خانه » فناوری » فرق مایکروفر با مایکروویو

فرق مایکروفر با مایکروویو

تفاوت مایکروفر با مایکروویو

اگر شما هم به دنبال خرید ماکروفر هستید حتما با اصطلاحات زیادی در این بین مواجه شده اید که شاید برایتان گیج کننده باشد. شاید اولین سوالی که برایتان پیش می آید این است که تفاوت بین ماکروفر و ماکروویو چیست؟ و کدام برای نیاز شما انتخاب مناسب تری است؟

شاید بعضی از افراد حتی این دو کلمه را به اشتباه به جا هم به کار ببرند اما این دو وسیله از نظر کارایی با هم متفاوتند. در ابتدا می خواهیم شما را با معنی برخی از کلماتی که ممکن است در هنگام خرید با آن مواجه شوید آشنا کنیم:

 • OVENS: فر
 • GAS OVENS: فر گازی
 • ELECTRIC OVENS: فر برقی
 • INDUCTION: فر اینداکشن
 • HALOGEN: فر هالوژن یا تابشی
 • MICROWAVES: مایکروویو

به طور کلی فر به دستگاهی اطلاق می شود که پخت و گرم کردن غذا را در محیط بسته و دمای یکنواخت در همه ی قسمت ها را فراهم می کند. ابتدایی ترین نوع فر ها با گاز کار می کنند و بسیار ساده کار می کنند. این نوع فر ها می توانند دما را بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنند و به لطف چند طبقه بودن آن ها می توان به طور بهینه از همه ی فضای آن استفاده کرد.

ماکروفر در فرهنگ فارسی به معنی تندپز است این دستگاه نوعی اجاق است که از طریق تاباندن ریز موج الکترومغناطیسی و با به جنبش درآوردن آب و دیگر مولکول‌ های قطبیده در غذا باعث ایجاد گرما می‌ شود و باعث پخت غذا در کمترین زمان ممکن می شود.

مایکروویو به دستگاهی گفته می شود که تنها مجهز به گرمکن با اشعه (امواج مایکرو) و المنت تابشی از بالا باشد. خاصیت امواج رادیویی فرکانس بالا و طول موج کوتاه است که مثل پرتوهای قابل رویت نور،  بخشی از طیف الکترومغناطیسی را شامل می شوند. این امواج با توجه به نوع ماده ای که به آن تابیده می شوند، سه نوع واکنش نشان می دهند که ممکن است منعکس، منتشر یا جذب شوند. این امواج برای ارتباطات ماهواره ‌ای، گوشی همراه، رادار، راه ‌يابی در آسمان و دريا بكار رفته و از آنجا که با جذب شدن در مواد دارای آب دمای آن را بالا می برند، برای آشپزی و پخت غذا نیز به کار برده می شوند.

اگر بخواهیم به بیان ساده تفاوت این دو دستگاه را بیان کنیم می توان گفت در ماکروفر فرآیند پخت و پز توسط دما و گرما انجام می شود اما در ماکروویو این عملیات علاوه بر دما و گرما، اشعه WAVE نیز دخالت دارد.

پس از تولید مایکروویو و همزمان پیشرفت تکنولوژی فر دستگاه هایی تولید شد که هر دو قابلیت را داشتند یعنی هم فر کامل با تمام ویژگی ها و هم مایکروویو. کارخانجات مختلف این دسته از محصولات را همان فر معرفی کردن که قابلیت پخت و یخ زدایی از طریق امواج ماکرو به آن اضافه شده است .

سولاردام در حقیقت ترکیبی از تکنولوژی مایکروویو و امواج گرمایشی نوری است. در سولاردام ،سیستم پخت مایکروویو وجود دارد اما المنت های نوری نیز به سیستم اضافه شده است . در بالای محفظه پخت فر سولاردام یک هیتر ذغالی قرار گرفته که نوعی المنت نوری است و در داخل آن رشته های زغال قرار دارد و امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا تولید می نماید . علاوه بر هیتر زغالی، در کف محفظه پخت نیز یک سیستم مگاهیتر شامل چند نوع هیتر سرامیک و هالوژنی تعبیه شده که امواج گرمایشی نورانی را از سمت پایین به مواد غذایی می تابانند.

در ادامه به برخی دیگر از دستگاه های پخت و پز و فرآیند انجام پخت در آن ها اشاره خواهیم کرد:

فر ترکیبی:

این دستگاه همه ی قابلیت های یک ماکروویو را دارد و چند نوع نکنولوژی حرارت دهی شامل: حرارت سه بعدی، کانوکشن، فن و گریل از پشت به آن اضافه شده است.

فر برقی:

این دستگاه دارای انواع حرارت دهی است ولی نوع حرارت آن بستگی به برند تولید کننده آن دارد . چند طبقه جوجه گردان در این دستگاه ها وجود دارد که همگی به کمک برق کار می کند. اما امواج مایکروویو در این دستگاه جایی ندارند.

فر گازی:

این دستگاه با گاز کار می کند و در بعضی مدل ها المنت بالا و جوجه گردان هم تعبیه شده ولی نمیتوان از آن به طور همزمان استفاده کرد.

فر هالوژن:

این دستگاه که به هواپز نیز معروف است برای پخت غذا از تابش مستقیم و شدید نور استفاده می کند و پخت غذا از سطح بیرونی شروع می شود. این وسیله بدون پخش کردن بو و دود می تواند پختن ، سرخ کردن ، کباب کردن ، برشته کردن ، بریان کردن و سوخاری کردن مواد غذایی را به خوبی انجام دهد.

گاز هالوژن:

این دستگاه مانند گاز است با تفاوت اینکه صفحه آن به صورت شیشه ای است و با المنت برقی پر قدرت و قابل تنظیم کار می کند.

 گاز اینداکشن :

این دستگاه نسل جدید پخت و پز است که بسیار کم مصرف ولی گران قیمت است که از دستگاه  های صنعتی به آشپزخانه راه پیدا کرده و براساس تکنولوژی آلفای مغناطیسی کار می کند به طوری که فقط ظروف مخصوص به خود را گرم می کند.

فر تستر:

این دستگاه ارزان قیمت است و برای پخت پیتزا و مرغ بسیار کار آمد است و تنها مجهز به المنت تابشی از بالا و جوجه گردان است.


4.2 (84%) 10 رایs


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی