فاکتورهای انتخاب بهترین لنزهای دوربین مداربسته

به منظور استفاده کامل از قابلیت های دوربین، مطابقت وضوح لنز با سنسور و پردازش تصویر بسیار مهم است. اگر لنزهای داخل دوربین برای سنسور تصویر کوچکتر ساخته باشد ، تصویر دارای گوشه های سیاه خواهد بود.

لنزهای دوربین مدار بسته

لنزهای ثابت یا متغیر کانونی

اولین نکته تفاوت دوربین های امنیتی این است که آیا لنز ثابت است یا کانونی متغیر دارد

فاصله کانونی لنزهای ثابت دوربین امنیتی CCTV به طور دائم تنظیم شده است این بدان معناست که لنزهای دوربین به هیچ وجه قابل زوم یا تنظیم نیستند. دوربین های لنز ثابت معمولاً ارزان تر هستند.

در عوض ، لنزهای کانون متغیر، امکان تنظیم فاصله کانونی را برای نیازهای خاص خود ایجاد می کنند این مزیت همچنین بدان معنی است که می توان زاویه دید دوربین مداربسته را برای گرفتن تصویر ایده آل تغییر داد ، علاوه بر این دارای انعطاف پذیری است که برای تاریخ بعدی در صورت تغییر چیدمان منطقه یا شرایط مورد نیاز ، تنظیم شود.

خرید بهترین دوربین مداربسته پاناسونیک از فروشگاه ایده آل گستر

بسیاری از دوربین های امنیتی به لنزهایی مانند دوربین های امنیتی PTZ مجهز شده اند.

در مقایسه با لنزهایی که کانون آن ها بطور دستی تغییر می کنند، دوربین امنیتی با لنزهای موتوری PZT می تواند به طور خودکار فاصله کانونی دوربین را تنظیم کند.

مشاهده بیشتر: انواع دوربین مداربسته هایک ویژن

فاصله کانونی دوربین مدار بسته چیست؟

فاصله کانونی (اندازه گیری شده در mm) لنز تعیین می کند که دوربین تا چه فاصله را می تواند ببیند. متداول ترین فاصله کانونی در دوربین های امنیتی 3.6 میلی متر است ، که تقریباً می تواند دید 72 درجه ای را نشان دهد این فاصله کانونی خاص برای نظارت ساختمان های مسکونی یا ادارات کوچک به خوبی کار می کند

تأثیر اندازه و فاصله لنز

اندازه لنز دوربین مدار بسته بر زاویه دید آنچه دوربین می بیند تأثیر می گذارد. مسیری که دوربین امنیتی بر جسم سوار می شود نیز بر میزان ثبت تصویر تأثیر می گذارد. مثال های زیر یک ناحیه را نشان می دهد که توسط دو لنز ثابت – 3.6mm و 12mm – و سه مسافت مختلف گرفته شده است.

لنزهای 3.6 میلی متر با فاصله 15 متر

لنزهای 3.6 میلی متر با فاصله 15 متر-min

لنزهای 3.6 میلی متر با فاصله 10 متر

لنزهای 3.6 میلی متر با فاصله 10 متر-min

لنز 3.6 میلی متر با فاصله 5 متر

لنز 3.6 میلی متر با فاصله 5 متر-min

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 15 متر

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 15 متر-min

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 10 متر

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 10 متر-min

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 5 متر

لنزهای 12 میلی متر با فاصله 5 متر-min

میدان دید Field of view دوربین مداربسته

میدان دید میزان هر صحنه خاص است که می تواند توسط دوربین مدار بسته ثبت شود. همچنین به عنوان زاویه دید نیز توصیف می شود. میدان دید تحت تأثیر اندازه لنز ، اندازه تراشه CCD و فاصله دوربین مداربسته از صحنه قرار دارد. به طور کلی یک میدان دید بزرگ به معنای آن است که هدف در مقایسه با دوربین با دید کوچک نسبتاً کوچک است. در مثالهای بالا کامیون، هدف مورد نظر است – لنز 3.6 میلی متر دارای دید بزرگ (کامیون نسبتاً کوچک است) و لنزهای 12 میلی متر دارای دید کوچکتر هستند (کامیون بزرگ به نظر می رسد).

میدان دید field of view (FOV

فاکتورهای انتخاب بهترین لنزهای دوربین مداربسته

اندازه تراشه CCD

دوربین های مدار بسته دارای انواع تراشه های مختلف مانند 1/4 ″ ، 1/3 ″ ، 1/2 و 2/3 هستند. اندازه های مختلف روی زاویه دید نیز تأثیر می گذارد – هرچه اندازه تراشه کوچکتر باشد ، زاویه دید نیز باریک تر است.

فاصله کانونی

اندازه لنز دوربین امنیتی ، یا فاصله کانونی ، اندازه گیری شده در میلی متر ، اصطلاح مهمی در لنزهای دوربین امنیتی است و میدان دید را تعیین می کند ، که به آن لنز دوربین نیز گفته می شود.

همانطور که در بالا مشاهده می کنید ، فاصله کانونی کوتاه (مانند 3.6 میلی متر) زاویه دید وسیعی به شما می دهد. فاصله کانونی طولانی (مانند 12 میلی متر) زاویه دید باریک تری خواهد داشت.

عمق میدان دید

عمق میدان فاصله ای است که اشیاء در یک تصویر در کانون توجه قرار می گیرن. عمق وسیعی از میدان بدان معنی است که تقریباً همه اشیاء در حال فوکوس هستند در حالی که یک عمق کوچک از میدان بدان معنی است که فقط بخش کوچکی از میدان دید کلی در حال تمرکز است.

دیافراگم  یا روزنه

دیافراگم لنز دوربین امنیتی سوراخی است که نور از آن عبور می کند تا وارد دوربین شود.

عدد پایین f نشان دهنده دیافراگم وسیع تری است.

دیافراگم اصطلاح قابل توجهی برای لنزهای دوربین امنیتی است زیرا می تواند بر عمق میدان دید دوربین تأثیر بگذارد .

دیافراگم باریک با عمق زیاد میدان مطابقت دارد ، که به ادید شیاء بیشتری که در کانون توجه قرار دارند کمک می کند.

دیافراگم گسترده باعث می شود اشیاء در حالت فوکوس باشند اما پس زمینه را تار نشان می دهد. در حالی که دیافراگم کوچک منجر می شود همه چیز در حالت فوکوس قرار بگیرند.

عنبیه

عنبیه کنترل میزان نور از دیافراگم لنزها را کنترل می کند. هنگامی که عنبیه یک دهانه بزرگ ایجاد می کند ، نور بیشتری می تواند از آن عبور کند.

با این حال ، این طور نیست که هر چه عنبیه گسترده تر باشد ، تصاویر بهتری می توانید بدست آورید. نور زیاد می تواند ویدیوی شما را خراب کند و نور کم باعث تاریک شدن صحنه می شود.

بنابراین انتخاب یک نوع عنبیه مناسب بسیار مهم است. از لنزهای عنبیه ثابت و دستی به طور معمول برای محیط داخل ساختمان استفاده می شود که در آن چراغ ثابت است ، مانند دفتر ، مدرسه یا فروشگاه.

از طرف دیگر لنزهای عنبیه اتوماتیک می توانند تغییرات نور را به طور خودکار تنظیم کنند و برای مکانهای خارج از ساختمان که تغییرات نور وجود دارد ، ایده آل تر است.

قالب دوربین

هنگامی که مشخصات ذکر شده لنزهای دوربین امنیتی را مشاهده می کنید ، برای سنسورهای تصویری متوجه شماره هایی مانند 1/2 ، 1/3 ″ ، 2/3 ″ ، 1/4 خواهید شد.

به طور کلی هرچه قالب دوربین کوچکتر باشد ، میدان دید عدسی دوربین امنیتی باریک تر است.

به خاطر داشته باشید که اندازه فرمت لنز دوربین امنیتی باید برابر یا بیشتر از دوربین باشد ، در غیر این صورت گوشه های صحنه که در حال مشاهده هستند بریده خواهند شد.

C or CS Mount

تفاوت فیزیکی بین لنزهای C& CS این است که لنزهای نصب شده CS 5میلیمتر از لنز C تا  به سنسور تصویر  نزدیک تر است.

در این مقاله به خیلی از فاکتورها در انتخاب دوربین مداربسته پرداخته شد. اما اگر درمورد نحوه کارکرد دوربین مداربسته میخواهید بیشتر بدانید توصیه میکنم مقاله دوربین مداربسته چگونه کار میکند را مطالعه نمایید.

4.4 | (5)
Not Found!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x