تلفن ماهواره ای چیست و چگونه کار می کند

تلفن ماهواره ای چیست؟


وقتی بیشتر مردم به تلفن های ماهواره ای فکر می کنند ، دستگاه های عظیم و دست و پا گیر را تصور می کنند که اوایل دهه 90 از رده خارج شده اند. اما آنها مسیری طولانی را طی کرده اند ، و در واقع موقعیت های زیادی وجود دارند که آنها می توانند بسیار مفید باشند.

اگرچه امکان برقراری تماس تلفنی از طریق تلفن ثابت یا تلفن همراه تقریبا از هر نقطه جهان وجود دارد ، اما مناطق خاصی وجود دارد که تلفن ماهواره ای تنها روش ارتباطی است. برخلاف تلفنهای همراه که از دکلهای تلفن محلی برای اتصال تماس استفاده می کنند ، تماس تلفنی از طریق تلفن ماهواره ای از طریق صورت فلکی ماهواره ای ارسال می شود تا اینکه به نزدیکترین دروازه ماهواره ای روی زمین برسد.

سپس از طریق شبکه های صوتی مرسوم هدایت می شود تا به مقصد خود برسد. تماس حاصل از یک تلفن ماهواره ای به تلفن دیگر از طریق صورت فلکی ماهواره به طور کامل هدایت می شود.

به همین دلیل تلفن های ماهواره ای برای برقراری ارتباط در هنگام بروز بلایایی مانند زلزله و طوفانها که خطوط  مرسوم ارتباطات از بین می روند ضروری هستند.

مهم است که سیگنال تلفن های ماهواره ای توسط درختان ، تپه ها ، کوه ها ، ساختمان ها یا سایر سازه های مشابه یا ویژگی های جغرافیایی محدود نشوند.

در هنگام انتخاب تلفن ماهواره ای ممکن است بخواهید نوع ماهواره هایی را که از گوشی شما استفاده می کنند در نظر بگیرید. ایریدیم و گلوبستار از ماهواره های LEO (مدار پایین زمین) استفاده می کنند در حالی که اینمارستات و ثریا از ماهواره های ژئوسینکرون استفاده می کنند که در ارتفاعی بسیار بالاتر گردش می کنند. هرچه ماهواره در مدار بیشتر باشد ، تأخیر در تماس بیشتر است.

شاید تعجب کنید که چگونه یک تلفن ماهواره ای از قابلیت GPS (ماهواره موقعیت یابی جهانی) متفاوت است که در بسیاری از تلفن های هوشمند معاصر ساخته شده است. GPS به شما امکان برقراری تماس یا ارسال متن نمی دهد. GPS فقط برای تعیین موقعیت شما در کره زمین است.

با استفاده از داده های GPS ، تلفن شما می تواند راه خود را به یک شهر دوردست ترسیم کند .

چرا تلفن ماهواره ای استفاده می کنیم؟


 برج های سلولی همیشه قابل اعتماد نیستند. در صورت بروز بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و … در مناطق دورافتاده مخصوصا در اعماق کوه یا بیابان یا وسط دریا امکان ارتباط با برج مخابراتی وجود ندارد و تلفن همراه بدون استفاده است.

یک تلفن ماهواره ای این مشکل را حل می کند. شبکه های ماهواره ای مختلفی وجود دارند، برخی از آنها حتی در قطب های شمالی و جنوبی پوشش خوبی ارائه می دهند. مهم نیست که کجا هستید ، باید بتوانید حداقل تماس کافی را دریافت کنید. به همین دلیل است که تلفن های ماهواره ای در میان نظامیان و دریانوردان محبوب هستند.

چرا-تلفن-ماهواره-ای-استفاده-می-کنیم؟

تلفن ماهواره ای چگونه کار میکند؟


تعدادی شبکه ماهواره ای وجود دارد که برای برقراری تماس استفاده می شوند ، اما عموماً در دو اردوگاه قرار می گیرند: مدار ژئوسینکرون و مدار پایین زمین.

ماهواره های ژئوسینکرون بالاتر از یک نقطه روی زمین باقی می مانند ، اگرچه تا مرز 20،000 مایل دورتر از سطح زمین در مدار قرار دارند. این ماهواره های عظیم و قدرتمند می توانند برای منطقه بزرگی خدمات ارائه دهند.

ACeS   یک ماهواره است که خدماتی برای جنوب شرقی آسیا ارائه می دهد. این شبکه ها می توانند به دلیل فاصله ماهواره ها، دارای تاخیر قابل توجهی باشند و اغلب مناطقی را پوشش می دهند که از نظر عرض جغرافیایی محدودتر از شبکه های مدار پایین زمین است.

ماهواره های مدار زمین پایین geosynchronous نیستند . مدارشان آنها را به نقاط مختلف کره زمین می برد  و حرکت آن ها معمولاً بین 400 تا 700 مایل از سطح زمین است. آنها به سرعت در حال گردش هستند و بین 1 تا 1.5 ساعت طول می کشد تا بتوانند کره زمین را دور بزنند.

از آنجا که این شبکه ها، ماهواره های بیشتری دارند (Iridium دارای 66) می تواند آنها را برای عبور از نقاط مختلف جهان تنظیم کرد. آنها معمولاً پوشش های محکم تری در نقاط شمالی و جنوبی جهان ارائه می دهند.

از آنجا که شبکه های مدار پایین زمین به انرژی کمتری نیاز دارند ، تلفنهای ماهواره ای که به این شبکه ها وصل می شوند کوچکتر هستند  به طور کلی فقط کمی بزرگتر از تلفن همراه استاندار می باشند. تلفن هایی که به ماهواره های ژئوسینکرون متصل می شوند ، نیاز به قدرت بیشتری دارند و در سایز بزرگتر نیز هستند.

اینترنت ماهواره ای چیست؟


اینترنت ماهواره ای یک اتصال بی سیم است که شامل 3 دیش ماهواره ای است. یکی در مرکز شرکت خدمات اینترنتی ، یکی در فضا و دیگری متصل به دیش شماست. علاوه بر بشقاب ماهواره ای به یک مودم و کابل هایی نیز نیاز دارد.

هنگامی که همه چیز را به هم وصل کردید ، ISP سیگنال اینترنت را به داخل دیش در فضا ارسال می کند که سپس آن را به شما انتقال می دهد. هر بار که درخواست (صفحه جدید ، بارگیری ، ارسال ایمیل و غیره) می کنید ، آن را در فضا و سپس به مرکز (ISP) ارسال می کنید. درخواست تکمیل شده از طریق فضا ، به دیش شما و سپس به رایانه شما ارسال می شود.

در اینترنت ماهواره ای ، سرعت ارسال و دریافت فایل ها سریع است. اینترنت ماهواره ای دارای تاخیر کم یا نرخ پینگ بالایی می باشد.

اتصالات اینترنت ماهواره ای می تواند از پهنای باند بالایی برخوردار باشد ، بنابراین سرعت / کیفیت اینترنت شما تحت تأثیر تعداد زیادی کاربر یا “زمان اوج مصرف” قرار نمی گیرد. برای اینترنت ماهواره ای به خط تلفن نیاز ندارید.

3.8 | (10)
تلفن بیسیم پاناسونیک
تلفن رومیزی پاناسونیک
تلفن سانترال
تلفن خانگی
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x