برنامه ریزی سانترال | نحوه راه اندازی سانترال پاناسونیک

سانترال به دستگاهی گفته می‌شود که در مراکز تجاری، ادارات و سازمان‌ها و به منظور دریافت داخلی‌های مورد نیاز از خطوط شهری نصب می‌شود. طبیعی است که خط‌های تلفن یک مجموعه محدود بوده و کفاف تمامی کارمندان را نمی‌دهند. به همین منظور مدیران و صاحبان کسب و کار با راه اندازی یک مرکز تلفن، خطوط تلفن مجموعه را بین کارمندان تقسیم می‌کنند. دستگاه سانترال یا همان PBX به عنوان هسته اصلی مرکز تلفن عمل می‌کند و نقشی اساسی در ارتباطات تلفنی یک مجموعه با مشتریانش دازد.

در میان انواع مختلف دستگاه‌های سانترال، محصولات شرکت پاناسونیک از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و حرف اول را در این زمینه می‌زنند. در کشورمان نیز بیشتر مدیران و صاحبان کسب و کار، از دستگاه‌های سانترال پاناسونیک برای راه اندازی مرکز تلفن استفاده می‌کنند. شما نیز اگر قصد خرید یک دستگاه سانترال را دارید، ما به شما پاناسونیک را پیشنهاد می‌کنیم. در این مقاله از بلاگ ایده آل گستر بعد از معرفی انواع دستگاه های سانترال پاناسونیک، شما را با نحوه برنامه ریزی سانترال نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

امکانات دستگاه سانترال پاناسونیک

مهم‌ترین قابلیت یک دستگاه سانترال، ارائه داخلی‌های مورد نیاز در مجموعه‌های کاری است. اما بی انصافی است اگر بگوییم یک دستگاه سانترال، فقط همین کار را برای شما انجام می‌دهد. این دستگاه‌ها می‌توانند تماس‌های ورودی و خروجی مجموعه شما را مدیریت کنند. همچنین از آنجایی که تماس داخلی‌ها با همدیگر رایگان است، در هزینه‌های شما نیز صرفه جویی می‌کند.

قابلیت منشی تلفنی گویا یکی دیگر از قابلیت‌های مهم دستگاه‌های سانترال می‌باشد. منشی تلفنی یا همان اپراتور گویا، زمانی که مشتری با یکی از خطوط شهری مجموعه تماس می‌گیرد، فعال می‌شود. با استفاده از اپراتور گویا، مشتری می‌تواند یکی از داخلی‌ها یا بخش‌های شرکت را انتخاب کرده و تماسش به همان قسمت وصل شود. به این ترتیب تماس‌های ورودی به صورت منظمی مدیریت شده و مشتریان در کم‌ترین زمان ممکن به بخش مورد نظرشان متصل شده و درخاست خود را مطرح می‌کنند. منشی تلفنی گویا با استفاده از یک کارت سانترال به اسم کارت دیزا فعال می‌شود ( این کارت بر روی دستگاه سانترال قرار ندارد و شما باید جداگانه آن را خریداری کنید)

امکانات سانترال

کالر آیدی یا نمایش شماره مشتریان بر روی دستگاه‌های تلفن داخل مجموعه یکی دیگر از قابلیت‌های دستگاه سانترال محسوب می‌شود. برای استفاده از کالر آیدی در مرکز تلفن، باید کارت‌های کالر آیدی مورد نیاز را به صورت جداگانه خریداری کرده و بر روی سانترال نصب کنید.

مهم‌ترین عامل در زمینه انتخاب و خرید یک دستگاه سانترال، شناخت ظرفیت‌های و نیازهای مجموعه کاری شما می‌باشد. قبل از هر کاری به طور دقیق تعداد کارمندان و بخش‌ها، داخلی‌های مورد نیاز، تعداد خطوط شهری و … در نظر بگیرید و سپس برای خرید یک سانترال اقدام کنید. در صورتی که قصد راه اندازی یک مرکز تلفن را دارید ولی در انتخاب دستگاه سانترال تردید دارید، می‌توانید با مشاورین شرکت ایده آل گستر تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

انواع دستگاه سانترال پاناسونیک

سانترال‌های پاناسونیک به طور کلی در دو دسته کم ظرفیت و پرظرفیت تولید و به بازار عرضه می‌شوند:

دستگاه‌های سانترال کم ظرفیت

در صورتی که مجموعه شما کوچک و یا متوسط است، حتما باید از سانترال‌های کم ظرفیت استفاده کنید. در حال حاضر معروف‌ترین سانترال کم ظرفیت پاناسونیک، مدل KX-TES824 می‌باشد. این دستگاه توانایی دریافت 3 خط شهری و دادن 8 خط داخلی مجزا را دارا می‌باشد و از دستگاه‌های هایبرید پاناسونیک محسوب می‌شود.

دستگاه سانترال KX-TES824

البته می‌توانید با خرید کارت‌های خط شهری مورد نیاز، ظرفیت این دستگاه را تا 8 خط شهری و 24 داخلی افزایش دهید. ( اگر شما به بیش از 24 عدد داخلی نیاز دارید، باید به سراغ سانترال‌های پرظرفیت پاناسونیک بروید) . در ادامه نگاهی به ویژگی‌های کلی دستگاه سانترال KX-TES824 می‌اندازیم:

دستگاه سانترال کم ظرفیت KX-TESS824

مدل دستگاه سانترال KX-TES824
ظرفیت 3 به 8
حداکثر ارتقا 8 به 24
نوع دستگاه هایبرید
منشی تلفنی دارای یک کارت دیزا به صورت پیش فرض
کالر آیدی فعالسازی با استفاده از کارت کالر آیدی
وزن 3.5 کیلوگرم
قابلیت استفاده از تلفن‌های آنالوگ و هایبرید
قابلیت استفاده از تلفن‌های دیجیتال و تحت شکه
رنگ سفید

این دستگاه بر روی دیوار نصب می‌شود و نباید در مجاورت آب قرار بگیرد. برای خرید این دستگاه سانترال کم ظرفیت پاناسونیک، می‌توانید با واحد فروش شرکت ایده آل گستر تماس بگیرید. هم اکنون دستگاه KX-TES824  در ایده آل گستر با قیمت مصوب اتحادیه مخابراتی ایران و همراه با یک گارانتی معتبر و 12 ماهه به مشتریان عزیز عرضه شده و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

دستگاه‌های سانترال پرظرفیت

این دستگاه‌ها متناسب با شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌های بزرگ طراحی شده‌اند. سانترال‌های پرظرفیت پاناسونیک خود به دو دسته سانترال‌های سخت افزاری و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. سانترال‌های سخت افزاری، همان نوع قدیمی و رایج این محصولات می‌باشند که بر روی خطوط معمولی و آنالوگ مخابرات کار می‌کنند. معروف‌ترین سانترال‌های پرظرفیت سخت افزاری، انواع مدل‌های TDA از قبیل : KX-TDA100DBA و KX-TDA200 و KX-TDA600 می‌باشند.

سانترال های پرظرفیت گروه TDA

سانترال‌های مدل TDE نیز به صورت پیشفرض از نوع سانترال‌های سخت افزاری می‌باشند ولی می‌توان با اعمال تغییراتی آن‌ها را به دستگاه‌های تحت شبکه نیز تبدیل نمود. سانترال‌های تحت شبکه از تجهیزات جدید شرکت پاناسونیک می‌باشند که با استفاده از فناوری VOIP کار می‌کنند و می‌توانند داخلی‌های مختلف مجموعه را از طریق تلفن تحت شبکه به هم متصل کند. مراکز تلفن تحت شبکه بر اساس IP کار می‌کنند و صدا را بر بستر اینترنت و در قالب داده‌های دیجیتال منتقل می‌کنند. مهم‌ترین سانترال تحت شبکه پاناسونیک، انواع مدل‌های NS می‌باشند.

مرکز تلفن چگونه راه اندازی می‌شود ؟ 

برای راه اندازی یک مرکز تلفن، علاوه بر دستگاه سانترال احتیاج به تلفن سانترال نیز خواهید داشت. این تلفن‌ها در اختیار کارمندان و بخش‌های مختلف مجموعه قرار می‌گیرند. بعد از خرید دستگاه و تلفن‌های سانترال و نصب سخت افزاری آن‌ها، نوبت به مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش یعنی برنامه ریزی سانترال خواهد رسید. در این مرحله شما باید تنظیمات مختلف دستگاه را اعمال کنید.

تنظیمات سانترال پاناسونیک به شما کمک می‌کنند تا بتوانید از تمامی قابلیت‌های یک دستگاه سانترال استفاده کنید. منظور از تنظیمات، همان برنامه ریزی دستگاه است که به دو روش انجام می‌شود:

 • برنامه ریزی سانترال با تلفن
 • برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر

برنامه ریزی سانترال با دستگاه تلفن

در این روش شما باید یک تلفن مدیریتی پاناسونیک را به دستگاه سانترال متصل کرده و کدهای تلفن سانترال پاناسویک را بر روی سانترال تنظیم کنید. هرکدام از این کدها یک قابلیت و توانایی مشخصی از دستگاه سانترال را فعال می‌کنند. دستگاه‌های کم ظرفیت پاناسونیک را با استفاده از تلفن هایبرید مدیریتی KX-T7730 برنامه ریزی می‌کنند، در حالی که برای راه اندازی سانترال‌ه‌های پرظرفیت از تلفن‌های دیجیتال مدیریتی از قبیل KX-DT546 استفاده می‌شود. ( سانترال‌های پرظرفیت را معمولا با کامپیوتر راه اندازی می‌کنند )

برای برنامه ریزی سانترال‌های پاناسونیک باید تلفن را از طریق جک 01 به دستگاه متصل نموده و سپس وارد محیط برنامه ریزی سانترال شوید. برای رفتن به محیط برنامه ریزی سانترال باید مراحل زیر را بر روی تلفن دنبال کنید:

 • ابتدا دکمه Program را بر روی تلفن فشار دهید
 • کلید * و سپس # مربع را فشار دهید
 • حال باید باید پسورد دستگاه سانترال را وارد کنید که به صورت پیش فرض ۱۲۳۴ می‌باشد

در این مرحله باید هرکدام از کدهای سانترال را که به آن‌ها احتیاج دارید وارد کرده و تنظیمات آن را انجام دهید. کدهای برنامه ریزی سانترال پاناسونیک بسیار زیاد بوده و اکثر آن‌ها نیز کاملا تخصصی می‌باشند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم هرگز شخصا اقدام به راه اندازی دستگاه سانترال نکنید. زیرا کوچکترین اشتباه در این زمینه می‌تواند خسارات مالی سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.

برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر

یکی دیگر از روش‌های برنامه ریزی سانترال استفاده از یک کامپیوتر یا لپ تاپ می‌باشد. در این روش باید دستگاه را از طریق درگاه USB به کامپیوتر متصل کنید و سپس با استفاده از نرم افزار UPCMC اقدام به اعمال تنظیمات دستگاه سانترال کنید. این نرم افزار به صورت ویژه برای برنامه ریزی سانترال‌های پاناسونیک طراحی شده است.

در سمت چپ این نرم افزار، منوی سیستم قرار دارد که هر بخش از آن، مربوط به یکی از قابلیت‌ها و امکانات دستگاه سانترال می‌باشد. به عنوان مثال منوی Slot مربوط به اضافه کردن کارت‌های سانترال به دستگاه می‌باشد. هر کارت سخت افزاری که به صورت فیزیکی به دستگاه متصل می‌شود ( از قبیل کارت خط شهری، کارت کالر آیدی، کارت آپشنال و … ) باید در این قسمت به صورت نرم افزاری برای دستگاه تعریف شود.

راه اندازی سانترال از طریق نرم افزار UPCMC نیز یک امر کاملا تخصصی بوده و تنها باید توسط تکنسین‌های مجرب و آموزش دیده صورت بگیرد. برای اینکار می‌توانید از کارشناسان فنی شرکت ایده آل گستر کمک بگیرید.

ایده آل گستر ؛ نمایندگی تعمیرات سانترال پاناسونیک

دستگاه سانترال یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های مجموعه‌های کاری محسوب می‌شود و هرگونه اختلال در عملکرد آن، می‌تواند تمامی فعالیت‌های سازمان را مختل نماید. البته شما با خرید دستگاه سانترال پاناسونیک خیالتان از بابت خرابی‌های ناگهانی و ناشی از عدم کیفیت راحت می‌شوید، اما بازهم برخی از مشکلات اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسند. در صورتی که دستگاه سانترال شما دچار اشکال شده است، باید با یک نمایندگی تعمیرات پاناسونیک از جمله ایده آل گستر تماس بگیرید.

آیا به تعمیرات سانترال پاناسونیک نیاز دارید ؟

واحد تعمیرات ایده آل گستر با تجربه‌ای چندین ساله در زمینه تعمیرات انواع سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت پاناسونیک، در کمترین زمان ممکن و با بهره‌گیری از قطعات اورجینال، دستگاه سانترال شما را تعمیر کرده و جهت استفاده مجدد تقدیمتان خواهد نمود.

سوالات متداول در مورد برنامه‌ریزی سانترال

برنامه ریزی سانترال پر ظرفیت با کامپیوتر آسان تر است یا با تلفن؟

در سانترال‌های پرظرفیت به علت گستردگی مرکز تلفن و افزایش داخلی‌ها، در صورتی که بخواهیم برنامه ریزی را با تلفن انجام دهیم باید وقت بسیار زیادی را هدر دهیم . به هیمن دلیل توصیه می‌کنیم این دستگاه ها را حتما با کامپیوتر برنامه ریزی کنید

برای فعال کردن منشی تلفنی گویا در سانترال باید چکار کنیم؟

برای استفاده از اپراتور یا همان منشی تلفنی گویا نیاز به یک کارت سانترال به نام دیزا دارید. این کارت را باید جداگانه خریداری کرده و بر روی دستگاه نصب کنید. دقت کنید بسته به بزرگ یا کوچک بودن شرکت یا سازمان شما، ممکن است به یک یا چند کارت دیزا احتیاج داشته باشید.

فرق سانترال سخت افزاری با سانترال تحت شبکه چیست؟

دستگاه‌های سانترال سخت افزاری بر روی خطوط معمولی تلفن آنالوگ کار می‌کنند در حالی که سانترال‌های تحت شبکه نیاز به خط سیپ ترانک دارند. همچنین در دستگاه‌های سخت افزاری کلیه داخلی‌ها از طریق سیم به باکس متصل می‌شوند، در حالی که داخلی‌ها در مراکز تحت شبکه از طریق ip با سرور اصلی در ارتباط هستند.

چه سانترالی برای کسب و کار من مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به بررسی محل کارتان بپردازید. اگر تعداد کارمندهای شما محدود هستند و بیش از چند خط شهری نیز در اختیار ندراید، حتما از سانترال کم ظرفیت استافده کنید. اما اگر به تعداد زیادی کارمند در مجموعه شما مشغول به فعالیت هستند و چندین خط شهری نیز دارید، باید به فکر خرید و راه اندازی یک سانترال پرظرفیت باشید.

تلفن رومیزی پاناسونیک
تلفن سانترال
ویدئو پرژکتور پاناسونیک
فکس لیزری پاناسونیک
5 نظرات
 1. محمد رضا میکاییلی می گوید

  نحوه برنامه ریزی تلفن سانترال پاناسونیک

 2. مهین می گوید

  دستگاه سانترال ما از بیرون زنگ میخوره ولی وقتی جواب میدیم بوق آزاد میخوره

 3. قاسم می گوید

  باسلام متشکرم از برنامه جامع وجالبی که تنظیم نموده .
  موفق باشید
  خواهشمند است اگر از این سری برنامه های دستگاهای سانترالهای دیگرموجود است آدرس آن را بفرماید
  با کمال تشکر مشهد مقدس دانشگاه فردوسی مرکز امور رایانه واطلاعات قاسم رئیس جویان

 4. عقابیان می گوید

  سلام. برای خاموش شدن چراغ های کنار تلفن kx-t3281BX که بعد از قطع و وصل برق، شروع به خاموش و روشن کرده اند راهنمایی بفرمایید. کلید های ذخیره در حال حاضر کار نمی کنند.
  ممنون

  1. EJLALI می گوید

   لطفا با واحد پشتیبانی شرکت با شماره 02181010 تماس حاصل فرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code