خانه » فناوری » شبکه عصبی چیست؟

شبکه عصبی چیست؟

شبکه عصبی چیست؟

شبکه عصبی مصنوعی

شبکه عصبی مصنوعی یکی از ابزارهای اصلی در یادگیری ماشین است. همانطور که بخش “عصبی” نام آنها نشان می دهد، آنها سیستم های الهام گرفته از مغز هستند که هدف آن تکرار راه هایی است که ما انسان ها یاد می گیریم. شبکه های عصبی شامل لایه های ورودی و خروجی و همچنین (در اغلب موارد) یک لایه پنهان متشکل از واحدهای است که ورودی را به چیزی که لایه خروجی می تواند استفاده کند تبدیل می کند. آنها ابزار بسیار خوبی برای پیدا کردن الگوهایی هستند که برای برنامه نویس انسانی بسیار پیچیده و پیچیده هستند تا بتوانند دستگاه را تشخیص دهند و یاد بگیرند.

برای فهم بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید، یک خط کارخانه را تصور کنید. بعد از اینکه مواد خام (مجموعه داده) به عنوان ورودی وارد می شوند، آنها بعد از عبور کمربند کنرلر، با هر توقف به لایه بعدی، یک مجموعه متفاوت از ویژگی های سطح بالا را استخراج می کنند.

شبکه عصبی چیست؟

لایه بعدی می تواند هر لبه ای از تصویر را بر اساس خطوط پیکسل های مشابه شناسایی کند. بعد از این، لایه دیگری ممکن است بافت و شکل را تشخیص دهد و غیره. تا زمانی که لایه چهارم یا پنجم رسیده باشد، شبکه یادگیری عمیق، شناسه های پیچیده ای را ایجاد خواهد کرد که می تواند دریابد که برخی از عناصر تصویر (مانند یک جفت چشم، بینی، و دهان) معمولا با هم درگیر هستند.

هنگامی که این کار انجام می شود، محققانی که شبکه را آموزش داده اند می توانند برچسب ها را به خروجی بفرستند و سپس از انتشار عقب برای تصحیح هر گونه اشتباهی که ساخته شده است استفاده کنید. بعد از مدتی، شبکه می تواند وظایف طبقه بندی خود را بدون نیاز به انسان برای هر بار انجام دهد.

چند نوع شبکه عصبی وجود دارد؟

شبکه عصبی انواع مختلفی دارد که نحوه استفاده هر کدام از آن ها متفاوت و سطح پیچیدگی خاص خود را دارد. اساسی ترین نوع شبکه عصبی به نام شبکه های عصبی پیش بینی شده، که در آن اطلاعات تنها در یک جهت از ورودی به خروجی حرکت می کند.

نوع شبکه ای که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه عصبی مکرر است که در آن داده ها می توانند در چند جهت جریان داشته باشند. این شبکه های عصبی توانایی های یادگیری بیشتری دارند و به طور گسترده ای برای انجام وظایف پیچیده ای مانند یادگیری دست نوشته یا شناخت زبان استفاده می شوند.

همچنین شبکه های عصبی کانولوشن، شبکه های ماشین Boltzmann، شبکه هاپفیلد از انواع دیگر شبکه های عصبی می باشد.انتخاب شبکه مناسب بستگی به شرایط شما و برنامه ای دارد که شما در ذهن خود دارید. در بعضی موارد ممکن است از رویکردهای چندگانه استفاده شود، مثلا اگر یک کار چالش برانگیز مانند تشخیص صدا باشد.

شبکه عصبی چه کارهایی را انجام می دهد؟

سوال بهتر د راینجا این است که یک شبکه عصبی چه کارهایی را نمی تواند انجام دهد؟ چرا که کارهایی که می تواند انجام دهد بیشتر از کارهایی است که نمی تواند انجام دهد. برخی از کارهایی که یک شبکه عصبی قادر به انجام آن ها می باشد، عبارتند از:

  • اتومبیل ها به طور مستقل در جاده ها رانندگی کنند
  • به ایجاد چهره های CGI کاملا واضح
  • ترجمه ماشین
  • تشخیص تقلب
  • خواندن ذهن ما

دوربین مدار بسته پاناسونیک


‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

‌‌تلفن های خانگی

تلفن های خانگی

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی