خانه » فناوری » کاربرد کابل HDMI

کاربرد کابل HDMI

کابل HDMI چیست؟

HDMI (High Definition Multimedia Interface) یک رابط اختصاصی صوتی-تصویری برای انتقال داده های ویدیویی (بدون فشرده سازی) و داده های صوتی دیجیتال فشرده شده یا غیر فشرده از یک منبع سازگار با HDMI مانند کنترل نمایشگر به یک مانیتور کامپیوتر، پروژکتور ویدئو، تلویزیون دیجیتال یا دستگاه صوتی دیجیتال است. HDMI یک جایگزین دیجیتال برای استانداردهای ویدئو آنالوگ است.

HDMI استانداردهای EIA / CEA-861 را تعریف می کند که فرمت های ویدیویی و شکل موج ها، انتقال داده های صوتی فشرده یا غیر فشرده شده و LPCM، به وسیله ی داده های کمکی و پیاده سازی VIDA EDID را اجرا می کند. سیگنال ۸۶۱ توسط HDMI با استفاده از سیگنال CEA-861 با استفاده از رابط بصری دیجیتال (DVI) سازگار است. تبدیل سیگنال ضروری نیست و کیفیت فیلم نیز در هنگام استفاده از یک آداپتور DVI-to-HDMI تغییر نمی کند.

کاربرد کابل HDMI

قابلیت کنترل CEC (Consumer Electronics Control) به دستگاه های HDMI اجازه می دهد تا در صورت لزوم بتوانند یکدیگر را کنترل کنند، همچنین اجازه می دهد تا کاربر به چند دستگاه با یک دستگاه کنترل از راه دور دستی متصل شود.

چندین نسخه از HDMI از انتشار اولیه تکنولوژی توسعه داده شده و استفاده شده اند اما همه از همان کابل و اتصال استفاده می کنند. به غیر از بهبود کیفیت صدا و ویدئو، عملکرد، رزولوشن و فضای رنگ، نسخه های جدیدتر از ویژگی های پیشرفته اختیاری مانند ۳D، اتصال داده اترنت و CEC (Consumer Electronics Control) پشتیبانی می کنند.

تولید محصولات مصرفی HDMI در اواخر سال ۲۰۰۳ آغاز شد. HDMI دارای سه کانال ارتباطی جداگانه فیزیکی است که DDC، TMDS و CEC اختیاری است. یک کابل HDMI از چهار جفت پیچ خورده حفاظت شده با امپدانس به ترتیب ۱۰۰ Ω (± ۱۵٪) و هفت هادی جداگانه تشکیل شده است.

چهار نوع کانکتور HDMI وجود دارد. نوع A / B در مشخصات HDMI 1.0 تعریف شده است، نوع C در مشخصات HDMI 1.3 تعریف شده است و نوع D  در مشخصات HDMI 1.4 تعریف شده است.

کاربرد کابل HDMI

نوع A

رابط اتصال پین (male) به ابعاد خارجی ۱۳٫۹ میلی متر × ۴٫۴۵ میلیمتر است، و ابعاد داخلی کانکتور آن ۱۴ میلیمتر × ۴٫۵۵ میلیمتر است. ۱۹ پین وجود دارد که دارای پهنای باند برای حمل SDTV، EDTV، HDTV، UHD و ۴K با استفاده از تک لاین DVI-D است.

نوع B

این کانکتور ۲۱٫۲ میلی متر × ۴٫۴۵ میلیمتر است و دارای ۲۹ پین است که به جای سه جفت دیفرانسیل مختلف، برای استفاده با صفحه نمایش بسیار با وضوح بالا از جمله WQUXGA (3840 × ۲۴۰۰) استفاده می شود. این دستگاه با اتصال دوگانه DVI-D به صورت الکتریکی سازگار است، اما در هیچ محصولی استفاده نشده است. با معرفی HDMI 1.3، حداکثر پهنای باند HDMI تک لینک بیش از DVI-D دوگانه است. همانطور که از HDMI 1.4، پیکسل فرکانس نرخ متقاطع از یک به دو لینک تعریف نشده است.

نوع C

این اتصال کوتاه کوچکتر از پلاگین نوع A است که اندازه آن ۱۰٫۴۲ میلی متر × ۲٫۴۲ میلی متر است اما دارای همان پیکربندی ۱۹ پین است که برای دستگاههای قابل حمل طراحی شده است. تفاوت بین آن ها این است که تمام سیگنال های مثبت از جفت های دیفرانسیل با محافظ مربوطه مبادله می شوند، DDC / CEC به پین ۱۳ به جای پین ۱۷ اختصاص داده می شود، CEC به پین ۱۴ به جای پین ۱۳ اختصاص داده می شود و پین رزرو شده ۱۷ به جای پین ۱۴ کار می کند. کانکتور نوع C مینی را می توان به یک اتصال دهنده نوع A با استفاده از کابل نوع A به نوع C وصل کرد.

نوع D

  این اتصال Micro کاهش اندازه را نسبت به نوع های دیگر دارد و پورت اتصال آن چیزی شبیه به یک اتصال Micro-USB است. اندازه آن تنها ۵٫۸۳ میلی متر × ۲٫۲۰ میلی متر است. برای مقایسه، اتصال Micro-USB 6.85 میلی متر × ۱٫۸ میلی متر است و نوع A USB اتصال ۱۱٫۵ میلی متر × ۴٫۵ میلی متر است. این استاندارد ۱۹ پین نوع A و C را حفظ می کند، اما اختصاص دادن پین از هر دو متفاوت است.


5 (100%) 1 رای

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 60
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 29
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 120
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
ویدیو پرژکتور پاناسونیک
تلفن پاناسونیک
دوربین مدار بسته پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی