آموزش کدهای تلفن سانترال پاناسونیک

زمانی که شما عبارت‌های تلفن سانترال  و مرکز سانترال را می‌شنوید، طبیعتا و بلافاصله پس از آن‌ها باید کدهای سانترال به گوشتان بخورد. مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت هر مرکز سانترال، راه اندازی و تنظیمات آن است. تا زمانی که یک دستگاه سانترال یا همان PBX به درستی برنامه ریزی نشود، شما نمی‌توانید هیچ استفاده‌ای از آن داشته باشید. دستگاه‌های سانترال و در راس آن‌ها سانترال‌های پاناسونیک به عنوان پرفروش‌ترین برند از این محصولات، به دو روش برنامه ریزی می‌شوند:

نوع پرظرفیت سانترال‌های پاناسونیک از طریق اتصال به کامپیوتر و به وسیله یک نرم افزار مخصوص برنامه ریزی می‌شوند. اما سانترال‌های کم ظرفیت به کمک یک تلفن اپراتوری آماده کار می‌شوند. زمانی که شما قصد دارید که دستگاه سانترال پاناسونیک را با استفاده از یک دستگاه تلفن برنامه ریزی کنید، به کدهای تلفن سانترال و شناخت آن‌ها نیاز خواهید داشت. به دلیل درخواست‌های مکرر مشتریان، شرکت ایده آل گستر به عنوان نمایندگی رسمی پاناسونیک در ایران، امروز و در این مقاله به بررسی جامع و معرفی کدهای تلفن سانترال پاناسونیک می‌پردازد. با ما همراه باشید:

انواع سانترال های پاناسونیک و کدهای مخصوص آن‌ها

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم که برنامه ریزی سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت به دو روش متفاوت انجام می‌پذیرد. سانترال‌های پرظرفیت از قبیل : دستگاه KX-TDA100 یا دستگاه KXTDA200 و KX-TDEE600 و … را اگر چه می‌توان به وسیله تلفن‌های دیجیتال مدیریتی مانند : KX-DT546 و KX-DT543 برنامه ریزی کرد؛ اما این روزها این کار تنها با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار UPCMC انجام می‌دهند. در این صورت، شما برای برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر احتیاجی به دانستن کدهای سانترال پاناسونیک نخواهید داشت؛ بلکه تنها کافیست کار با محیط نرم افزار یاد شده را بلد باشید ( این نرم افزار کاملا تخصصی بوده و بهتر است برنامه ریزی سانترال‌های پرظرفیت را به تکنسین های فنی شرکت ایده آل گستر واگذار نمایید).

برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر

برای برنامه ریزی سانترال 824 مانند دیگر سانترال های کم ظرفیت می‌توان با استفاده از تلفن اپراتوری KX-T7730 برنامه ریزی نمود. برای این کار شما باید ابتدا تلفن را به دستگاه سانترال وصل کرده و سپس با استفاده از کلیدهای موجود بر روی دستگاه تلفن، اقدام به وارد کردن کدها و انجام تنظیمات نمایید. البته وارد کردن این کدها به همین سادگی‌ها هم نخواهد بود؛ زیرا شما علاوه بر اینکه باید با کلیه کدهای تلفن سانترال و کاربرد هرکدام آشنا باشید؛ لازم است که نحوه وارد کردن کدها و ذخیره تنظیمات آن‌ها را نیز به خوبی بلد باشید.

توصیه می‌کنیم برای اعمال تنظیمات بر روی سانترال‌های کم ظرفیت، با واحد فنی شرکت ایده آل گستر تماس بگیرید؛ اما در صورتی که تمایل دارید شخصا این کار را انجام دهید، ابتدا باید با کدهای تلفن سانترال به خوبی آشنا شوید. در ادامه به بررسی لیستی از مهم‌ترین کدهای برنامه ریزی سانترال کم ظرفیت خواهیم پرداخت. هرکدام از این کدها یک عملکرد مخصوص را بر روی دستگاه سانترال، برنامه ریزی و تنظیم می‌نمایند:

کدهای برنامه ریزی سانترال کم ظرفیت KX-TES824

در مورد نحوه برنامه ریزی این نوع سانترال قبلا به طور کامل صحبت کرده ایم؛ اما از آنجایی که بیشترین تقاضا برای دستگاه‌های سانترال کم ظرفیت، مربوط به مدل KX-TES824 می‌باشد. در ادامه به بررسی کدهای این دستگاه نیز خواهیم پرداخت. البته در نظر داشته باشید که کدهای برنامه ریزی سایر دستگاه‌های سانترال کم ظرفیت نیز تفاوتی با KX-TES824 ندارند. همانطور که گفته شد برای برنامه ریزی سانترال‌های کم ظرفیت پاناسونیک، احتیاج به یک دستگاه تلفن KX-T7730 خواهید داشت. قیمت تلفن سانترال پاناسونیک kx-t7730 سبب شده که این تلفن در رده ی تلفن های ارزان قیمت سانترال دسته بندی شوند. 

برنامه ریزی برای سانترال کم ظرفیت

ورود و نحوه برنامه ریزی دستگاه سانترال KX-TES824

این تلفن باید از طریق جک 01 ( که بر روی دستگاه سانترال مشخص است ) به سانترال وصل شود. پس از اتصال تلفن و برای ورود به محیط برنامه ریزی، باید مراحل زیر را بر روی دستگاه تلفن دنبال کنید:

 • ابتدا دکمه Program را بر روی تلفن فشار دهید.
 • کلید * و سپس # مربع را فشار دهید.
 • حال باید باید پسورد دستگاه سانترال را وارد کنید که به صورت پیش فرض 1234 می‌باشد.
 • حال کد تنظیمات مورد نظر را وارد کنید. ( منظور همان کدهای تلفن سانترال می‌باشد که در ادامه معرفی می‌شوند)

دقت داشته باشید که در مراحل تنظیمات، برای تایید یک دستور باید از کلید SP PHONE و برای لغو از HOLD استفاده کنید. از دکمه Mute برای اعمال تغییرات، از Store برای ذخیره سازی و از Redial برای حرکت و انتخاب گزینه‌های مختلف استفاده می‌شود.

کدهای دستگاه KX-TES824

در جدول زیر، مهم‌ترین کدهای تلفن سانترال برای برنامه ریزی دستگاه‌های کم ظرفیت پاناسونیک را مشاهده می‌کنید. پس از وارد کردن کد برنامه نام آن برنامه در صفحه مانیتور نمایش داده می شود که همانطور که اشاره شد، پس از آن باید دکمه SP PHONE را برای تایید و ورود به برنامه بزنیم. در صورتی که کد را اشتباه وارد کرده باشیم میتوانیم با دکمه HOLD مجددا به صفحه SYS COD NO? برگردیم. کدهای سانترال از 000 شروع شده و تا 999 ادامه خواهند شد:

کد سانترال عملکرد

000

تنظیم تاریخ و ساعت
001 ذخیره کردن شماره تلفن در حافظه مرکزی
002

رمز عبور سیستم

003 تعیین و واگذاری خروجی برای کنسول
004

تعیین نام برای داخلی‌ها

005 انتقال سریع مکالمه با استفاده از دکمه
006 نحوه تغییر سرویس شیفت روز / شب / نهار
007

زمان سرویس شیفت روز / شب / نهار

008 تعیین و واگذاری اپراتور
009 تعیین و واگذاری شماره داخلی
010 انتخاب چگونگی نمایش ساعت بر روی صفحه نمایش
011 واگذاری نام برای شماره تلفن‌های ذخیره شده
012 تغییر کدهای ویژه سیستم
100 فعال کردن گروه جستجو
101 نوع جستجو
102 تعیین و واگذاری خروجی برای دستگاه صندوق صوتی
103 اضافه کردن سیگنال های Tune
104 چگونگی هلد کردن و اتقال دادن مکالمه با تلفن‌های معمولی
105 شنیده شدن صدای بوق در حالت کنفرانس
110 تنظیم چگونگی کارکرد دکمه FLASH
111 انتخاب موزیک هلد –داخلی یا خارجی یا Tune
112 تنظیم چگونگی کار نشان دهنده دکمه کنسول DSS
113 انتخاب زمان وقفه ما بین دفعات تکرار اتوماتیک
116 انتخاب الگوی برنامه کنفرانس
117 وجود یا عدم وجود صدای بوق در هنگام جواب به زنک خوردن داخلی دیگر
118 محدودیت در ارسال سیگنلال‌های پالس
119  تکرار اخرین شماره تلفن گرفته شده با سیستم تون، پس از تبدیل از پالس به Tune
120 تغییر فرکانس زنگ برای تلفن‌های معمولی
121 انتخاب کد دسترسی به خطوط شهری
122 فعال کردن چرخش اتوماتیک برای دسترسی به مسیر ارزان مکالمه
124 انتخاب نوع زنگ خوردن تلفن تک خطی معمولی
127 فعال کردن جواب دادن گروهی به زنگ خوردن یک داخلی
200 تنظیم زمان یادآوری خط هلد شده
400 فعال یا غیر فعال کردن خط شهری ( CO )
401 تنظیمات DTMFخط شهری ( خط شهری اکثرا باید در این حالت باشد )
405 دسترسی خطوط شهری ( داخلی های مختلف به کدام خط شهری‌ها دسترسی داشته باشند )
408 تعیین مسیر زنگ خورها روی داخلی‌ها
414 راه اندازی منشی گویا ( DISA OGM )
500 تنظیمات تلفن گویا ( تبدیل Without AA به With AA برای منشی )
501 تعیین مقصد برای شماره‌های تلفن گویا ( با شماره گیری اعداد 1 تا 9، کدام داخلی زنگ بخورد )
504 زمان تاخیر در جواب گوی DISA ( زمان تاخیر باید صفر شود )
628 فعال کردن کالر آیدی برای داخلی‌های آنالوگ دارای آیدی
900 برای فعال کردن کالر آیدی
910 کالر آیدی (  در بیشتر مواقع بر روی حالت FSK قرار بگیرد )

 

برای درک بهتر برنامه ریزی دستگاه سانترال پاناسونیک 824 با استفاده از کدهای معرفی شده در جدول بالا، مراحل تنظیم تاریخ و ساعت را با استفاده از کد 000 به ترتیب انجام خواهیم داد:

 1. وارد حالت برنامه برنامه ریزی شوید.
 2. کد 000 را وارد کنید.
 3. با فشار دادن دکمه SP-PHONE وارد حالت انتخاب گزینه خواهید شد.
 4. با استفاده از دکمه‌های FWD / DND به جلو حرکت کرده تا عدد مربوط به تنظیم ساعت بر روی صفحه نمایش ظاهر شود و به حالت چشمک زدن وارد شود.
 5. سپس با فشار دادن (دوباره) FWD / DND می‌توانید آن را ثابت کنید.
 6. با استفاده از کلید AUTO ANS گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
 7. به کمک کلید STORE اطلاعات وارد شده را ذخیره نمایید.
 8. با فشار دادن کلید HOLD از حالت برنامه ریزی خارج خواهید شد.

سایر کدهای تلفن سانترال نیز به همین صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازهم تاکید می‌کنیم که بسیاری از این کدها دارای مفاهیم تخصصی مرتبط با تلفن‌ها و مراکز سانترال بوده و توضیح و بررسی همگی آن‌ها در این مقاله نخواهد گنجید. بنابراین بهتر است برنامه ریزی دستگاه سانترال کم ظرفیت پاناسونیک خود را به یک تکنسین فنی و متخصص واگذار نمایید.

کدهای تلفن سانترال در دستگاه‌های پرظرفیت

سانترال‌های پرظرفیت پاناسونیک امکانات متعددی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و برای شرکت‌ها و ادارات متوسط یا بزرگ مناسب می‌باشند. یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های سانترال پرظرفیت پاناسونیک، دستگاه سانترال KX-TDA100 می‌باشد. این دستگاه قابلیت ارائه 120 خط شهری و 160 داخلی دا دارا می‌باشد ( البته در صورتی که کارت‌های مناسب بر روی آن نصب گردند ). بعد از اینکه این سانترال را به کمک اتصال به کامپیوتر و با استفاده از نرم افزار UPCMC برنامه ریزی کردید، می‌توانید از قابلیت‌های مختلف آن بر روی دستگاه‌های تلفن مجموعه استفاده نمایید.

در صورتی که بخواهید این سانترال را با استفاده از یک دستگاه تلفن برنامه ریزی کنید، احتیاج به یک تلفن دیجیتال مدیریتی خواهید داشت که باید توسط یکی از خروجی‌های دیجیتال دستگاه سانترال، به آن متصل شود. یکی از تلفن‌هایی که برای برنامه ریزی دستگاه سانترال پرظرفیت KX-TDA100  می‌توانید از آن استفاده کنید، تلفن KX-DT546 می‌باشد.

ورود به محیط برنامه ریزی سانترال KX-TDA100 و به طور کلی سایر دستگاه‌های سانترال پرظرفیت نیز همانند دستگاه‌های کم ظرفیت از قبیل KX-TES824 است. پس از آنکه وارد محیط تنظیمات سانترال شدید، می‌توانید از هرکدام از کدهایی که در ادامه معرفی خواهند شد، استفاده کرده و دستگاه خود را برنامه ریزی کنید. شما می توانید با شرح کاملتری نحوه ی برنامه ریزی دستگاه سانترال tda100 را از مقاله‌ی لینک شده مطالعه نمایید.

کدهای تلفن سانترال برای سانترال KX-TDA100

در جدول زیر مهم‌ترین کدهایی که برای برنامه ریزی دستگاه سانترال KX-TDA100 و سایر سانترال‌های پرظرفیت پاناسونیک، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ آورده شده‌اند:

کد سانترال عملکرد

000

تنظیم تاریخ و ساعت
001 دادن شماره به خانه‌های حافظه
002

دادن اسم به خانه‌های حافظه

003 تغییر شماره داخلی‌ها
004

دادن اسم به داخلی‌ها

005 قفل کردن داخلی‌ها
006 برگشت خط زنگ خورده بر روی DISA
007

کنسول ( تعیین داخلی زوج کنسول )

100 تعیین اعداد کارکرد برنامه‌ها
101 تنظیم زمان ( روز و شب ) به صورت دستی یا خودکار
102 تنظیم ساعت ( روز / شب ) به صورت خودکار
110 تعیین کد برای برنامه ریزی با تلفن ( Admin )
111 تعیین کد برای برنامه ریزی با تلفن ( User )
112 تعیین کد داخلی برای مدیر ( Manager )
120 تعیین عدد برای دسترسی اکانت ( کد Verified )
122 تعیین عدد برای دسترسی به اکانت ( پین کد شخصی )
190 نمایش ورژن MPR
191 نمایش آی پی ( در دستگاه‌های مدل NS )
200 تنظیم زمان جهت برگشت خط به هنگام Hold
201 تنظیم زمان جهت برگشت خط به هنگام Transfer
203 تعیین زمان قطع کردن داخلی در صورت عدم پاسخگویی
205 تعیین تعداد دفعات تکرار خط مشغول در زمان Redial
209 تنظیم زمان وصل شدن DISA
300 امکان یا عدم امکان دسترسی داخلی‌های محدود شده به شماره‌های موجود در سیستم Speed Dial
301 تعیین نوع محدودیت ( 0 یا 00 ) برای سطوح 2 الی 6
302 تعیین نوع عدم محدودیت ( 0 یا 00 ) برای سطوح 2 الی 6
304 شماره‌های اضطراری
400 کانکشن خط شهری
401 نام خط شهری
402 تعیین گروه خط شهری
410 تن و پالس خط شهری
417 تعیین زمان برای کارکرد دکمه Flash
450 تنظیم زنگ خوردن خطوط شهری بر روی داخلی‌ها
451 شماره گرفته شده
453 مقصد شماره گرفته شده
472 تعیین زمان برای تنظیم تایمر محدودیت زمان مکالمه برای هر خط شهری بر روی داخلی‌ها
473 تعیین زمان برای تنظیم تایمر محدودیت زمان کنفرانس برای هر خط شهری بر روی داخلی‌ها
490 تعیین سیستم FSK یا DTMF برای کالر آیدی
500 تعیین کلاس و گروه برای خطوط شهری
501 تعیین لول یا سطح کاری برای هر کلاس خط شهری
502 تایمر بر روی کدام یک از کلاس‌های کاری فعال باشد
503 مجوز انتقال به خط خارجی
504 مجوز دایورت به خط خارجی
505 امکان کنفرانس بدون اجازه
506 بستن کنفرانس بدون اجازه
507 زنگ زدن به داخلی DND
511 تعیین کلاس‌های مجاز برای Manager
514 تعیین کلاس‌های مجاز برای تنظیمات دستی زمان
516 تعیین کلاس‌های مجاز برای مراحل برنامه ریزی
600 امکان گرفتن داخلی اضافی با XDP
603 تعیین گروه برای داخلی‌ها
604 تعیین مقصد برای تماس از دست رفته داخلی
605 تنظیم زمان قطع کردن داخلی در صورت جواب ندادن
606 کالر آیدی بر روی ترانک
620 تعیین داخلی‌ها برای گروه‌های زنگ خور خط شهری
622 تعیین شماره گروه زنگ خورها
624 نوع زنگ خور داخلی‌های گروه
625 تعیین مقصد در صورت جواب ندادن گروه
626 تعیین زمان جواب ندادن گروه
650 تعیین گروه برای جواب دادن به تماس‌های داخلی‌های دیگر
660 تعیین عدد غیر واقعی برای Voice
690 تعیین داخلی برای ثبت بیسیم دکت
700 تعیین عدد غیر واقعی برای داخلی پیجر
710 تعیین موزیک خارجی برای دستگاه
711 نوع موزیک در حالت Hold خط شهری
712 نوع موزیک در حالت Transfer خط شهری
800 تنظیمات SMDR
811 تعیین دسترسی با عدم دسترسی از راه دور به شرکت
900 نمایش کارت‌های دستگاه
901 پاک کردن کارت‌های نصب شده بر روی دستگاه
902 ریست کردن کارت‌های دستگاه
910 نمایش کارت‌های نصب شده بر روی کارت آپشنال
911 پاک کردن کارت آپشنال

 

اگر چه ما در این جدول، کدهایی که برای راه اندازی یک سانترال پرظرفیت پاناسونیک لازم داشتید را معرفی کردیم؛ اما بسیار بعید است که بتوانید بدون کمک گرفتن از یک تکنسین فنی و باتجربه دستگاه سانترال خود را راه اندازی کنید. زیرا بسیاری از این کدها، کاملا تخصصی بوده و تنها کارشناسان فنی و باتجربه، از نحوه عملکرد آن‌های آگاهی کافی دارند.

تعمیرات سانترال پاناسونیک

دستگاه‌ها و تلفن‌های سانترال پاناسونیک معمولا دچار خرابی‌های ناگهانی نمی‌شوند. بیشترین اشکالاتی که برای این دستگاه‌ها پیش می‌آیند؛ مربوط به افزایش عمر آن‌ها و البته استفاده‌ ناصحیح می‌باشد. سانترال‌های پاناسونیک ممکن است به صورت سخت افزاری خراب شوند ( یکی از قطعات داخلی آن‌ها از کار بیفتد ) و یا دچار اشکالات نرم افزاری شوند. در هر دو مورد یاد شده، می‌توانید با مرکز تعمیر سانترال شرکت ایده آل گستر تماس بگیرید.

آیا به تعمیرات سانترال پاناسونیک نیاز دارید ؟

واحد تعمیرات ایده آل گستر با تجربه‌ای چندین ساله در زمینه تعمیرات انواع سانترال‌های کم ظرفیت و پرظرفیت پاناسونیک، در کمترین زمان ممکن و با بهره‌گیری از قطعات اورجینال، دستگاه سانترال شما را تعمیر کرده و جهت استفاده مجدد تقدیمتان خواهد نمود.

سوالات متداول در ارتباط با کدها و برنامه ریزی تلفن سانترال

واحد پشتیبانی شرکت ایده آل گستر، به تمامی سوالات شما عزیزان در ارتباط با کدهای تلفن سانترال و کلیه امور مربوط به برنامه ریزی دستگاه‌های سانترال کم ظرفیت و پر ظرفیت پاناسونیک پاسخ خواهد داد. با اینحال برخی از سوالات رایج و متداول در رابطه با برنامه ریزی سانترال پاناسونیک، در ادامه و برای راحتی شما عزیزان، مطرح شده و به آن‌ها پاسخ داده شده است:

آیا می‌توان سانترال‌های پرظرفیت را با تلفن برنامه ریزی نمود؟

بله اینکار امکان پذیر است. اما از آنجایی که برنامه ریزی با کامپیوتر برای این دستگاه‌ها بسیار آسان‌تر بوده و وقت کمتری نیز می‌گیرد؛ معمولا سانترال‌های پرظرفیت را از طریق درگاه USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل نموده و سپس آن را برنامه ریزی می‌کنند.

برای آنکه به صورت کامل با برنامه ریزی دستگاه سانترال پاناسونیک آشنا شویم باید چکار کنیم؟

برنامه ریزی سانترال‌های پاناسونیک و به ویژه نوع پرظرفیت آن‌ها، یک امر کاملا تخصصی می‌باشد و نیازمند فراگرفتن مباحث پایه می‌باشد. بهترین راه برای آنکه بتوانید با برنامه ریزی این دستگاه‌ها آشنا شده و مهارت‌های لازم را در این زمینه فرا بگیرید؛ شرکت در دوره‌های آموزشی شرکت ایده آل گستر می‌باشد.

از کجا بدانیم کدام سانترال پاناسونیک برای کسب و کار ما مناسب تر است؟

سانترال‌های پاناسونیک در انواع مدل‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند و هر کدام از این مدل‌ها دارای قابلیت‌های مخصوص به خود می‌باشند. مشاورین فروش شرکت ایده آل گستر بعد از شنیدن انتظارات شما از یک دستگاه سانترال و همچنین نوع و وسعت کسب و کار شما، بهترین دستگاه سانترال را به شما پیشنهاد خواهند داد.

چه تعداد کد تلفن سانترال وجود دارند؟

کدهای تلفن سانترال از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده و بررسی همگی آن‌ها، امری بسیار تخصصی و زمانبر می‌باشد. البته شما قطعا به تمامی این کدها برای تنظیم و راه اندازی دستگاه سانترال خود نیاز نخواهید داشت. با اینحال کدهای مهمی که ممکن است در مراحل راه اندازی مرکز تلفن پاناسونیک به آن‌ها نیاز داشته باشید؛ در این مقاله گردآوری شده و در اختیارتان قرار گرفته‌اند.

3.9 | (7)
اشتراک در
اطلاع از
guest

47 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
47
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x