خانه » فناوری » تفاوت بیت و بایت

تفاوت بیت و بایت

بیت و بایت چیست؟

سرعت اتصال و اندازه داده ها به صورت متفاوتی اندازه گیری می شوند، اما افراد تمایل دارند هر دو را با واحد مگ megs اندازه گیری کنند. مشکل این است که کلمه “meg” در واقع به دو مقدار بسیار متفاوت اشاره دارد: مگابیت و مگابایت. آیا این دو یکسان هستند؟

در واقع نه، تفاوت بسیار بزرگی بین یک بیت و یک بایت وجود دارد. یک بایت بسیار بزرگتر است، هشت برابر بزرگتر، دقیقا برابر با هشت بیت در هر بایت است. همچنین یک گیگابایت هشت برابر بزرگتر از یک گیگابیت است.

بیت، بایت و سرعت پهنای باند

اندازه داده ها معمولا در واحد بایت اندازه گیری می شوند و سرعت پهنای باند در واحد بیت اندازه گیری می شود. بر اساس اندازه فایل و سرعت اتصال، شما می توانید تخمین بزنید که چقدر طول می کشد تا فایلی را دانلود کنید.

اگر شما یک فایلی را که به اندازه ۱۷ مگابایت (MB) است، می خواهید با استفاده از اتصال پهنای باند ۱۷ مگابیت در ثانیه (Mbps) خود دانلود کنید، این کار یک ثانیه طول نخواهد کشید بلکه هشت ثانیه به طول می انجامد زیرا یک مگابایت هشت برابر بزرگتر از یک مگابیت است. بنابراین در تئوری – و با سرعت کامل – باید هشت ثانیه برای دانلود بارگیری شود.

چگونه می توان تفاوت بین یک بیت و بایت را بیان کرد؟

در چگونگی نوشته شدن، یک بایت بزرگ “B” است و یک بیت کوچک “b” است. اگر MB را در جایی ببینید این قطعا اشاره به مگابایت دارد. اما اگر Mb را دیدید این کلمه به مگابیت اشاره می کند. البته، یک استثنا وجود دارد و این نماد برای kilobit است، که ‘kb’ است که تمام حروف کوچک است. حتی از روی کوچک و بزرگ بودن آن ها نیز می توان تشخیص داد که بزرگ “B” از لحاظ جسمی بزرگتر از حروف کوچک “b” است در نتیجه یک بایت بزرگتر از یک بیت است.

در اینجا برخی از واحد های اندازه گیری را با ذکر حجم بیان می کنیم:

KB، MB، GB – یک کیلوبایت (KB) 1،۰۲۴ بایت است. یک مگابایت (MB) 1024 کیلوبایت است. یک گیگابایت (گیگابایت) ۱۰۲۴ مگابایت است. ترابایت (TB) 1024 گیگابایت است.

kb، Mb، Gb – کیلوبیت (کیلوبیت) ۱۰۲۴ بیت است. یک مگابیت (Mb) 1024 کیلوبایت است. گیگابیت (Gb) 1024 مگابیت است. Terabit (Tb) 1024 گیگابیت است.


5 (100%) 5 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 30
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 16
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 65
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن سانترال پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی