خانه » فناوری » فناوری فیبرنوری

فناوری فیبرنوری

مزایای استفاده از فیبر نوری

فیبر نوری یک فیبر انعطاف پذیر و شفاف است که به وسیلیه ی شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک به قطر کمی ضخیم تر از موی انسان ساخته شده است. فیبرهای نوری اغلب به عنوان وسیله ای برای انتقال نور بین دو انتهای فیبر و استفاده از قابلیت های گسترده ارتباطات فیبر نوری استفاده می شود. فیبر نوری اجازه انتقال را در فواصل طولانی و در پهنای باند بالا  بسیار با کیفیت تر و بهتر از کابل های الکتریکی می دهند.

فیبرها به جای سیم های فلزی استفاده می شوند چرا که حرکت سیگنال ها در طول آنها با کمترین آسیب همراه است. علاوه بر این، فیبرها به تداخل الکترومغناطیسی ایمن هستند در صورتی که سیم های فلزی این مشکل را داشتند.

فیبر ها برای نورپردازی و تصویربرداری نیز استفاده می شوند و اغلب در دسته های پیچیده قرار می گیرند تا از آنها برای حمل نور و یا تصاویر خارج از فضای محدود استفاده شود، همانطور که فیبر کربن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری فیبرنوری

فیبرهای نوری معمولا شامل یک هسته با شاخص پایین تر از انکسار است و توسط یک روکش فلزی از مواد شفاف احاطه شده است. نور در هسته توسط پدیده بازتاب داخلی حفظ می شود که باعث می شود فیبر به عنوان یک راهنمای موج عمل کند.

فیبر ها چند حالته هستند، الیاف تک مداری (SMF) نامیده می شوند و برای لینک های ارتباطی طولانی تر از ۱۰۰۰ متر استفاده می شود. الیاف چند حالته به طور کلی دارای قطر هسته ای گسترده تر هستند و برای ارتباطات کوتاه مدت و برای برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند که در آن نیروی زیادی منتقل می شود.

هدایت نور توسط انکسار، اصلی است که باعث می شود فناوری فیبر نوری امکان پذیر باشد. این تکنولوژی نخستین بار توسط دانیل کالادون و ژاک بیبینت در پاریس در اوایل دهه ۱۸۴۰ به نمایش گذاشته شد.

ارتباط فیبر نوری یک روش انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر با ارسال پالس نور از طریق فیبر نوری است. نور یک موج حامل انرژی الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد که برای انتقال اطلاعات به کار می رود. امروزه استفاده از فیبر به سیم کشی برق ترجیح داده می شود به علت پهنای باند بالاتر، برقراری ارتباط با فاصله دورتر و ایمنی به تداخل الکترومغناطیسی این فناوری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.


5 (100%) 1 رای[s]

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 110
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 41
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 315
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک
تلفن سانترال پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی