تلفن بیسیم دکت چیست؟

 امروزه یکی از پر کاربردترین وسیله های ارتباطی، تلفن است. در محیط های اداری عموما از تلفن های رومیزی جهت ارتباطات استفاده می شود. اما اگر موقعیت کاری برخی از کارمندان به گونه ای باشد که دائم در حال رفت و آمد بین بخش های مختلف شرکت باشند، چگونه می توان ارتباط تلفنی با او برقرار کرد؟ شاید شما هم نام سیستم دکت را شنیده باشید. تلفن بیسیم دکت چیست؟

 در این گونه موارد استفاده از تلفن بی سیم یکی از نیاز های بسیار مهم به شمار می رود. اما همانطور که می دانید تلفن های بیسیم عموما بردی خانگی دارند و برای استفاده در شرکت های بزرگ مناسب نیستند. استفاده از بیسیم های برد بالا گزینه ی بعدی است که ممکن است به ذهن برسد، اما استفاده از این نوع بیسیم ها ممنوعیت قانونی دارد و برای استفاده از آن ها نیاز به اخذ مجوز است که کار راحتی نیست. تلفن بیسیم دکت که سیستمی پیشرفته تر از تلفن های خانگی دارد در این گونه موارد می تواند مشکل را رفع کند.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

دکت مخفف عبارت Digital Enhanced Cordless Telecommonications است که به معنی افزایش ارتباطات بدون سیم از طریق فناوری دیجیتال است. این فناوری بر روی فرکانس ۱۸۸۰ تا ۱۹۰۰ مگاهرتز فعال است. اجزای سیستم Dect شامل یک یا چند گوشی بیسیم دکت و تعداد ایستگاه پایه (آنتن) است که از طرفی با کابل شبکه به مرکز تلفن متصل می شود و از طرف دیگر از طریق فناوری بیسیم با گوشی های دکت ارتباط دارند. به همین دلیل گوشی های بیسیم دکت می توانند به عنوان یک داخلی روی دستگاه سانترال تعریف شوند. این فناوری از یک لینک رادیویی برای ارتباط صوتی امن بین گوشی های دکت و پایه استفاده می کند.

امروزه از سیستم دکت در تمام شرکت های بزرگ جهت ارتباط تلفنی استفاده می شود تا بتوان در هر موقعیتی به کارمندان دسترسی داشت و کارها را هماهنگ کرد. در این سیستم دستگاه مرکزی هر ۳۰ ثانیه فرکانسی را ارسال کرده تا موقعیت و مسافت تلفن دکت را کنترل کند.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

حداکثر فاصله تحت پوشش سیستم دکت چقدر است؟

ایستگاه پایه Dect یک فاصله حدود ۵۰ الی ۶۰ متر داخل ساختمان را پوشش می دهد، بنابراین در فضاهای بزرگ ادارات و ارگان ها ملزم به استفاده تعداد بیشتری ایستگاه پایه هستیم تا بتواند آنتن دهی را در همه ی مناطق پوشش دهد. قابلیت Handover پایه های دکت، امکان جابه‌جایی داخلی بی سیم را از محدوده بیس ۱ به بیس ۲ فراهم می‌کند. استفاده از Repeaters یا تکرار کننده های دکت نیز موجب افزایش برد در سیستم دکت شود.

مزایای تلفن بیسیم دکت

همانطور که در بالا گفته شد، برای ارتباط دائم با کارمندانی که پشت میز خود نیستند، احتیاج به سیستمی پیچیده تر تلفن های بیسیم خانگی است. بیسیم های برد بالا می توانند مسافتی در حدود یک کیلومتر فاصله را پوشش دهند اما اخذ مجوز برای آن‌ها کاری سخت و شاید غیرممکن به نظر برسد. اما سیستم تلفن دکت می تواند اینگونه مشکلات را حل کند. با توجه به اینکه این سیستم می تواند به سیستم سانترال متصل شود، تماس های داخلی با این بیسیم ها رایگان است و شما می توانید به تمام کارمندان که در فواصل دورتری مانند انبار یا کارگاه ها هستند تلفن بزنید و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

تلفن بیسیم دکت چگونه کار می کند؟

این تلفن ها از پروتکل و استاندارهایی مانند SIP، H.323 و IAX که بر پایه IP هستند، استفاده می‌کنند. سیستم دکت می تواند امکان راه اندازی شبکه بی سیم یکپارچه را فراهم کند. به زبان ساده و قابل فهم این سیستم می تواند داخلی قابل حمل را راه اندازی کند تا در هر لحظه و مکانی بتوان با شخص ارتباط مستقیم داشت.

تلفن بیسیم دکت چیست؟

کیفیت مکالمه در تلفن بیسیم دکت

کیفیت مکالمه با سیستم یسیم دکت بسیار بالاست. این سیستم بر روی دامنه‌ی فرکانس خاصی فعال است که در طول ارسال و دریافت سیگنال برای انتقال مکالمه بهترین فرکانس را انتخاب می کند تا مانع از تداخل و ایجاد نویز شود. استفاده از تکنولوژی Dect کیفیت مکالمه ای بسیار بالاتر از Wireless LAN را ارائه خواهد داد.


شاید این مطالب را نیز بپسندید

کارت های داخلی آنالوگ سانترال پر ظرفیت...
تعداد بازدید: 63
کارت های داخلی آنالوگ قابل استفاده در دستگاه های KX-TDA600 و KX-TDE600 در 2   ظرفیت مختلف 16 پورت و 24 پورت  توسط کمپانی پاناسونیک به بازار ...
کارت هایبرید KX-TDA0170 در دستگاه های پر ظرفیت پان...
تعداد بازدید: 67
کارت هایبرید KX-TDA0170 پاناسونیک درواقع متشکل از دو تکنولوژی  آنالوگ و دیجیتال می باشد که با نام هایبرید توسط کمپانی پاناسونیک طراحی و عرضه...
معرفی کارت توسعه KX-TE82483 در دستگاه کم ظرفیت پان...
تعداد بازدید: 40
کارت توسعه KX-TE82483 در مراکز تلفن کم ظرفیت پاناسونیک مدل  KX-TES824 جت ارتقا به مورد نیاز است . این مرکز تلفن دارای 3 خط شهری و 8 خط داخلی...


‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی