خانه » مراکز تلفن سانترال » ویپ VoIP چیست؟ مزایای ویپ

ویپ VoIP چیست؟ مزایای ویپ

VOIP

Voice over Internet Protocol یا VoIP به فناوری اشاره دارد که به ما اجازه می دهد تماس تلفنی را از طریق اینترنت برقرار کنیم. این مجموعه ای از پروتکل ها در کنارهم کار می کنند تا توابع تلفنی اینترنت مشابه خطوط تلفن معمولی را ارائه دهند.

ویپ VoIP چیست؟ مزایای ویپ

 

VoIP به معنی صدا بر روی IP و شبکه های کامپیوتری است . تکنولوژی VoIP از زیر ساخت شبکه های کامپیوتربرای منتقل کردن امواج صوت استفاده می کند و ارتباطات صوتی را روی شبکه بر مبنای IP  انتقال می دهد .بر خلاف آنچه در تصور ماست شبکه های آی پی حتما اینترنت نمی باشد و سیستم VoIP می تواند جدا از اینترنت در شبکه های داخلی (LAN) شرکت ها و سازمان های مختلف پیاده سازی شود و از امکانات متفاوت و پیشرفته آن استفاده شود . در اصل یک مرکز تلفن VoIP می تواند جایگزین سانترال های قدیمی شود که هم تمامی امکانات موجود در یک سانترال داخلی را عرضه می کند هم بسیاری از محدودیت های سانترال آنالوگ را ندارد و امکانات بسیار بیشتری را در اختیار کاربر می گذارد.

در حال حاضر حتی شرکت های مخابراتی برای انتقال ترافیک تلفن از یک مرکز مخابراتی به مرکزی دیگر و یا حتی شهرستانی دیگر به جای استفاده از زیر ساخت زوج از تکنولوژی VoIP استفاده می کنند.

VoIP بخشی از یک سرویس تلفن مجازی امن و قابل اعتماد است  که علاوه بر تماس های صوتی، شما همچنین می توانید جلسات آنلاین، SMS، پیام های گروهی را دریافت کنید.

چگونگی راه اندازی یک مرکز تلفن VoIP

برای راه اندازی یک مرکز تلفن VoIP دریک شرکت نیاز به هیچ گونه سیم کشی اضافی نیست سیستم VoIP از کابل کشی شبکه کامپیوتر LAN استفاده می کند. بنابراین در ساختمان هایی که تازه ساخته شده است احتیاج به سیم کشی تلفن نمی باشد . تمامی تجهیزات VoIP تحت شبکه می باشند و از پورت های سوئیچ شبکه استفاده می کنند و حتی احتیاج به افزودن سوئیچ شبکه و افزایش پورت های آن نیست .

 مزایای سیستم  ویپ :

ویپ VoIP چیست؟ مزایای ویپ

 

سازمان و مدیریت سیستم ویپ به صورت Web Base و از روش رابط ساده گرافیکی انجام می شود .

با توجه به استفاده از سیستم ویپ هر کاربر می تواند به راحتی شماره داخلی خود را در هنگام جابه جایی به میز جدید منتقل کند .

در بیشترسیستم های تلفنی تحت شبکه محدودیت در انتخاب برند وجود ندارد و در یک شبکه VoIP تجهیزات با برندهای مختلف با استفاده از یک استاندارد و پروتکل مشترک بین تجهیزات ویپ به نام SIPمی توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین کاربران می توانند از چندین مدل و چندین برند تلفن در یک پروژه بدون کوچک ترین مشکلی استفاده نمایند .

 سازمان و نهادهایی که برای انجام ارتباطات خود در برقراری کنفرانس ها در بستر VoIP استفاده می‌نمایند، از هزینه های زیاد برقراری ارتباطات تلفنی با توجه به مسافت های کاربران (حتی در ابعاد بین المللی) جلوگیری می کنند.

در سیستم ویپ تمامی تنظیمات و تغییرات بدون استفاده به حضور کارشناس از راه دور قابل اجرا است .

زیاد کردن ظرفیت در تعداد داخلی ها و یا در خط های شهری به آسانی و بدون محدودیت امکان پذیر است .

درسیستم های تلفنی تحت شبکه نیاز به سیم کشی مجزا نمی باشد و کارشناس در نصب می تواند از همان بستر شبکه کامپیوتری استفاده نماید .

ویژگی های ویپ:

 

ویپ VoIP چیست؟ مزایای ویپ

 • سیستم پاسخگوی خودکار منشی دیجیتال
 • قابلیت پخش پیغام های متفاوت برای زمان های مخصوص
 •  ضبط مکالمات
 •  راه اندازی صف انتظار برای مواقعی که خط ها و تماس های ورودی کاربران از تعداد اپراتورهای پاسخگو بیشتر است
 • گزارش از تمام تماس های خط های در دسترس

5 (100%) 7 رای[s]

شاید این مطالب را نیز بپسندید

تلفن داخلی بدون سانترال
تعداد بازدید: 55
حتما شما هم با دستگاه سانترال و امکانات آن آشنا هستید. سانترال دستگاهی مخابراتی است که خطوط شهری را در خود جمع کرده و تعدادی خطوط داخلی ارائ...
تلفن بیسیم دکت چیست؟
تعداد بازدید: 44
 امروزه یکی از پر کاربردترین وسیله های ارتباطی، تلفن است. در محیط های اداری عموما از تلفن های رومیزی جهت ارتباطات استفاده می شود. اما اگر مو...
برنامه ریزی سانترال ۱۲۳۲ (قسمت چهارم)...
تعداد بازدید: 453
آموزش برنامه ریزی سانترال ۱۲۳۲ در سه پست قبلی آموزش برنامه ریزی سانترال ۱۲۳۲ (قسمت اول) و آموزش برنامه ریزی سانترال ۱۲۳۲ (قسمت دوم) و آموزش...
تلفن سانترال پاناسونیک
تلفن پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی