خانه » فکس » نحوه دریافت و ارسال فکس

نحوه دریافت و ارسال فکس

در پست قبل در مورد نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس توضیحاتی داده شد. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه دریافت و ارسال فکس آشنا کنیم:

فکس یکی از راه های انتقال اطلاعات است. هدف از دریافت و ارسال فکس، انتقال اسناد از طریق امواج رادیویی و خط تلفن به مقصد مورد نظر و تولید مجدد آن در دستگاه مقابل است. یکی از کارهایی که دستگاه های چندکاره انجام می دهند، ارسال و دریافت فکس است. هر چند که دستگاه هایی هم به طور اختصاصی برای این کار ساخته شده اند. این دستگاه ها کار پرینت و اسکن را هم انجام می دهند که البته این دو مورد در راستای هدف اصلی آن ها بوده و کیفیت پایین تری نسبت به دستگاه های پرینت و اسکنر موجود، دارند. نحوه دریافت فکس و ارسال آن تقریبا در همه دستگاه ها یکسان است. اما بهتر است تا برای انجام درست و اطمینان بیشتر، یک بار دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه بفرمایید.


بخوانید:

ارسال و دریافت فکس با کامپیوتر

فکس چیست؟


انواع دستگاه های فکس

دستگاه های فکس به طور کل در سه دسته قرار می گیرند که عبارتند از فکس لیزری، حرارتی و کاربنی. نوع حرارتی و کاربنی بسیار شبیه به هم هستند و تنها تفاوت آن ها در نوع کاغذ آن ها است که در دستگاه های حرارتی، کاغذ حرارتی و در دستگاه های کاربنی، کاغذ A4 است.

فکس های لیزری از کیفیت بالاتری نسبت به نوع قبلی برخوردار است و با وجود قیمت خرید بالا، هزینه های مصرفی پایین تری را در پی خواهند داشت. به هر حال ما در اینجا سعی داریم تا چگونگی استفاده از یک دستگاه فکس معمولی را آموزش دهیم و نکات قابل توجه در حین انجام کار را به شما یادآور شویم.

فکس را چگونه ارسال کنیم

برای یادگیری نحوه ارسال فکس، ابتدا نیاز به یک شماره دارید. این شماره که به آن شماره نمابر هم گفته می شود، مربوط به تلفن مقصد است که دستگاه فکس مقابل به آن متصل می باشد. برای ارسال، دستگاه را روشن کنید و از اتصال آن به خط تلفن مطمئن شوید. شماره مورد نظرتان را در شماره گیر دستگاه وارد کنید و دکمه تایید را فشار دهید.

از قسمت ورودی دستگاه، اولین برگه مورد نظر خود را وارد دستگاه کرده و پس از اطمینان از قرارگیری درست آن در دستگاه (با توجه به علائم روی دستگاه) دکمه FAX یا  Send روی دستگاه را بزنید. این دکمه با یک برچسب مشخص شده و معمولا اندازه بزرگتری دارد. زمانی که برگه در حال ارسال است، چندبار صدای بوق را خواهید شنید که این به معنای انجام فرایند فکس است. چند دقیقه بعد از ارسال موفقیت آمیز فکس هم یک بار صدای بوق را خواهید شنید.

توجه داشته باشید که ترتیب ارسال برگه ها را با توجه به ترتیبی که می خواهید در مقصد دریافت شود، رعایت کنید.

نحوه دریافت فکس

نحوه دریافت فکس

چگونگی دریافت فکس

حال فرض می کنیم که شما می خواهید یک فکس را دریافت کنید. برای این کار باید شماره نمابر خود را در اختیار ارسال کننده قرار دهید. دستگاه شما هم باید روشن بوده و به خط تلفن متصل باشد. علاوه بر این، باید کاغذ و جوهر دستگاه را چک کرده و از موجود و کافی بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

دستگاه باید در حالت اتوماتیک یا fax قرار داشته باشد تا هر زمان که اطلاعات ارسال شد، آن را بر روی برگه موجود در دستگاه چاپ کند.

در زمان دریافت فکس، صدای زنگ تلفن را دستگاه خواهید شنید. در این هنگام نباید گوشی را بردارید و تنها کافی است اجازه دهید تا اطلاعات به ترتیب دریافت شده و روی برگه ها چاپ شوند. البته زمانی که دستگاه شما فکسی را ارسال می کند، چراغ چشمک‌زن آن روشن می شود و این کار تا زمان دریافت کامل اطلاعات، ادامه خواهد داشت.

 به طور کلی تلفن شما، به سه صورت در حالت دریافت فکس قرار می گیرد. زمانی که تلفن زنگ می خورد و شما به آن پاسخی نمی دهید، بعد از هفت بار زنگ خوردن، به طور اتوماتیک روی حالت فکس قرار می گیرد. پس اگر تماس گیرنده، قصد ارسال فکس را داشته باشد، دستگاه آن را دریافت می کند.

اما اگر تلفن را بردارید، برای دریافت فکس می توانید دکمه Transfer را فشار دهید و به این طریق دستگاه را در حالت شروع دریافت فکس قرار دهید.

حالت سومی هم وجود دارد و آن زمانی است که تلفن خاموش است و شما صدای زنگ را نمی شنوید. در این هنگام دستگاه فکس به طور اتوماتیک بر روی حالت دریافت قرار خواهد گرفت.


برای مشاهده و خرید دستگاه فکس به صفحه محصولات فکس پاناسونیک مراجعه نمایید و یا از پرفروش ترین محصولات ما استفاده کنید:

فکس پاناسونیک KX-FP711CX 

فکس پاناسونیک KX-FP701 


 


شاید این مطالب را نیز بپسندید

چند نکته برای خرید مناسب دستگاه فکس...
تعداد بازدید: 20
دستگاه های فکس، در شرکت ها حتی با پیشرفت نوآوری و حضور اینترنت قابل توجه هستند. آنها به دلایلی در بین مطلوب ترین انواع مکاتبات به صورت جامع ...
نحوه ساخت دستگاه نمابر و نحوه ارسال فکس...
تعداد بازدید: 61
دستگاههای فکس یا نمابر فن آوری نسبتاً قدیمی هستند. با این حال ، اکثر مردم نمی دانند که دستگاههای فکس چگونه کار می کنند. در این مقاله می خوا...
ارسال و دریافت فکس با کامپیوتر...
تعداد بازدید: 69
فکس یکی از راه های ارتباطی تقریبا قدیمی و منسوخ شده ای است که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما برای برخی از شرکت ها و اداره ها هن...


‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی