دوربین مدار بسته AHD چیست؟

دوربین مدار بسته AHD CCTV  دوربینی آنالوگ با کیفیت تصویر بالاست که اصطلاح انگلیسی آن مخفف Analog High Definition CCTV است که به ویژگی ضبط تصاویر با رزولوشن بالا اشاره دارد و برخلاف دوربین های آنالوگ سنتی که نقطه ضعف آنها  کیفیت تصاویر بود در این دوربین ها از تکنولوژی AHD برای جبران آن استفاده شده که نتیجه آن، ضبط تصاویر با رزولوشن بالاست و از دیگر  محاسن آنها می توان به  عدم تاخیر در دریافت تصاویر نیز اشاره کرد. وضوح تصویر این دوربین ها برحسب واحد مگاپیکسل است و از کیفیت خطی (TVL) که تکنولوژی قدیمی دوربین های آنالوگ بوده استفاده نمی کنند.

تکنولوژی AHD

تکنولوژی  AHD امکان انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر اساس سیستم های تلویزونی دیجیتال است که اطلاعات همچنان بصورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنهاست که  امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر  را می دهد، این کد گذاربی ها توسط  چیپ های AHD TX انجام می شود نحوه کار  چیب ها به این صورت بوده که اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند،و در سمت DVR چیپ های AHD RX اطلاعات کدگذاری شده را دریافت کرده و مجدد بصورت دیجیتال برای ضبط آماده خواهد کرد.

دوربین مدار بسته AHD

دستگاه DVR در دوربین های مدار بسته AHD

DVR های هیبریدی بسیار مناسب هستند از این رو که دوربین های مداربسته AHD به دستگاه گیرنده HD برای ثبت تصاویر با کیفیت بالا نیاز دارند.

امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD

با توجه که بیشتر DVR های AHD دوربین های تیوی لاینی را پشتیبانی می کنند،این دستگاه ها در بیشتر موارد حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و رزولوشن محدود پشتیبانی می کنند باید توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.

دوربین مدار بسته AHD چیست؟

کابل مورد استفاده

دوربین های مدار بسته آنالوگ AHD با کابل های کواکسیال RG59 و RG60 تصاویر را به DVR ها انتقال می دهند، که با توجه به کیفیت پایین کابل ها و BNC ها، تصاویر کیفیت خود را حفظ کره و کمترین تغییری در کیفیت آنها رخ نمی دهد و همچنین با استفاده از کابل RG59 امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متر به راحتی میسر است و با کابل  RG60 می توان این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز رساند. حساسیت پایین، در طول و کیفیت کابل مصرفی در این دوربین ها را می توان به عنوان یکی از بزرگترین نقاط قوت آنها ذکر کرد.

رزولوشن تصویر در  دوربین AHD

دوربین های AHD نسل اول با رزولوشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید شدند در  نسل دوم این تکنولوژی  تولید دوربین های AHD با روزلوشن ۲مگا پیکسل (۱۰۸۰P)  ایجاد شد و متاسفانه  نسل اول و دوم این دوربین های با هم از نظر کد گذاری هم خوانی ندارند و امکان استفاده هم زمان از آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از ۲ مگا پیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می رسد.

تفاوت دوربین AHD و  IP و سیستم های HDtvi  و HDcvi

دوربین های  AHD و IP:

دوربین های مداربسته IP نسل پیشرفته ای از دوربین های مداربسته است و در انواع کیفیت تصویر ساخته می شود. دوربین های IP یا همان دوربین تحت شبکه در مقایسه با دوربین AHD و انواع تکمیل شده AHD مانند HDcvi و HDtvi دارای کیفیت تصویر به مراتب بهتر و بالاتری هستند. همچنین تصاویر آن بر روی بستر کابل شبکه منتقل شده و توسط دستگاه NVR ذخیره می گردد اما دوربین های AHD دارای کاربری بسیار ساده تر ، تنظیمات راحت تر و همچنین قیمت آنها نسبت به دوربین IP به مراتب مناسب تر است.

دوربین مداربسته AHD و سیستم های HDtvi  و HDcvi :

دوربین های مداربسته AHD در کنار توانایی رزولوشن تصویری بالا و قیمت بسیار مناسب خود معایبی نیز دارندد. یکی از عیب های بزرگ سیستم انتقال تصویر این دوربین ها در حد اکثر مسافت برای انتقال تصویر بر روی کابل کواکسیال بود. و در بهترین حالت تصویر را در طول کابل تا اندازه  ۲۵۰ متر منتقل می کنند.از این رو تولیدکننده های دوربین مدار بسته درجهت اصلاح ساختار AHD و برطرف کردن نواقص آن دوربین های HDtvi  و HDcv که نوع بهینه شده تکنولوژی AHD هستند وارد بازار کردند که توان انتقال تصویر در مسافت و عبور دیتاهای مکملی مانند سیگنال های صدا و سیگنال های کنترل دوربین گردان در آنها اصلاح شده است.

دوربین مدار بسته AHD چیست؟

مقایسه دوربین های AHD و IP:

درصنعت دوربین های مدار بسته گمان این بود که زمان دوربین های آنالوگ به پایان رسیده است تا اینکه در سال ۲۰۰۷ دوربین های IP با رزولوشن بالای خود محبوبیت زیادی در بین خریداران کسب کردند اما به علت قیمت بالا  و نیاز به کارشناس برای نصب و راه اندازی نتوانستند جایگزین مناسبی برای دوربین های آنالوگ شوند تا اینکه

در سال ۲۰۱۰ دوربین های مدار بسته HD-SCI وارد بازار شدند اما به علت مشکلاتی مانند عدم پشتیبانی از کابل کشی طولانی و.. این دوربین های مداربسته هم موفق نبودند و اما دوربین های  AHD که مشکلات دوربین های شبکه و HD را نداشته و به کاربرها این اجازه را می دهد که از کابلهای معمولی برای انتقال تصاویر استفاده کنند .

با توجه به ابن که تنظیمات دوربین مداربسته IP نسبت به سیستم های انالوگ دشوار تر بوده  و همچنین قیمت بالای آنها خیلی از خریداران را به خرید دوربین های شبکه توجیه نمی کند، بنابراین  دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مرغون به صرفه تر بوده(قیمت دوربین های AHD  و تجهیزات آنها بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه)خیلی دور از ذهن نیست که با توجه به مزیت هایی که دارند تا چندین سال دیگر نیز محبوبیت و کاربردی بیشتری داشته باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.