فرق ۵G و ۴G

شاید شما هم اخبار مربوط به اینترنت ۵G و سرعت خارق العاده آن شنیده اید. آنطور که از نام این تکنولوژی پیداست قرار است سرعت و امکانات خدمات اینترنتی را بهبود بخشد. در ادامه قصد داریم شما را با امکانات و سرعت این نوع تکنولوژی آشنا کنیم و تفاوت ۵G و ۴G را شرح داده و تفاوت های آن را بیان کنیم.

عملکرد ۵G توسط اپراتورهایی نظیر ورایزن (شرکت مخابراتی آمریکایی که درصد زیاد پهنای باند اینترنت را در جهان ساپورت می کند)، AT&T (این شرکت مخابراتی آمریکایی سرویس دهنده اینترنت و پهنای باند و تامین کننده اینترنت برای تلفن همراه می باشد)، اسپرینت (شرکت آمریکایی که در حوزه مخابراتی و شبکه اینترنت ” خدمات راه دور” فعالیت می کند) مورد بررسی قرار می گیرد که هر کدام با آزمایشات در شهر و کشورهای متفاوت توسط وسایل ارتباطی سرعت متفاوتی را از ۵G تخمین زده اند. موج اول ۵G تازه وارد شده است. در تاریخ ۳ آوریل، ورایزون شروع به فروش اولین تلفن ۵G جهان، Moto Z3 که دارای فناوری Moto Mod است، کرد.

فرق 5G و 4G

برای استفاده ازتکنولوژی ۵G به صورت گسترده در تمامی وسایل های هوشمند ارتباطی، شرکت های معتبر تلفنی نظیر نوکیا و اینتل به دنبال تجهیزات پیشرفته اولیه هستند.

فرق ۵G و ۴G

برای شناخت بهتر ۵G لازم است به گذشته و عملکرد مخابراتی ۲G، ۳G و ۴G نگاه کنیم.

اینترنت ۲G

این تکنولوژی امکان برقراری مکالمات را در بستر تلفن های هوشمند به صورت پیامک و تماس صوتی برقرار می کرد. بیشینه سرعت تبادل اطلاعات در این سرویس حدود ۱۴ کیلوبایت بر ثانیه بود. این فناوری تنها برای انتقال صدا و اطلاعات مناسب بود.

اینترنت ۳G

پس از ۲G نسل جدید اینترنتی روی کار آمد که سرعت انتقال داده در این سرویس حدود ۳۹۰ کیلوبایت بر ثانیه است. این فناوری امکان انتقال فایل های چندرسانه­ ای (عکس و فیلم) را فراهم می­ کند.

اینترنت ۴G

پس از دو شبکه اینترنتی بالا، ۴G و LTE سرعت و اطمینان‌پذی بیشتری را برای تماس و پیامک های اینترنتی در بستر ارتباطات توسط اینترنت فراهم کردند. حداکثر سرعت تبادل اطلاعات در این نوع اتصال چیزی در حدود ۱۰۰ مگابیت برثانیه است.

فرق 5G و 4G

برتری اینترنت ۵G نسبت به نسل های قبلی

مسلما ۵G سرعت و تکنولوژی های برتری نسبت به قبل خواهد داشت و همچنین قابلیت های پیشرفته ای مانند: سلول‌های کوچک، امواج میلی‌متری، MIMO، فیلترینگ فضایی و فول داپلکس نیز همراه آن ارائه خواهد شد.

سلول ها و امواج میلی متری

وظیفه سلول ها در ارتباطات اینترنتی ۵G، انتقال داده ها با استفاده از امواج میلی متری توسط یک کلاستر سقفی است. بازه فرکانسی در انتقال امواج میلی متری از سیگنال های خارجی و داخلی به راحتی انجام می شود اما در وسایل فیزیکی اینطور نیست. در نسل قبلی اینترنت ۴G انتقال اطلاعات با وجود موانع فیزیکی امکان پذیر بود.

MIMO

 یک سیستم پیشرفته ارتباطی است که از فرستنده های رادیویی برای انتقال و دریافت داده به ‌صورت هم‌زمان استفاده می‌کند. تکنولوژی اینترنتی فعلی “۴G” از حداکثر ۸ فرستنده و ۴ گیرنده پشتیبانی می‌کند؛ درحالی‌که اپراتورهای مخابراتی درتلاشند که تکنولوژی ۵G بتواند از ده‌ها فرستنده و گیرنده پشتیبانی کند.

فرستنده رادیویی

فرستنده های رادیویی برای انتقال اطلاعات دچار تداخلاتی می شوند که برای رفع این مشکلات باید از یک فیلتر استفاده شود که بر روی ۵G قرار است از فیلترینگ فضایی استفاده کنند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این قابلیت ارائه دهیم بهتراست بگوییم که حرکت موج ها را در ارتباطات اینترنتی مدیریت و برای بیشتر شدن موج آن ها را به سوی یک پرتو هدایت می کند.

فناوری فول داپلکس

برای دو برابر کردن پهنای باند در ارتباطات اینترنتی جهت تقویت سیگنال ها برای منتقل و دریافت کردن هم زمان اطلاعات از فناوری فول داپلکس استفاده می شود.

سرعت ۵G با تغییر مکان ها، کشورها و دستگاه ها متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی میانگین سرعت اینترنت شما می تواند خیلی بیشتر از آنچه در حال حاضر در ۴G ارائه می شود باشد.

بدین منظور حدس بر این است که سرعت دانلود در این تکنولوژی ۲۰ گیگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۱۰ گیگابیت بر ثانیه باشد هرچند که این اعداد بین دستگاه های متصل تقسیم می شود اما بازهم نسل جدید اینترنت ۵G می تواند سرعت بالایی را در اختیار کاربران قرار دهد.

زمان loading در بازی های اینترنتی و ارتباطات در اینترنت ۴g با تاخیر زمانی ۲۰ میلی ثانیه ای انجام می شود و این انتظارمی رود که در اینترنت ۵G این میزان به ۵ میلی ثانیه کاهش یابد که این کاهش می تواند تایید کننده قدرت این اینترنت باشد.

فرق ۵G و ۴G

سرعت

اگر بخواهیم به تفاوت اصلی این تکنولوژی با نسل قبلی آن یعنی ۴G بپردازیم بهتر است در گام اول به سرعت انتقال و دانلود نگاه کنیم.

پوشش شبکه

انتقال و برقراری ارتباطات در صورت وجود موانع فیزیکی در اینترنت ۴G مثل قبل بوده اما در اینترنت ۵G با وجود کوچکترین مانع فیزیکی همانند وای فای از دسترس خارج و برد خود را از دست می دهد.

به دلیل اینکه بیشتر دستگاه‌های متصل به شبکه اینترنتی ۵G از LTE و ۴G نیز پشتیبانی خواهند کرد این پوشش دهی محدود، مشکلی برای کاربر ایجاد نخواهد کرد و اگر ۵G از ناحیه پوششی خارج شود، کاربر از ۴G استفاده خواهد کرد. این قابلیت نشان می دهد که ۵G در مکان های باز عملکرد بهتری خواهد داشت.

پس نتیجه خواهیم گرفت که نسل فعلی اینترنت ۴G با ظهور ۵G از بین نخواهد رفت و همچنان با پیشرفته شدن قابلیت های آن در دسترس خواهد بود.

فرق 5G و 4G

تلفن بیسیم پاناسونیک
تلفن رومیزی پاناسونیک
تلفن خانگی
دستگاه سانترال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code