خانه » فکس » نحوه ساخت دستگاه نمابر و نحوه ارسال فکس

نحوه ساخت دستگاه نمابر و نحوه ارسال فکس

ساخت دستگاه نمابر و نحوه ارسال فکس

دستگاههای فکس یا نمابر فن آوری نسبتاً قدیمی هستند. با این حال ، اکثر مردم نمی دانند که دستگاههای فکس چگونه کار می کنند.

در این مقاله می خواهیم نحوه عملکرد دستگاه های فکس را توضیح دهیم و دقیقاً نحوه استفاده از دستگاه فکس را برای شما تعریف کنیم.

تاریخچه دستگاه فکس


بسیاری از مردم از یادگیری ماشین های فکس تلفن شگفت زده می شوند. قبل از اینکه مردم بتوانند صدای خود را از طریق سیم به گیرنده منتقل کنند ، آنها می توانند با استفاده از نمابر ، تصاویر را از طریق سیم بفرستند.

اولین سرویس “telefax” در جهان در سال ۱۸۶۵ بین پاریس و لیون ، فرانسه تأسیس شد. با وجود قدمت بیش از ۱۵۰ سال ، دستگاه های فکس امروزی با همان فناوری پایه ماشین های اصلی ساخته می شوند.

دستگاههای فکس مانند گذشته محبوبیت ندارند. با این حال ، آنها هنوز هم در بسیاری از مشاغل نقش اساسی دارند. تا زمان ظهور اینترنت در دهه ۱۹۹۰ ، دستگاه های فکس بهترین راه ارسال سریع سند یا تصویر از یک مکان به مکان دیگر در یک بازه زمانی کوتاه بود.

چگونه دستگاههای نمابر، اسناد را ارسال و دریافت می کنند؟


در هر دو نمابر اولیه و مدرن ، روند ارسال و دریافت حول همان مفهوم اولیه می چرخد:

 • دستگاه مدارک را اسکن می کند
 • تصویر سند توسط سیگنال منتقل می کند
 • این خط تلفن سیگنال را به دستگاه فکس دیگر ارسال می کند
 • دستگاه دیگر سیگنال را رمزگشایی می کند و سند را تولید می کند

اسکن یک سند

به همان اندازه که به نظر می رسد که نمابر پیچیده است ، به فناوری ساده ای وابسته است. اولین دستگاههای فکس جهان از دو کد استفاده کردند تا نشان دهند آیا یک فضای سیاه یا سفید در یک نقطه خاص از صفحه وجود دارد یا خیر. درست همانطور که کد دودویی نشان می دهد ۰ یا ۱ وجود دارد ، کدهای فکس نشان می دهد که در هر نقطه از صفحه یک لکه سفید وجود دارد یا یک نقطه سیاه وجود دارد.

دستگاه با استفاده از یک سنسور عکس با یک لنز و یک نور ، مدارک را اسکن می کند. سنسور عکس قادر به تمرکز بر روی مناطق کوچک صفحه است. ماشینهای اولیه  به اندازه ماشینهای مدرن قادر به تمرکز نبودند. یک دستگاه فکس بطور متوسط روی مساحتی تقریباً ۰٫۰۱ اینچ مربع فوکوس می کرد.

پس از اسکن و پردازش آن ناحیه ، دستگاه به صورت افقی در سراسر کاغذ حرکت می کند و همانطور که حرکت می کند اسکن را انجام می دهد. پس از پایان خط ، قطعه استوانه ای شکل بازوی حسگر، عکس را می چرخاند و تا پایین صفحه ادامه می یابد.

دستگاه فکس ، مدارک را اسکن می کند و آن اطلاعات را به قالب قابل خواندنی منتقل می کند. تمام اطلاعات موجود در سند یا تصویر به یك سری كدهای باینری تقسیم می شوند كه یك فضای سیاه یا سفید را در نقاط خاصی از صفحه نشان می دهد. سپس ، آن کدگذاری از طریق خط تلفن ارسال می شود تا به مقصد برسد.

به صفحه رایانه خود نگاهی بیندازید. اگر به مانیتور رایانه خود نزدیک شوید ، می توانید هر پیکسل مجزا را مشاهده کنید. صفحه رایانه شما از میلیون ها پیکسل ساخته شده است. هر پیکسل می تواند رنگ متفاوتی را نشان دهد. مجموعه ای از پیکسل ها ، کلمات و تصاویر را روی صفحه شما تشکیل می دهند.

فکس ها به روشی مشابه کار می کنند. مربع های سیاه و سفید به معنای چیزی نیستند که به تنهایی مشاهده شوند ، اما به صورت جمعی ، به صورت تصاویر و اسناد شکل می گیرند.

ماشینهای مدرن از همان مفهوم دوتایی دستگاههای اولیه استفاده می کنند. با این حال ، ماشین های امروزی به منظور ایجاد تصاویر با وضوح بالاتر اسنادی که می خواهید ارسال کنید از فناوری اسکن دیجیتال استفاده می کنند.

ماشینهای مدرن فکس دیجیتال نامیده می شوند ، در حالی که ماشینهای سبک قدیمی فکسهای آنالوگ نامیده می شوند. نمابرهای آنالوگ و نمابرهای دیجیتال به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اسکن یک سند

دریافت یک سند فکس


دستگاه فکس شما در واقع پس از دریافت تماس چه کاری انجام می دهد؟

دستگاه ارسال کننده فکس شروع به ارسال یک سری بوق به دستگاه گیرنده می کند. این بوق ها به دستگاه گیرنده می گویند که دستگاه ارسال کننده درخواست ارسال فکس را دارد. این دو دستگاه خود را قبل از شروع کار به یکدیگر معرفی می کنند.

پس از اتمام این امر ، انتقال اطلاعات می تواند آغاز شود.

ابتدا اطلاعات به دستگاه دیگر می گویند که آیا این دستگاه آنالوگ یا دیجیتال است. بعد ، دو ماشین تصمیم میگیرند که از کدام فرمت فشرده سازی استفاده می کنند. سرانجام ، تصمیم می گیرند در مورد فرمت ارسال فکس و شروع به ارسال سند واقعی اقدام کنند.

بعد از اینکه پیام به طور کامل ارسال شد ، دستگاه دریافت کننده تأیید پیام دریافت را برای شما ارسال می کند

در پایان دستگاه گیرنده ، اطلاعات را پردازش کرده و آن اطلاعات را با استفاده از یک استوانه چرخان و یک نوع قلم بر روی یک کاغإ منتقل می کند. این قلم در همان قسمت هایی که سند ارسال شده است ، کاغذ را علامت گذاری می کند تا به طور مؤثر سند ارسال شده را تولید کند.

نحوه استفاده از دستگاه نمابر


اکنون که می دانید دستگاه های فکس چگونه کار می کنند ، زمان آن رسیده که دستگاه فکس خود را راه‌اندازی کنید.

برای راه‌اندازی دستگاه فکس ، به موارد زیر نیاز داریم:

 • یک برگه مدرک یا سند
 • یک خط تلفن
 • دستگاه فکس
 • یک کاغذ خالی
 • شماره نمابر  یا فکس برای ارسال سند

پلاگین در دستگاه فکس


ابتدا دستگاه فکس خود را به پریز برق و پریز تلفن وصل کنید. بسیاری از دستگاه های فکس دو درگاه دارند: یکی برای تلفن و دیگری برای تلفن شخص ثالث. مطمئن شوید که خط تلفن را در محل صحیح وارد کرده اید.

برای اینکه مطمئن شوید همه چیز را به درستی تنظیم کرده اید ، اتصال تلفن را بررسی کنید و به صدای شماره گیری گوش دهید. شما هنگام بلند کردن تلفن باید همان صدای زنگ را بشنوید.

دستگاه فکس را با کاغذ آماده کنید

بعد ، کاغذ را درون دستگاه خود قرار دهید. اکثر دستگاه های فکس دارای شکاف یا سینی عقب دستگاه هستند که می توانید کاغذ را در آن قرار دهید. اگر دستگاه فکس حرارتی یا رول کاغذی دارید ، لازم است دستگاه را باز کنید و رول کاغذ را داخل آن قرار دهید.

تنظیمات دستگاه فکس

دستگاه فکس باید آماده باشد. با این حال ، شما باید سه تنظیم مهم را بررسی کنید:

انتخاب کنید که یک فکس را بصورت خودکار یا دستی دریافت کنید. حالت “دستی” به معنای فشردن دکمه در هر بار دریافت فکس است. “اتوماتیک” به معنای دریافت خودکار فکس است (اکثر ماشینها بطور پیش فرض روی “اتوماتیک” تنظیم می شوند)

تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک صفحه تأیید را هنگام قطع شدن صفحه دریافت کنید یا خیر.

اطلاعات هدر TSID & CSDI را وارد کنید. این اطلاعات در قسمت هدر هر فکس ظاهر می شود و اطلاعات مربوط به فرستنده را توصیف می کند . اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات نام و اطلاعات شغلی شما را به دقت نشان می دهد (اگر از یک دستگاه فکس دست دوم که شخصی در آن قبلاً اطلاعات را وارد کرده است استفاده می کنید) این مهم است.

ارسال نمابر

هنگامی که مطمئن شدید دستگاه فکس روشن و به خط تلفن وصل شده است ، به سادگی سند را در فیدر سند قرار دهید. دستگاه فکس شما باید به شما بگوید که چگونه می توانید فکس را قرار دهید – به دنبال یک نماد در قسمت بیرونی دستگاه در نزدیکی فیدر سند باشید.

در مرحله بعد ، شماره دستگاه فکس گیرنده را شماره گیری کرده و دکمه “Send” را فشار دهید. برای تکمیل مراحل انتقال ، منتظر باشید. پس از چاپ صفحه دریافت (یا هر صفحه اطلاعات دیگر) پرینتر خاموش می شود و می توانید سند را از دستگاه فکس خارج کنید.

استفاده از دستگاه فکس آسان است. این فناوری بیش از ۱۵۰ سال است که وجود دارد . مشاغل امروز به دلیل سریع ، آسان و ایمن بودن ، از نمابر استفاده می کنند. با این حال ، برای راحت تر کردن استفاده از نمابر ، بسیاری از مشاغل اکنون از نمابر آنلاین استفاده می کنند.

فاکتورهای انتخاب بهترین لنزهای دوربین مداربسته


شاید این مطالب را نیز بپسندید

چند نکته برای خرید مناسب دستگاه فکس...
تعداد بازدید: 48
دستگاه های فکس، در شرکت ها حتی با پیشرفت نوآوری و حضور اینترنت قابل توجه هستند. آنها به دلایلی در بین مطلوب ترین انواع مکاتبات به صورت جامع ...
ارسال و دریافت فکس با کامپیوتر...
تعداد بازدید: 137
فکس یکی از راه های ارتباطی تقریبا قدیمی و منسوخ شده ای است که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما برای برخی از شرکت ها و اداره ها هن...
نحوه دریافت و ارسال فکس
تعداد بازدید: 580
در پست قبل در مورد نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس توضیحاتی داده شد. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه دریافت و ارسال فکس آشنا کنیم: فکس یکی ا...


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی