تلفن بیسیم دکت چیست؟

 امروزه یکی از پر کاربردترین وسیله های ارتباطی، تلفن است. در محیط های اداری عموما از تلفن های رومیزی جهت ارتباطات استفاده می شود. اما اگر موقعیت کاری برخی از کارمندان به گونه ای باشد که دائم در حال رفت و آمد بین بخش های مختلف شرکت باشند، چگونه می توان ارتباط تلفنی با او برقرار کرد؟ شاید شما هم نام سیستم دکت را شنیده باشید. تلفن بیسیم دکت چیست؟  به عبارت ساده ، تلفن DECT یک تلفن بی سیم است که با خط تلفن ثابت شما کار می کند. این نوع مجموعه تلفن امکانی می دهد که هنگام صحبت با تلفن ، در خانه یا در مکان های اداری براحتی قدم بزنید.

 در این گونه موارد استفاده از تلفن بی سیم یکی از نیاز های بسیار مهم به شمار می رود. اما همانطور که می دانید تلفن های بیسیم عموما بردی خانگی دارند و برای استفاده در شرکت های بزرگ مناسب نیستند. استفاده از بیسیم های برد بالا گزینه ی بعدی است که ممکن است به ذهن برسد، اما استفاده از این نوع بیسیم ها ممنوعیت قانونی دارد و برای استفاده از آن ها نیاز به اخذ مجوز است که کار راحتی نیست. تلفن بیسیم دکت که سیستمی پیشرفته تر از تلفن های خانگی دارد در این گونه موارد می تواند مشکل را رفع کند.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

دکت مخفف عبارت Digital Enhanced Cordless Telecommonications است که به معنی افزایش ارتباطات بدون سیم از طریق فناوری دیجیتال است. این فناوری بر روی فرکانس 1880 تا 1900 مگاهرتز فعال است. اجزای سیستم Dect شامل یک یا چند گوشی بیسیم دکت و تعداد ایستگاه پایه (آنتن) است که از طرفی با کابل شبکه به مرکز تلفن متصل می شود و از طرف دیگر از طریق فناوری بیسیم با گوشی های دکت ارتباط دارند. به همین دلیل گوشی های بیسیم دکت می توانند به عنوان یک داخلی روی دستگاه سانترال تعریف شوند. این فناوری از یک لینک رادیویی برای ارتباط صوتی امن بین گوشی های دکت و پایه استفاده می کند.

امروزه از سیستم دکت در تمام شرکت های بزرگ جهت ارتباط تلفنی استفاده می شود تا بتوان در هر موقعیتی به کارمندان دسترسی داشت و کارها را هماهنگ کرد. در این سیستم دستگاه مرکزی هر 30 ثانیه فرکانسی را ارسال کرده تا موقعیت و مسافت تلفن دکت را کنترل کند.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

حداکثر فاصله تحت پوشش سیستم دکت چقدر است؟

ایستگاه پایه Dect یک فاصله حدود 50 الی 60 متر داخل ساختمان را پوشش می دهد، بنابراین در فضاهای بزرگ ادارات و ارگان ها ملزم به استفاده تعداد بیشتری ایستگاه پایه هستیم تا بتواند آنتن دهی را در همه ی مناطق پوشش دهد. قابلیت Handover پایه های دکت، امکان جابه‌جایی داخلی بی سیم را از محدوده بیس 1 به بیس 2 فراهم می‌کند. استفاده از Repeaters یا تکرار کننده های دکت نیز موجب افزایش برد در سیستم دکت شود.

مزایای تلفن بیسیم دکت

همانطور که در بالا گفته شد، برای ارتباط دائم با کارمندانی که پشت میز خود نیستند، احتیاج به سیستمی پیچیده تر تلفن های بیسیم خانگی است. بیسیم های برد بالا می توانند مسافتی در حدود یک کیلومتر فاصله را پوشش دهند اما اخذ مجوز برای آن‌ها کاری سخت و شاید غیرممکن به نظر برسد. اما سیستم تلفن دکت می تواند اینگونه مشکلات را حل کند. با توجه به اینکه این سیستم می تواند به سیستم سانترال متصل شود، تماس های داخلی با این بیسیم ها رایگان است و شما می توانید به تمام کارمندان که در فواصل دورتری مانند انبار یا کارگاه ها هستند تلفن بزنید و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

تلفن بیسیم دکت چگونه کار می کند؟

این تلفن ها از پروتکل و استاندارهایی مانند SIP، H.323 و IAX که بر پایه IP هستند، استفاده می‌کنند. سیستم دکت می تواند امکان راه اندازی شبکه بی سیم یکپارچه را فراهم کند. به زبان ساده و قابل فهم این سیستم می تواند داخلی قابل حمل را راه اندازی کند تا در هر لحظه و مکانی بتوان با شخص ارتباط مستقیم داشت.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

کیفیت مکالمه در تلفن بیسیم دکت

کیفیت مکالمه با سیستم یسیم دکت بسیار بالاست. این سیستم بر روی دامنه‌ی فرکانس خاصی فعال است که در طول ارسال و دریافت سیگنال برای انتقال مکالمه بهترین فرکانس را انتخاب می کند تا مانع از تداخل و ایجاد نویز شود. استفاده از تکنولوژی Dect کیفیت مکالمه ای بسیار بالاتر از Wireless LAN را ارائه خواهد داد.

جوانب مثبت و منفی گوشی های DECT چیست؟مزیت اصلی تلفن های DECT این است که دیگر محدود به برقراری تماس فقط در یک اتاق نیستید. می توانید از فضای داخل خانه تا 50 متر فاصله داشته باشید . به علاوه ، با پیوند دادن گوشی های اضافی ، همیشه می توانید تلفن دستی داشته باشید. هر پایه می تواند تا شش گوشی را پشتیبانی کند. همین امر باعث می شود تا آنها برای دفترها ایده آل باشند. در بعضی موارد می توان به طور موثری دامنه تلفنهای بی سیم را دو برابر کرد. دیوارهای ضخیم می توانند تأثیر زیادی در دامنه DECT داشته باشند ، بنابراین اگر در چنین جایی زندگی می کنید ، قطعاً از یک تکرار کننده استفاده کنید. تلفن DECT به شما امکانی می دهد از هدست در برقراری تماس استفاده کنید. این موارد برای کسانی که وقت زیادی را در محل کار خود از طریق تلفن صحبت می کنند بسیار عالی است ، زیرا این امر باعث می شود که شما مجبور نشوید گوشی  را نگه دارید. برخی از تلفن های DECT فقط با هدفون های خاص DECT سازگار هستند ، اما بسیاری دیگر برای راحتی بیشتر با بلوتوث سازگار هستند. امکانات دیگری چون مسدود کردن تماس مزاحم ، تا بلندگوهای شفاف مدل های Gigaset توسط تلفن های دکت وجود دارد.

تنها اشکال واقعی تلفن های DECT این است که برای کار به یک منبع تغذیه ثابت نیاز دارند. با این حال ، در صورت قطع برق ، شما نمی توانید از تلفن بی سیم خود استفاده کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code