تفاوت پروتکل Ipv6 و Ipv4 و نحوه استفاده از آن

آدرس IP چیست؟


هر دستگاه روی شبکه، یک شناسه منحصر به فرد دارد. درست همانطور که نامه ای را از طریق ایمیل ارسال می کنید ، رایانه ها از شناسه منحصر به فرد برای ارسال اطلاعات به رایانه های خاص در شبکه استفاده می کنند. امروزه اکثر شبکه ها از جمله کلیه رایانه های موجود در اینترنت از پروتکل TCP / IP به عنوان استاندارد نحوه برقراری ارتباط در شبکه استفاده می کنند. در پروتکل TCP / IP ، شناسه منحصر به فرد برای رایانه ، آدرس IP نامیده می شود. یک آدرس IP، مجموعه ۴ تایی از اعداد است که توسط نقطه از هم جدا می شوند و هر مجموعه ۸ بیت می باشد. (۰-۲۵۵) نمونه ای از آدرس  IPv4، ۲۱۶٫۳٫۱۲۸٫۱۲   است.

پروتکل IPv4 چیست؟


پروتکل اینترنت نسخه ۴ ، به طور کلی با عنوان IPv4 خوانده می شود که در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت. هر وب سایت، دارای آدرس IP است. در اوایل حضور اینترنت، لازم بود که آدرس IP یک وب سایت را بدانید تا بتوانید به آن بروید. سپس ، سرویس دامنه (DNS) آمد ، که اعداد را به اسامی ترجمه می کند. بنابراین وقتی “www.Idehal.org” را تایپ می کنید ، DNS این ترجمه را به ۱۷۶.۹.۳۲.۵۷ بر می گرداند. این امر ما را قادر می سازد خیلی راحت تر به وب برویم، زیرا یادآوری نام وب سایت نسبت به آدرس IP بسیار ساده تر است.

IPv4 محدود به ۴٫۳ میلیارد آدرس بود. آدرس IPv4 از دهه ۱۹۹۰ تمام شد. به همین دلیل، ظرفیت IPv6، توسعه داده شد. پروتکل اینترنت نسخه ۶ یا IPv6 برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۹۰ به عنوان جایگزینی برای IPv4 معرفی شد. IPv6 از آدرسهای ۱۲۸ بیتی استفاده می کند.  علاوه بر افزایش آدرس های IP ، IPv6  کمبود امنیت پروتکل  IPv4 را جبران کرده است.

 IPv6 چیست؟


ظهور IPv6 علاوه بر آدرس های IP بیشتر، عملکرد بیشتری نیز به همراه داشت. به عنوان مثال ، IPv6 از آدرس دهی multicast پشتیبانی می کند ، که باعث می شود جریان بسته ها (مانند جریان های چند رسانه ای) بطور همزمان به چندین مقصد ارسال شود و پهنای باند شبکه را کاهش می دهد.

IPv6 از آدرس های اینترنتی ۱۲۸ بیتی استفاده می کند. بنابراین ، می تواند از ۲^۱۲۸ آدرس اینترنتی –  ۳۴۰،۲۸۲،۳۶۶،۹۲۰،۹۳۸،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ به طور دقیق پشتیبانی کند.

تفاوت SIP و VoIP در چیست؟

 آیا IPv6 از IPv4 بهتر است؟


IPv6 از ویژگی جدیدی به نام autoconfiguration برخوردار است که به دستگاه اجازه می دهد به محض اینکه روشن می شود و روی شبکه قرار می گیرد، آدرس IPv6 را تولید کند. در شبکه های مبتنی بر IPv4، فرآیند اضافه کردن دستگاه ها اغلب باید بصورت دستی انجام شود. IPv6 به دستگاه ها اجازه می دهد تا به طور همزمان به چندین شبکه متصل شوند. این به دلیل قابلیت پیکربندی است که سخت افزار می تواند به طور خودکار چندین آدرس IP را به همان دستگاه اختصاص دهد.

  • مقایسه سرعت

بلاگ امنیتی Sucuri یک سری آزمایشات را روی پروتکل های IPv4 و IPv6 انجام داد که نشان می داد در هنگام  اتصال مستقیم به شبکه، IPv4 و IPv6 همان سرعت را تحویل می دهند. حتی گاهی IPv4 سرعت بیشتری دارد.

  • مقایسه امنیت

IPv6 امنیت بیشتری دارد. IP Security (IPSec) مجموعه ای از پروتکل های امنیتی IETF برای امنیت، تأیید اعتبار و یکپارچگی داده ها است و کاملاً در IPv6 یکپارچه است. نکته این است که IPSec همچنین می تواند کاملاً در IPv4 ادغام شود. اجرای آن به ISP بستگی دارد و همه شرکت ها این کار را نمی کنند.

تأثیر IPv6 در VoIP


اکثر شرکت ها در درجه اول نگران هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری مهاجرت به IPv6 هستند. بنابراین شرکت ها باید روی یک لایحه پهنای باند بالاتر برنامه ریزی کنند. علاوه بر سخت افزار و نرم افزار، IPv6 هزینه های دیگری نیز خواهد داشت. برای پشتیبانی از تماس VoIP از ۱۰٪ تا ۴۶٪ ، پهنای باند بیشتری نیاز است که این امر روی SIP trunking و شبکه های VoIP خصوصی، تأثیر خواهد گذاشت.

سایر مواردی که برای استفاده از IPv6 لازم است، عبارتند از:

  • به روزرسانی IP PBX، تلفن های IP، تلفن های هوشمند و گیت وی ها به IPv6
  • اجرای عملیات dual stack با IPv4 و IPv6
  • اصلاحات آدرس شبکه
  • اشتراک پورت برای پروتکل های سیگنال دهی

استفاده از IPv6 در تلفن های IP

پروتکل SIP در زمانی ایجاد شد که IPv6  چند سالی وجود داشت. بنابراین ، پروتکل SIP از ابتدا IPv6 را پشتیبانی می کرد.

الزامات زیرساخت شبکه مورد نیاز برای ساختن یک سیستم همکاری IPv6 در شرکت ها، بسیار شبیه به سیستم های همکاری IPv4 است. بنابراین ، باید مکانیسم های کیفیت خدمات (QoS) موجود در سوئیچ ها و روترهای را در سراسر شبکه فعال کنید.

آشنایی با مفاهیم و امکانات سیستم های VOIP

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.