تاریخچه ویندوز

مایکروسافت ویندوز یک خانواده از سیستم عامل است. در این مطلب قصد داریم به تاریخ سیستم عامل های مایکروسافت ویندوز (سیستم عامل ویندوز) از سال 1985 تا کنون نگاهی کوتاه بیندازیم.

MS-DOS – سیستم عامل مایکروسافت دیسک (1981)

MS-DOS در ابتدا توسط مایکروسافت برای IBM ساخته شد و سیستم عامل استاندارد برای رایانه های شخصی سازگار با IBM است. نسخه های اولیه DOS بسیار ساده بودند و مشابه سیستم عامل دیگری با نام CP / M بودند. نسخه های بعدی به طور فزاینده پیچیده شدند، زیرا ویژگی های سیستم عامل های مینی کامپیوتر را شامل می شدند.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 1.0 – 2.0 (1985-1992)

معرفی شده در سال 1985، مایکروسافت ویندوز 1.0 با توجه به جعبه محاسبات “ویندوز” نامگذاری شد که جنبه اساسی سیستم عامل را نشان داد. به جای تایپ دستورات MS-DOS، ویندوز 1.0 به کاربران اجازه می دهد تا به پنجره دسترسی داشته باشند.

در سال 1987 مایکروسافت ویندوز 2.0 را که برای پردازنده اینتل 286 طراحی شده بود، منتشر کرد. این نسخه آیکون دسک تاپ، میانبرهای صفحه کلید و پشتیبانی گرافیکی بهبود یافته را به قابلیت ها اضافه کرده بود.

 تاریخچه ویندوز

ویندوز 3.0 – 3.1 (1990-1994)

ویندوز مایکروسافت در ماه مه سال 1900 با آیکون های بهتر، عملکرد و گرافیک پیشرفته با 16 رنگ برای پردازنده های اینتل 386 عرضه شد. ویندوز 3.0 شامل مدیریت برنامه، مدیریت فایل و مدیریت چاپ و بازی ها (قلب ها، معدنچیان و بازی یک نفره) می باشد. مایکروسافت ویندوز 3.1 را در سال 1992 منتشر کرد.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 95 (اوت 1995)

ویندوز 95 در سال 1995 منتشر شد و یک ارتقاء عمده در سیستم عامل ویندوز بود. این سیستم عامل پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه پیشین آن، یعنی ویندوز 3.1 داشت. ویندوز 95 علاوه بر داشتن یک رابط کاربری جدید دارای پیشرفت های مهم داخلی نیز بود. این سیستم عامل برنامه های 32 بیتی را پشتیبانی می کرد، بدین معنا که برنامه های کاربردی که به طور خاص برای این سیستم عامل نوشته شده اند باید بسیار سریعتر اجرا شوند.

اگر چه ویندوز 95 می توانست برنامه های قدیمی تر ویندوز و DOS را اجرا کند، اما اساسا DOS را به عنوان پلتفرم اساسی حذف کرده بود. این به معنای حذف بسیاری از محدودیت های قدیمی DOS، مانند 640K از حافظه اصلی و نام فایل 8 حرفی است. دیگر ویژگی های مهم در این سیستم عامل، توانایی شناسایی خودکار و پیکربندی سخت افزار نصب شده (پلاگین و بازی) است.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 98 (ژوئن 1998)

ویندوز 98 از از فن آوری های جدید، از جمله FAT32، AGP، MMX، USB، DVD و ACPI پشتیبانی می کرد. با این حال، قابل رویت ترین ویژگی Desktop آن، ادغام مرورگر وب (اینترنت اکسپلورر) با سیستم عامل بود. از نقطه نظر کاربر، تفاوت بین دسترسی به یک سند اقامت محلی بر روی دیسک سخت کاربر یا سرور وب در نیمه راه در سراسر جهان تفاوت وجود دارد. در این سیستم عامل از نظر دسترسی، هیچ تفاوتی بین یک فایل ذخیره شده در هارد و یک فایل موجود در وب وجود ندارد.

تاریخچه ویندوز

Windows ME – Millennium Edition (سپتامبر 2000)  

نسخه ویندوز Millennium ، به نام “ویندوز م” به روز رسانی در هسته ویندوز 98 بود و شامل برخی از ویژگی های سیستم عامل ویندوز 2000 بود. این نسخه همچنین گزینه “boot in DOS” را حذف کرد.

تاریخچه ویندوز

Windows NT 31. – 4.0 (1993-1996)

یک نسخه از سیستم عامل ویندوز است. در واقع دو نسخه از ویندوز NT وجود دارد: Windows NT Server ، طراحی شده برای کامپیوترهای سرور در شبکه، و Windows NT Workstation برای ایستگاه های کاری مستقل و یا مشتری ها.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 2000 (فوریه 2000)

این سیستم عام، اغلب به اختصار W2K نامیده می شود، ویندوز 2000 یک سیستم عامل برای سیستم عامل های دسکتاپ و لپ تاپ های تجاری برای اجرای برنامه های کاربردی نرم افزاری، اتصال به اینترنت و سایت های اینترانت و دسترسی به فایل ها، چاپگرها و منابع شبکه است. مایکروسافت چهار نسخه از ویندوز 2000: حرفه ای (برای سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ های تجاری)، سرور (وب سرور و یک سرور اداری)، سرور پیشرفته (برای برنامه های کاربردی خطوط تجاری) و Datacenter سرور (برای کامپیوتر با سرعت بالا شبکه ها) را ارائه داد.

تاریخچه ویندوز

ویندوز XP (اکتبر 2001)

ویندوز ایکس پی در سال 2001 همراه با ظاهر جدید طراحی شده و رابط کاربری عرضه شد. سیستم عامل جدید بر روی هسته ویندوز 2000 ساخته شده است، به کاربر محیط با ثبات تر و قابل اطمینان تر از نسخه های قبلی ویندوز را ارائه می دهد. ویندوز ایکس پی در دو نسخه خانگی و حرفه ای عرضه شد.

مایکروسافت در زمینه پویایی برای هر دو نسخه، بر ویژگی هایی نظیر پلاگین و بازی برای اتصال به شبکه های بی سیم متمرکز شده است. این سیستم عامل همچنین از استاندارد امنیت بی سیم 802.11x استفاده می کند. ویندوز XP یکی از بهترین محصولات مایکروسافت است.

تاریخچه ویندوز

ویندوز ویستا (نوامبر 2006)

ویندوز ویستا پیشرفت در اطمینان، امنیت، سهولت استقرار، عملکرد و قابلیت کنترل در ویندوز XP را ارائه می دهد. در این نسخه توانایی تشخیص مشکلات سخت افزاری قبل از وقوع آن، ویژگی های امنیتی برای محافظت در برابر آخرین تهدیدات، زمان شروع سریعتر و مصرف انرژی کم حالت ویژگی های جدید است. در بسیاری از موارد، ویندوز ویستا به طور قابل توجهی نسبت به ویندوز XP در سخت افزارهای مشابه پاسخگو تر است. ویندوز ویستا مدیریت و پیکربندی دسکتاپ را ساده و متمرکز کرده و هزینه به روز رسانی را کاهش می دهد.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 7 (اکتبر 2009)

ویندوز 7 توسط مایکروسافت در تاریخ 22 اکتبر 2009 به عنوان آخرین خط 25 ساله سیستم عامل ویندوز و به عنوان جانشین ویندوز ویستا (که به خودی خود ویندوز XP را دنبال کرده بود) منتشر شد. ویندوز 7 همراه با ویندوز سرور 2008 R2، همتای سرور ویندوز 7 منتشر شد. پیشرفت ها و ویژگی های جدید در ویندوز 7 شامل پشتیبانی چند لمسی، اینترنت اکسپلورر 8، بهبود عملکرد و زمان راه اندازی، Aero Snap، Aero Shake، پشتیبانی از هارد دیسک مجازی، ویندوز مدیا مرکز جدید و امنیت بیشتر است.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 8 (اوت 2012)

ویندوز 8 در ماه اوت سال 2012 منتشر شد. ویندوز 8 جایگزین سیستم عامل سنتی مایکروسافت ویندوز شد و با یک رابط کاربری جدید با نام “مترو” که اولین بار در سیستم عامل ویندوز فون 7 عرضه شد، را ارائه داد. رابط کاربر Metro عمدتا از یک صفحه «استارت» تشکیل شده که شامل «کاشی های زنده» است که پیوندهایی به برنامه ها و ویژگی هایی دارند. ویندوز 8 از x86 و پردازنده های ARM پشتیبانی می کند.

تاریخچه ویندوز

ویندوز 10 (ژوئیه 2015 )

ویندوز 10 پیرو ویندوز مایکروسافت 8 است. ویندوز 10 در تاریخ 29 ژوئیه 2015، پس از ” technical preview ” نسخه بتا سیستم عامل جدید که در پاییز سال 2014 معرفی شده بود و ” consumer preview ” بتا که در اوایل 2015 معرفی شده بود ، رونمایی شد. مرورگر این نسخه edge نام دارد و هر دستگاه واجد شرایط (مانند تبلت ها، رایانه های شخصی، تلفن های هوشمند و کنسول های ایکس باکس) می تواند به ویندوز 10 ارتقا یابند.

تاریخچه ویندوز

4.7 | (7)
تلفن سانترال
دوربین مدار بسته پاناسونیک
تلفن بیسیم پاناسونیک
سانترال پاناسونیک
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x