پروتکل (Protocol) چیست؟

پروتکل چیست؟

مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی وجود دارد که هر کامپیوتر برای اتصال به سیستم های دیگر باید آن را دنبال کند. یک مجموعه خاص از قوانین ارتباطی یک پروتکل نامیده می شود. برخی از نمونه های این پروتکل های مختلف عبارتند از: PPP، TCP / IP، SLIP، HTTP، و FTP. اگر به پایان این کلمات دقت کنید با P تمام می شود که مخفف کلمه پروتکل است.

در فناوری اطلاعات، یک پروتکل مجموعه ای خاص از قوانین است که نقاط اتصال در ارتباطات مخابراتی را هنگامی که ارتباط برقرار می کنند، تعیین می کند. پروتکل ها تعاملات بین نهادهای ارتباطی را مشخص می کند.

پروتکل ها در سطوح مختلف ارتباطات مخابراتی وجود دارند. برای مثال، پروتکل ها برای تبادل اطلاعات در سطح دستگاه سخت افزار و پروتکل های تبادل اطلاعات در سطح اپلیکیشن ها وجود دارند. لزوم برقراری ارتباط در سیستم های مختلف یکسان بودن پروتکل ها است.

اگر یک میزبان از نوعی پروتکل استفاده کند و میزبان دیگر از نوع دیگری پروتکل استفاده کند، آن دو سیستم قادر به صحبت کردن با یکدیگر نخواهند بود. معروف ترین و رایج ترین پروتکل TCP/IP است که یک پروتکل رایگان است و بدون آن ارتباط اینترنتی امکان پذیر نخواهد بود.

پروتکل (Protocol) چیست؟

استاندارد 802.11: IEEE 802.11 مجموعه ای از مشخصات کنترل دسترسی به رسانه (MAC) و لایه فیزیکی (PHY) برای پیاده سازی ارتباطات کامپیوتری بی سیم محلی (WLAN) در برد های 900 مگاهرتز و 2.4، 3.6، 5 و 60 گیگاهرتزی است.

پروتکل FTP: پروتکل انتقال فایل (FTP) یک پروتکل شبکه استاندارد است که برای انتقال فایل های کامپیوتری بین یک سرویس گیرنده و سرور در یک شبکه کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. FTP بر اساس یک معماری مدل مشتری-سرور با استفاده از کنترل های جداگانه و ارتباط داده بین سرویس گیرنده و سرور ساخته شده است.

پروتکل HTTP: برای ایجاد ارتباط، ارسال و دریافت داده ها بین سرور و کلاینت استفاده می شود. این پروتکل از پروتکل TCP/IP برای بستن پلی میان سرور و کلاینت استفاده می کند. پروتکل TCP/IP که در پروتکل HTTP امنیت داده ها و تضمین ارسال آنها را تضمین می کند.

پروتکل HTTPS: پروتکل Hypertext Transfer Secure (HTTPS) یک فرمت پروتکل انتقال فراتر از پروتکل (HTTP) برای برقراری ارتباط امن در یک شبکه کامپیوتری است و به طور گسترده ای در اینترنت استفاده می شود. در HTTPS، پروتکل ارتباطی با استفاده از امنیت لایه ارسل و دریافت (TLS)، یا (SSL) رمزگذاری می شود.

پروتکل SMTP: SMTP مهمترین پروتکل انتقال پست الکترونیکی است. پروتکل SMTP مخفف SIMPLE MAIL TRANSFER PROTOCOL بوده که از این پروتکل برای ارسال E-mail استفاده می ‌شود. تا قبل از آن از پروتکل UUCP(Unix-to-Unix Copy) برای ارسال ایمیل استفاده می ‌شد.

پروتکل DNS: Domain Name System (DNS) سیستم طبقه بندی نامحدود سلسله مراتبی برای رایانه ها، سرویس ها یا سایر منابع متصل به اینترنت یا شبکه خصوصی است. از این پروتکل به منظور ترجمه  اسامی کامپيوترهای ميزبان و Domain به آدرس های IP استفاده می شود.

پروتکل DHCP: Dynamic Host Configuration Protocol یک پروتکل ارتباطاتی است که مدیران شبکه را قادر به مدیریت مرکزی و اتوماتیک IP address ها در شبکه می کند. این پروتکل در لایه application مورد استفاده قرار می گیرد و توسط سازمان IETF تحت RFC 2131 و RFC 3396 معرفی شده است.

5 | (5)
فکس لیزری پاناسونیک
کارت سانترال پاناسونیک
سانترال پاناسونیک
ویدئو پرژکتور پاناسونیک
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x