرگنمایی متغیری دارند.

در اینجا با پدیده ای روبه رو هستیم تحت عنوان offset. برای فهم این قابلیت، ویدئو پروژکتوری را تجسم کنید که درست و دقیق رو به روی پررده نمایش قرار گرفته است ( حالت نرمال ). حال فرض کنید که شما نیاز دارید که ویدئو پروژکتور را بر روی زمین و یا بر روی سقف نصب کنید. در این جا، نقطه کانونی ویدئو پروژکتور مقابل نقطه مرکزی پرده نمایش نمی باشد. در این حالت شما می بایست لنز ویدئو پروژکتور را تغییر زاویه دهید که به این عمل optical lens shift گفته می شود. این ویژگی دارای دو مقدار عمودی و افقی می باشد. مطابق با تصویر زیر:

( دقت داشته باشید برای نصب ویدئوپروژکتور در سقف می بایست آن را به صورت برعکس نصب کرد، مطابق تصویر زیر. )

همه چیز در رابطه با لنز ویدئو پروژکتور ها

Optical lens shift را با اصلاح ذوزنقه ای تصویر ( Keystone correction ) اشتباه نگیرید. همانطور که می دانید سطح زیرین ویدئو پروژکتورها می بایست صاف و مسطح باشد، در غیر این صورت می بایست با بررسی نرم افزاری اصلاح ذوزنقه ای سطح زیرین را صاف کرد. optical lens shift عملی فیزیکی است که لنز انجام می دهد و کل تصویر را به بالا و پائین و چپ و راست منتقل می کند. در حالیکه keystone correction عملی نرم افزاری است.

5 | (7)
Not Found!
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x