نحوه اتصال سیم تلفن به پریز (سیم مخابرات)

شاید بار ها اتفاق اقتاده است که در اثر برخورد پایه های صندلی افراد یا پا خوردگی با سیم یا سوکت تلفن شاهد قطعی خط بوده ایم اکنون با اطلاع از چگونگی اتصال سیم های مخابراتی به پریز یا سوکت های دیواری و در نهایت دستگاه تلفن قادر به رفع خرابی و اتصال مجدد خط تلفن داخلی خواهیم بود. از آنجا که پریز دربرگیرنده سیم‌های مخابراتی است؛ در بحث نحوه اتصال سیم تلفن به پریز ما از یک سو با دستگاه تلفن و از طرف دیگر با سیم و کابل‌های مخابرات سروکار داریم. لذا باید هم نوع دستگاه تلفنمان را بشناسیم و هم از نوع و استاندارد های کابل‌های مخابراتی مطلع گردیم.

به صورت کلی دستگاه های تلفن‌های موجود در بازاراز نظر تکنولوژی ساخت  به ۴ دسته‌ کلی تلفن‌های آنالوگ، دیجیتال، هیبرید و VOIP تقسیم میگردند. که هرکدام از تلفن های فوق با استاندارد خاصی به کابل های ارتباطی و در نهایت به دستگاه سانترال متصل می‌گردند.  لازم است قبل ازبرسی نحوه اتصال تلفن‌های مختلف به دستگاه سانترال از استانداردهای کابل های مخاباتی موجود در بازار اطلاع حاصل نماییم.

همچنین بخوانید: رنگ بندی کابل‌های مخابراتی

استاندارد رنگی رایج در تولید کابل های مخابراتی در اصطلاح استاندارد اروپایی به شرح زیر و شامل  ۵ رنگ فرعی و ۵ رنگ اصلی میباشد:

رنگ های اصلی شامل سفید ، قرمز ، مشکی ، زرد ، بنفش و رنگ های فرعی شامل آبی ، نارنجی ، سبز، قهوهای ، طوسی می‌باشند که هر یکی از رنگ‌های اصلی به همراه یک رنگ فرعی با اولویتی که ذکر گردید به دور هم پیچیده شده‌اند که تشکیل یک زوج سیم را می‌دهند. همان‌طور که گفته شد سیم‌کشی و اتصال به پریز سوکتی هر نوع تلفن از دیگری متفاوت است که در ادامه با هریک آشنا می‌شوید .

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات، به تفکیک تکنولوژی ساخت

تلفن های موجود در بازار شامل دسته بندی های زیر می باشد:

  • آنالوگ
  • دیجیتال
  • هیبرید
  • VOIP

در هنگام کار با نمونه های سوکت و پریز رایج در بازار ایران دراولین نگاه بعد از برداشتن پوشش سوکت دیواری یا پریز های تلفن با چهار پین که به چهار سیم به رنگ های سبز، قرمز، مشکی وزرد متصل گردیده اند مواجه میگردیم که هرکدوام از این سیم ها وظیفه انتقال سیگنال خاصی را برعهده دارند که دی ادامه به توضیح انها میپردازیم.

توجه داشته باشید که سوکت های دیواری یا پریز های تلفن در دو نوع تکی و دوقلو تولید و به بازار ارضه میگردند سیم بندی سوکت های دوقلو دقیقا همانند سوکت های تکی بوده و همان چهار رنگ سیم برای مغزی دوم نیز داخل محفظه ی سوکت تعبیه گردیده اند.

معمولاپیچ هایی دربدنه پریز قرار گرفته که زوج سیم های که حامل سیگنال های مخابراتی هستند به زیر آنها پیچ میشوند.

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی های آنالوگ

تلفن‌های آنالوگ شامل تلفن‌های بی سیم ساده می باشند که بیشترین کاربرد را در منازل دارند. این مدل از تلفن یک سیگنال صوتی و یا تصویری را دریافت می کند و طی پردازشی آن را به پالس های الکترونیکی تبدیل می کند. این گروه می توانند دارای مانیتور شماره انداز باشند. این قابلیت که به آن می کالر آیدی میگویند می تواند قبل از اینکه شما پاسخگوی یک تماس ورودی باشید، شما را متوجه سازد که چه کسی با شما تماس گرفته است. تلفن های آنالوگ از ۲ رشته سیم و یا به اصطلاح یک زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می کنند. این زوج سیم وظیفه انتقال بوق یا پالس را بر عهده دارد. توجه داشته باشید که از پست اصلی سانترال یک داخلی بخصوص با کابل های مخابراتی به سوکت تلفنی اختصاص یافته و یا اینکه مخابرات برای انتقال خط به ساختمان شما از یک رنگ بخصوص استفاده نموده و این سیم طی چند مرحله تغییر رنگ  از طریق یک زوج سیم به تلفن شما منتقل گردیده است که پس از انتقال میبایست به دو سیم قرمز و سبز رنگ سوکت دیواری یا پریز مطابق تصویر زیرمتصل گردد ..

 

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی‌های دیجیتال

همان طور که از اسم این تلفن مشخص است پایه و اساس این سیستم های ارتباطی برمبنای سیگنال های دیجیتال و صفر و یک است که انتقال صدا به وسیله سیگنال صورت می گیرد این مدل از تلفن مخصوص سیستم های پرظرفیت پاناسونیک بوده که علاوه برایجاد ارتباط داخلی حکم اپراتور و برنامه ریزی کننده با کس مخابراتی را دارند. این مدل از تلفن‌های دیجیتال نیز از یک زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می کنند و آن زوج علاوه بر بوق، حامل کننده دیتا هم می باشد. 2 رشته سیمی که باید در سوکت بسته شود به رنگ های زرد و مشکی می باشد.

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی هیبرید

تلفن های هیبرید به تلفن هایی اطلاق می شود که دارای ویژگی های ترکیبی از ۲ سیستم آنالوگ و دیجیتال می باشد.این نوع از تلفن ها در سیستم های کم ظرفیت از انواع اپراتور و تلفن برنامه ریزی کننده باکس استفاده می کنند. در تلفن های هیبرید از دو زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می شود. یک زوج سیم برای انتقال پالس و زوج دیگر دیتا یا همان اطلاعات را به همراه خود انتقال می دهد. زوج سیم حامل بوق داخلی باید همانند تلفن های آنالوگ در داخل پریز تلفن به رنگ های قرمز و سبز  و زوج سیم آورنده دیتا می بایست به رنگ های زرد و مشکی بسته شود .

نحوه اتصال سیم تلفن های voip به پریز

VOIP کوتاه شده عبارت Voice over internet protocol به معنای انتقال همزمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه دیتا  می باشد. این قبیل از سیستم ها این امکان را به شما می دهد که از اینترنت برای مکالمات تلفنی استفاده کنید. در واقع سیستم  VOIP سیگنال آنالوگ صوت را به یک داده دیجیتال تبدیل کرده و آن را با استفاده از بستر اینترنت انتقال می دهد. تلفن های ویپ می توانند به طور مجازی در داخل گوشی و یا کامپیوتر باشند و یا به صورت فیزیکی و مجزا از سیستم های دیگر، تحت شبکه فعال خواهند شد که از کابل شبکه و یا گرفتن ip از سوئیچ بهره مند می گردند. در مورد مزایای ویپ می توانید اینجا بخوانید.

نحوه اتصال سیم تلفن به پریز

نحوه اتصال سیم تلفن به پریز

درصورتی که از درست بسته شدن زوج سیم ها داخل سوکت تلفن ووصل بودن ولتاژ داخلی اطمینان پیدا کرده اید اکنون زمان وصل کردن تلفن به سوکت دیواری فرارسیده است این مهم از طریق سیم لاین یا در اصطلاح کابل تخت انجام میگیرد. به این صورت که کابل تخت را به اندازه مورد نیاز با توجه به محل قرارگیری تلفن چیده و به دوسر ان با آچار های پرس مخصوص سر سوکت  نصب میکنیم و به تلفن متصل مینماییم.

 

(نوشته شده توسط مهندس میثم عابدی)

3.3 | (27)
کارت سانترال پاناسونیک
سانترال پاناسونیک
ویدئو پرژکتور پاناسونیک
تلفن رومیزی پاناسونیک
اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
9
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x