خانه » فکس » نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس

نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس

در مطلب قبل در مورد اینکه دستگاه فکس چیست صحبت کردیم و در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس آشنا کنیم. ماشین فکس، دستگاهی است که از آن برای ارسال و دریافت الکترونیکی اسناد از طریق شبکه‌ی تلفن استفاده می‌کنند. به اسنادی که از طریق این دستگاه ارسال می‌شوند فکس می‌گویند. فکس‌ها می‌توانند بین دو دستگاه فکس، یا از طریق یک دستگاه فکس و یک کامپیوتر و یا سرویس آنلاین فکس که به سیستم ارسال و دریافت فکس مجهز است، منتقل شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های فکس بخشی از یک سیستم چندمنظوره‌ی بزرگ‌تر هستند. بعضی از این دستگاه‌ها توانایی دریافت فکس از طریق ایمیل و یا IP اینترنت را هم دارند و دیگر عصر دستگاه‌هایی که تنها با تلفن کار می‎کردند به سر آمده است.

در اکثر مواقع اسنادی که از طریق دستگاه فکس منتقل می‌شوند، مربوط به امور تجاری هستند، با این حال هنوز هم افرادی پیدا می‌شوند که از این دستگاه‌ها برای امور شخصی استفاده کنند، به خصوص کسانی که با این تکنولوژی بزرگ شده‌اند. مدت‌ها است ماشین‌های فکسی که به صورت دستگاه‌های مستقل بودند از دور خارج شده‌اند و امروزه دستگاه‌های فکس، جزئی از یک سیستم چند منظوره هستند و همزمان کار چاپ، اسکن و کپی را هم انجام می‌دهند. در این مطلب به کاربردهای دستگاه‌های فکس و نحوه‌ی کار با دستگاه‌های فکس می‌پردازیم.


بخوانید:

آموزش دریافت و ارسال فکس

آموزش دریافت و ارسال فکس با کامپیوتر


درست است که امروزه دستگا‌ه‌های فکس سنتی با ایمیل و خدمات فکس اینترنتی جایگزین شده‌اند، اما یاد گرفتن طرز کار این ماشین‎ها خالی از لطف نیست، چون ممکن است در محل کارتان روزی مجبور شوید با یکی از این دستگاه‌ها کار کنید.

نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس سنتی

اکثر دستگاه‌های قدیمی دارای یک استوانه‌ی چرخشی بودند، در نتیجه برای ارسال فکس باید برگه‌ی کاغذ را روی استوانه قرار می‌دادید. بقیه‌ی دستگاه‌ها نیز چنین طرز کاری داشتند:

ماشین‎ها دارای یک سنسور عکس، با یک لنز و چراغ بودند. سنسور عکس به یک دسته متصل بود و از طریق آن به برگه‌های کاغذ می‌رسید. دسته قابلیت حرکت رو به پایین داشت و درحالی‌که برگه‌ها روی استوانه می‌چرخیدند، یکی یکی از روی آنها می‌گذشت. به عبارت دیگر طرز کار این ماشین‌ها چیزی شبیه دستگاه‌های تراشکاری بود.

نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌های فکس مدرن

در نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس جدید از استوانه‌ی چرخشی خبری نیست و این ماشین‌ها بسیار سریع‌تر از نسخه‌ی سنتی آن‌ها هستند، ولی همچنان بر همان اساس گذشته کار می‌کنند:

بعد از ارسال سند، سنسورهایی برای خواندن آن به کار گرفته می‌شود. در دستگاه‌های جدید معمولا مکانیزمی وجود دارد که ارسال فکس‌های چند صفحه‌ای را آسان می‌کند. این دستگاه‌ از طریق روش‌هایی استاندارد نقطه‌های سیاه و سفید روی کاغذ را رمزگذاری می‌کند و به همین طریق است که می‌تواند اسناد را از طریق تلفن جابه‌جا ‌کند. بعد از دریافت فکس، دستگاه مکانیزمی هم برای رمزگشایی نقاط سیاه روی کاغذ دارد.

نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌ فکس

انواع ماشین‌های فکس

در ادامه خلاصه‌ای در مورد قابلیت‌های بعضی از این دستگاه‌ها ارائه می‌دهیم:

دستگاه فکس لیزری

این نوع ماشین‌های فکس جایگزین خوبی برای بسیاری از دستگاه‌های دیگر در اداره‌ها هستند و با استفاده از آن‌ها می‌شود در پول، زمان و فضای آشغال شده توسط دستگاه‌های دیگر صرفه‌جویی کرد. دستگاه‌های لیزری کاربردهای زیادی دارند و در مقایسه با ماشین‌های فکس دیگر سریع‌تر هستند. این دستگاه‌ها به جای چاپ‌گرهای حرارتی قدیمی، از چاپ‌گرهای لیزری استفاده می‌کنند، همچنین کیفیت چاپ متون و تصاویر در این نوع دستگاه‌ها بهتر است. با وجود این‌که قیمت دستگاه‌های لیزری نسبت به سایر مدل‌ها بیش‌تر است، اگر صرفه‎جویی‌های ناشی از استفاده از این مدل مانند زمان انتقال سریع‌تر اسناد، کاهش هزینه استفاده از تلفن و نرخ چاپ ارزان‌تر را در نظر بگیریم، خرید ماشین‌های فکس لیزری به صرفه خواهد بود. این دستگاه برای دفاتری که در روز بیش از ۳۰ فکس ارسال و یا دریافت می‌کنند، مفید است. امروزه این دستگاه‌ها به شدت محبوب هستند و کارایی بالایی هم دارند.

برای مشاهده دستگاه های فکس لیزری پاناسونیک به صفحه محصولات فکس پاناسونیک مراجعه کنید.

دستگاه فکس دارای کاغذ ساده

برخلاف ماشین‌هایی که از کاغذهای چاپ حرارتی استفاده می‌کنند، تصاویری که روی کاغذهای ساده چاپ می‌شوند، کیفیت بسیار بالاتری دارند. دستگاه‌های دارای کاغذ ساده، ماشین‌هایی چند منظوره هستند که ترکیبی از اسکنر، چاپ‌گر و دستگاه کپی است. این دستگاه‌ها با استفاده از تکنولوژی جوهرافشانی رنگ یا لیزر فکس‌ها را چاپ می‌کنند. این مدل از دستگاه‌های فکس علاوه بر استفاده آسان و بهره‌وری در هزینه‌ها، متن را هم به همان کیفیت تصاویر چاپ می‌کنند. دستگاه‎های فکس با کاغذ ساده برای اداراتی که فکس‌های زیادی ارسال و یا دریافت می‎کنند، مفید هستند.

دو نوع از پرفروش ترین دستگاه های فکس پاناسونیک:

فکس پاناسونیک KX-FP701 

فکس پاناسونیک KX-FP711CX 

دستگاه فکس قابل حمل

به استثنای بعضی از مدل‌های این نوع دستگاه که برای ادارات طراحی نشده‌اند، دستگاه قابل حمل یکی از مدل‌های اصلی ماشین فکس و دارای یک تلفن معمولی و گاهی قابلیت اضافه‌ی کپی گرفتن است. این مدل برای اداراتی که اسناد انتقالی زیادی دارند، مفید نیست. کار با این دستگاه نسبتا راحت است و معمولا با تکنولوژی انتقال حرارتی کار می‌کند. ویژگی‌های این مدل شامل: شماره‌گیری سریع، سرعت انتقال بالا و قابلیت کپی گرفتن است.

دستگاه فکس دارای چاپگر

اگر می‌خواهید متن‌ها و تصاویر مورد نظر خود را با کیفیت زیاد ارسال و یا دریافت کنید، دستگاه فکس دارای چاپگر برای شما مناسب است. تغییر در تکنولوژی و نیاز کاربران، دستگاه‌های فکس را هم توسعه داده است، در نتیجه این مدل از ماشین‌های فکس به کاربران سرعت، سهولت در استفاده، قیمت مناسب و کیفیت بیش‌تری را ارائه می‌دهد. این دستگاه از تکنولوژی‌های مختلفی برای چاپ و تحویل کار استفاده می‌کند. امروزه مدل‌های متنوعی از این نوع ماشین در بازار یافت می‌شود.

برای خرید فکس پاناسونیک از راهنماهای ما استفاده کنید:

دستگاه فکس پاناسونیک

قیمت فکس

یا از طریق تلفن ۸۱۰۱۰ با شرکت ایده آل گستر تماس حاصل فرمایید.


شاید این مطالب را نیز بپسندید

چند نکته برای خرید مناسب دستگاه فکس...
تعداد بازدید: 20
دستگاه های فکس، در شرکت ها حتی با پیشرفت نوآوری و حضور اینترنت قابل توجه هستند. آنها به دلایلی در بین مطلوب ترین انواع مکاتبات به صورت جامع ...
نحوه ساخت دستگاه نمابر و نحوه ارسال فکس...
تعداد بازدید: 61
دستگاههای فکس یا نمابر فن آوری نسبتاً قدیمی هستند. با این حال ، اکثر مردم نمی دانند که دستگاههای فکس چگونه کار می کنند. در این مقاله می خوا...
ارسال و دریافت فکس با کامپیوتر...
تعداد بازدید: 69
فکس یکی از راه های ارتباطی تقریبا قدیمی و منسوخ شده ای است که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما برای برخی از شرکت ها و اداره ها هن...


‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی