سیپ ترانک (Sip Trunk) و مزایا و معایب

بسیاری از شرکت ها در حال حاضر از فناوری VoIP در سیستم تلفن خود در شبکه محلی (LAN) استفاده می کنند تا به تلفن های IP وصل شوند. فناوری سیپ ترانک نیز از VoIP برای انعطاف پذیری بیشتر در ارتباطات استفاده می کند. سیستم های تلفن سنتی (که قابلیت VoIP را ندارند) می توانند با استفاده از دروازه های VoIP متصل شوند و از مزایای استفاده از SIP استفاده کنند. شرکت ها همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه ها هستند. فناوری سیپ ترانک ( SIP Trunk) باعث صرفه جویی هزینه های شرکت می شود اما قبل از استفاده از این فناوری، لازم است اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد آن کسب کنید. ما مطالبی درباره سیپ ترانک Sip Trunk و مزایا و معایب آن ، مقایسه ویپ و سیپ با سیپ ترانک را در این مقاله آورده ایم.

مفاهیمی را که باید بدانید:

 • IP – پروتکل اینترنت
 • VoIP – پروتکل صوتی از طریق اینترنت
 • SIP – پروتکل آغاز جلسه
 • Trunking– گروه بندی

سیپ ترانک چیست؟

SIP مخفف Session Initiation Protocol ( پروتکل آغاز جلسه ) است. خطوط جدید مخابرات سیپ ترانک برای ارتباط صوتی و سایر خدمات ارتباطی از طریق اینترنت است. سیپ ترانک توسط یک PBX با قابلیت IP (تبادل شعبه خصوصی) کار می کند. سیپ ترانک جایگزین خطوط تلفن سنتی یا PRI (رابط نرخ اولیه) می باشد.

پیش از تبدیل شدن SIP به یک روش محبوب و قابل اعتماد برای انتقال سیگنال های صوتی ، تماس های تلفنی از طریق شبکه تلفن سوئیچینگ عمومی (PSTN) انجام می گرفت.

PSTN شبکه خطوط تلفن مسی است که به طور سنتی با “تلفن” مرتبط است. PSTN شبکه مداری است که برای تکمیل یک تماس ، نیاز به اتصال فیزیکی بین دو نقطه دارد. سیپ ترانک ها خطوط تلفن مجازی هستند که به کاربران امکان برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت به هر نقطه در جهان با شماره تلفن را می دهند. سیپ ترانک ها از یک شبکه سوئیچ بسته ای استفاده می کنند ، که در آن تماس های صوتی به بسته های دیجیتالی تقسیم می شوند و از طریق شبکه به مقصد نهایی ارسال می شود.

پروتکل SIP راهی است که می توان توسط IP (VoIP) تماس برقرار کرد. به عبارت ساده ، SIP فن آوری است که می تواند جلسات را با یک تماس دو طرفه یا یک کنفرانس چند جانبه در یک شبکه IP برقرار کند و خاتمه دهد.

SIP Trunk نسخه مجازی یک خط تلفن آنالوگ است. با استفاده از SIP می توان یک ، دو یا بیست کانال را به PBX متصل کرد و به شما امکان می دهد تماس های محلی ، تماس های مسافت طولانی و بین المللی را از طریق اینترنت برقرار کنید. اگر یک PBX داخلی در محل کار خود داشته باشید ، یک ارائه دهنده سیپ ترانک می تواند به شما متصل شود و اجازه دهد برای تماس های راه دور (بدون محدودیت تعداد مکالمات همزمان) ، از سیستم موجود استفاده کنید.

در اینجا نمودار به شما نشان می دهد که سیپ ترانک چگونه کار می کنید

دیاگرام-کارکرد-سیپ-ترانک

ترانک Trunk چیست؟

ترانک به عنوان “شبکه درختی و شاخه ای” شناخته می شود (از این رو کلمه “Trunk”) ترانک، به معنی استفاده از یک شریان اصلی می باشد خواه خط اصلی راه آهن ، یک صندوق تلفن یا یک صندوق کابل باشد . این شریان به خطوط كوچكتری وصل شده و محموله یا پیام را به مقصد خود منتقل می كند.

در عصر اینترنت ، trunking روشی است که در سیستم های انتقال ارتباطات داده استفاده می شود تا با اشتراک چندین خط یا فرکانس ، دسترسی بسیاری از کاربران به شبکه را فراهم کند. همانطور که از نام آن پیداست ، سیستم مانند درختی است که دارای یک تنه و شاخه های زیادی است.

مشاهده ی قیمت و خرید دستگاه تلفن ویپ

SIP Trunk سیپ ترانک چگونه کار می کند؟

SIP Trunking هنگام برقراری تماس یا دریافت تماس، ارتباط صوتی یا تصویری را به “بسته های” داده تبدیل می کند و با استفاده از اینترنت آن را تحویل می دهد.

سیپ فرمت مورد استفاده در تلفن IP است. سیپ پروتکلی است که یک جلسه صوتی را از طریق اینترنت ایجاد می کند. در این جلسه می توانید هر یک از سناریوهای زیر را داشته باشید:

 • در تماس صوتی با شخص دیگری باشید
 • با چند نفر تماس تلفنی برقرار کنید
 • تماسهای ویدیویی انجام دهید
 • ترانک های SIP به عنوان واسطه بین سیستم تلفن تجاری و ارائه دهنده خدمات تلفن اینترنتی (ITSP) کار می کنند.

در سیپ ترانک، زیرساخت های مجازی با زیرساختهای فیزیکی جایگزین می شوند. راه اندای و تنظیمات سیپ ترانک شامل موارد زیر است:

 • اتصال اینترنت
 • جعبه PBX سازگار با SIP که تلفن IP PBX VoIP یا آداپتورهای صوتی ( در صورت استفاده از تلفن های سنتی) نیز نامیده می شود.
 • اگر سیستم PBX قدیمی تری دارید ، ممکن است به یک SIP-ISDN احتیاج داشته باشید. سیستمهای جدید ممکن است به این سخت افزار اضافی احتیاج نداشته باشند.
 • استفاده از یک تلفن تحت شبکه گرنداستریم، یالینک و یا هر برند دیگر و یا هر وسیله ی دیگری که بتوانید با آن مکالمه را انجام دهید.

سیپ ترانک چگونه کار می کند؟

هزینه Trunking SIP چقدر است؟

هزینه سیپ ترانک بسته به نیاز كسب و كار شما می تواند متفاوت باشد. بسیاری از ارائه دهندگان سیپ ترانک، برنامه هایی را ارائه می دهند که تماس های ورودی و خروجی نامحدود ، محلی و مسافت دور را از طریق کانال انجام دهند. هر کانال، امکان برقراری یا دریافت یک تماس واحد را فراهم می کند. پس از پر کردن تمام کانال های خود ، قادر به برقراری یا دریافت تماس های اضافی نخواهید بود. کانالهای اضافی همیشه می توانند با تماس با شرکت ارائه دهنده ، اضافه شوند. سرویس سیپ ترانک این امکان را به مشاغل می دهد تا بتوانند به راحتی هزینه های ارتباط از راه دور خود را تأمین کنند.

بیشتر بخوانید: تلفن بی سیم صفحه رنگی

چند تماس همزمان با Trunking SIP انجام می شود؟ پهنای باند چیست؟

محدودیت تماس با سیپ ترانک براساس ظرفیت پهنای باند اینترنت است. هر تماس غیر فشرده شده از پهنای باند تقریباً ۸۵-۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه استفاده می کند. به عنوان مثال ، اگر سرعت بارگذاری شما در اتصال به اینترنت ۴ مگابیت در ثانیه باشد ، حداکثر تعداد تماس ۴۰ (۴،۰۰۰،۰۰۰ / ۱۰۰،۰۰۰) خواهد بود.

مزایای سیپ ترانک SIP Trunk

 • راه اندازی سریع و تعمیر و نگهداری کم: سیپ ترانک تقریبا با اتصال اینترنتی راه اندازی شده است و نیازی به استفاده از خطوط تلفن آنالوگ سنتی ندارد. علاوه بر این ، سیپ ترانک نیاز به اتصال فیزیکی به یک شرکت تلفن را از بین می برد ، بنابراین هیچ سخت افزاری ، سیم کشی یا جعبه مدار برای نصب و نگهداری وجود ندارد.
 • مقیاس پذیری: مشاغلی که از VoIP استفاده می کنند می توانند با خرید خطوط بیشتر ، بدون نیاز به نصب سخت افزار یا زیرساخت ، سریعاً مقیاس ارتباط خود را افزایش دهند.
 • قابلیت اطمینان: VoIP با استفاده از سیپ ترانک، سطحی را فراهم می کند که قابلیت خدمات را افزایش می دهد. استفاده از خطوط داده بیشتر، به تولید کنندگان، این امکان را می دهد خرابی ها را با خدمات مسیریابی مجدد یا تماس های ارسالی به تلفن های همراه (در صورت قطعی) به حداقل برسانند.
 • انعطاف پذیری: سیپ ترانک باعث می شود تا خدمات VoIP برای افزایش انعطاف پذیری در استفاده از منابع ارتباطی استفاده شود. علاوه بر این ، سیستم های تلفن سنتی که قابلیت VoIP را ندارند می توانند از طریق دروازه های مشترک VoIP به خطوط SIP متصل شوند.
 • قابلیت های ارتباطی: سیپ ترانک با استفاده از VoIP و UCaaS (ارتباطات یکپارچه به عنوان یک سرویس) امکان استفاده از مکالمات صوتی و تصویری و همچنین چت و اشتراک فایل را می دهد.
 • مقرون به صرفه بودن: با تعویض چندین خط تلفن با یک نقطه ورودی ، سیپ ترانک می تواند هزینه های مربوط به خطوط ورودی را کاهش دهد ، همچنین هزینه های IT در رابطه با نگهداری این خطوط تلفن بدون به خطر انداختن کیفیت تماس کاهش می یابد.

مزایای سیپ ترانک SIP Trunk

شباهت های سیپ ترانک و ویپ (VOIP)

شباهت آن ها این است که هر دو از پروتکل Ip استفاده می کنند.

تفاوت سیپ ترانک و ویپ

ترانک های SIP با ترانک های PBX تفاوت دارند زیرا هر نوع پیام رسانه ای ، غیر از صدا را حمل می کنند. SIP که به منظور استفاده در یک شبکه داده طراحی شده است ، بسته هایی را انتقال می دهد که می توانند صدا ، داده یا ویدیو را حمل کنند. این باعث می شود آنها انعطاف پذیرتر از ترانک های PBX و همچنین مقرون به صرفه تر باشند ، زیرا می توان صدا را به این کانال اضافه کرد.

علاوه بر این ، هنگامی که صدا به یک سرویس سیپ ترانک اضافه شد ، شرکت می تواند از تمام برنامه های ارتباطی تا انتها پشتیبانی کند ، و این یک محیط ایده آل برای ارتباطات یکپارچه (UC) است.

VoIP در مقایسه با SIP یک فناوری جداگانه با مدل کاری خاص نیست. VoIP فقط برای تبادل صدا می باشد اما SIP تبادل پیام های چندرسانه ای شامل صدا، متن و فیلم را برعهده دارد.

برای ارتباطات تجاری که محدود به تماسهای تلفنی صوتی است ، VoIP PBX به عنوان یک راه حل توانمند عمل می کند. از آنجا که می توان VoIP PBX را روی سرور محلی تنظیم یا روی ابر میزبانی کرد ، توانایی های آن متفاوت است.

بیشتر بخوانید: بهترین تلفن‌های ویپ اسنوم

تماس VoIP فقط از طریق اینترنت یا یک شبکه داخلی اتفاق می افتد. سیپ ترانک می تواند برای انتقال بسته های داده از طریق هر شبکه ، از جمله ISDN (شبکه تلفن فیزیکی) ، VPN یا اینترنت استفاده کند. یکی از تأثیرات اصلی این تفاوت این است که تلفن VoIP برای کار با نرم افزار و اتصالات خود به یک رایانه نیاز دارد در حالی که تجهیزات SIP می توانند جداگانه کار کنند. تماس های VoIP از یک مکان مرکزی که ترافیک را فرماندهی می کند، کنترل می شوند.

مقایسه-ویپ-و-سیپ-ترانک

مقایسه خط SIP و سیپ ترانک SIP Trunk

در عمل تفاوت زیادی وجود ندارد. در سیپ، تماس بین دو طرف توسط یک خط انجام می شود ، ولی ترانک ، چندین خط را نشان می دهد. بنابراین ، اگر برای ۱۰۰ تماس همزمان به ظرفیت نیاز دارید ، سیپ ترانک است که ۱۰۰ خط دارد.

SIP Trunk یک ظرف است که دارای چندین خط SIP است. سیپ ترانک یک نسخه انتزاعی از ترانک های سنتی است. خط SIP مسیری برای تماسهای همزمان است و تعداد ترانک بستگی به نیاز مشتریان دارد. حجم تماس بالا، خطوط SIP بیشتر و پهنای باند بیشتر لازم دارد ، در حالی که حجم تماس کم تر خطوط SIP کمتری را طلب می کند.

فاکتورهایی که هنگام خرید سیپ ترانک باید در نظر بگیرید

 • پشتیبانی فنی: پشتیبانی شبانه روزی برای خدمات بدون وقفه
 • امنیت: نرم افزار ضد ویروس و فایروال ها برای محافظت از داده ها
 • کیفیت تجهیزات: استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا برای به حداقل رساندن خرابی ها و کاهش هزینه
 • طراحی شبکه: شبکه های سریع ، مطمئن و ایمن که برای رفع نیازهای خاص تجارت طراحی شده اند
 • پهنای باند کافی: ایجاد ظرفیت با توجه به تعداد کارمندان و دستگاه ها، طبق برنامه کسب و کار پیش بینی شده
 • تهیه نسخه پشتیبان : یک برنامه پشتیبان طراحی شده خوب و اتصالات اضافی برای جلوگیری از خرابی یا از دست رفتن داده ها
 • برنامه های خدمات: قیمت گذاری و قابلیت های لازم جهت تأمین نیازها

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تلفن بی سیم دکت dect 6.0

تفاوت بین SIP و VoIP(صدا در پروتکل اینترنت)

اگرچه SIP و VoIP اغلب بصورت تبادلی استفاده می شوند ، اما یکسان نیستند. VoIP مخفف Voice over Internet Protocol است. یک اصطلاح گسترده است که شامل هرگونه تماس تلفنی از طریق اینترنت می شود. voip شامل گروهی از فناوری های پروتکل است که SIP نمونه ای از آن هاست. SIP یکی از پروتکل های خاص است که VoIP را فعال می کند.

به عبارت ساده ، VoIP به معنای برقراری یا دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت یا شبکه های داخلی است. تفاوت بین VoIP و SIP در دامنه آنهاست.

تفاوت دیگر این است که ، در حالی که VoIP فقط پیام های صوتی می فرستد ، SIP می تواند تمام اشکال رسانه ، نه فقط پیام های صوتی را حمل کند. سیستم های SIP به کاربران این امکان را می دهند که مکالمه صوتی و تصویری را بصورت آنلاین و اغلب بصورت رایگان انجام دهند.

تفاوت بین SIP و VoIP

از نظر دستگاه ها ، گوشی های VoIP و گوشی های SIP نیز متفاوت هستند (اگرچه لازم به ذکر است که یک گوشی SIP نیز یک گوشی VoIP است). گوشی های VoIP که اغلب به آنها تلفن VoIP گفته می شود ، برای برقراری یا دریافت تماس باید به رایانه متصل شوند. علاوه بر این ، کامپیوتر نیز باید روشن شود. اما تلفنهای SIP بدون نیاز به کامپیوتر عمل می کنند . آنها فقط به یک مودم نیاز دارند تا بتوانند کار کنند. از این نظر ، یک تلفن SIP بیشتر شبیه به یک تلفن سنتی است ، زیرا برخلاف دستگاه VoIP ، می تواند مستقل از یک کامپیوتر عمل کند.

هاست های VoIP با سیستم های SIP ، ترافیک متفاوتی را کنترل می کنند. سیستمهای SIP توسط سیستمهای منفرد مستقر در هر سیستم کاربر، پردازش می شوند. این سیستم می تواند حجم زیادی از داده ها و ترافیک را کنترل کند زیرا کاربران آن به پهنای باند و منابع بسیار بیشتری دسترسی دارند. از طرف دیگر VoIP ، میزبان ترافیک از یک شبکه مرکزی را فیلتر ، سازماندهی و هدایت می کند. هنگام کار بر روی این نوع سیستم ، مقادیر زیادی از ترافیک می تواند باعث از کار افتادن سیستم شود ، این امر بر عملکرد کلی تأثیر می گذارد. سیستم تک شبکه نیز می تواند سودمند باشد ، زیرا کمترین نقطه ارتباطی باعث می شود تا از امنیتی قوی تر استفاده شود.

یکی از مزایای اصلی SIP نسبت به سایر پروتکل های VoIP این است که توانایی تعامل هوشمندانه با پروتکل های دیگر را دارد. این بدان معنی است که می تواند پروتکل سیگنالینگ خود را مطابق با سیستم مشتری تنظیم کند. علاوه بر این ، پاسخگویی به نیازهای خاص کاربر، سریع ، انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است

کدک های صوتی

سیپ ترانک، کدک های سیگنال های صوتی را برای انتقال از طریق اینترنت به فرم دیجیتال فشرده تبدیل می کنند. هنگامی که سیگنال به مقصد خود در شبکه می رسد ، کدک را برای پخش مجدد به سیگنال صوتی فشرده نشده تبدیل می کند. این چیزی است که VoIP را امکان پذیر می کند. کدک های مختلف دارای سطح متفاوتی از فشرده سازی هستند. دو تا از محبوب ترین کدک های سیپ ترانک ، G.711 و G.729 هستند. G.711 صدای با کیفیت بالا و غیر فشرده ای را ارائه می دهد ، در حالی که G.729 فشرده شده است به طوری که در ارائه کیفیت از پهنای باند کمتری استفاده می کند.

چرا SIP را انتخاب می کنید؟

یکی از مهمترین مزایای سیپ کاهش هزینه های ارتباطات در تجارت است. برای استفاده از SIP در تجارت نیازی به متخصص شبکه و یا ارتباطات نیست. SIP ، به سازمانها اجازه می دهد تا دستگاه های تلفن همراه کارمندان، از طریق برنامه های انعطاف پذیرو کاربرپسند VoIP به یکدیگر متصل شوند. این باعث می شود تا کارمندان تمام مدت از طریق یک خط تلفن اختصاصی ، در دسترس باشند.

در نهایت سیپ ترانک (trunking SIP ) ممکن است یک مفهوم ساده برای برقراری ارتباط نباشد. اما ارتباطات را ساده تر می کند و در درازمدت ارتباط شرکت ها و مشتریان را آسانتر می کند.

2 | (2)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x