دستگاه سانترال چیست؟

دستگاه سانترال مانند یک مرکز مخابراتی عمل می‌کند. دستگاه های سانترال در شرکت ها، مراکز اداری و سازمان ها برای مدیریت خطوط تلفن (داخلی و خارجی) مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند طوری برنامه ریزی شوند که بر اساس نیاز های شرکت بیشترین بهره وری را داشته باشند. برنامه ریزی سانترال با کامپیوتر معمولا انجام می‌شود.

به دستگاه سانترال، PBX هم می‌گویند. در واقع PBX مخفف عبارت انگلیسی “Private Branch Exchange” است که یک شبکه خصوصی تلفن به‌شمار می‌رود. دستگاه سانترال برای شرکت‌های بزرگ بسیار کارآمد بوده و امکان صحبت کردن افراد شرکت را با یکدیگر فراهم می‌کند.

دستگاه سانترال شبکه تلفن داخلی یک سازمان یا شرکت را به بهترین شکل اداره می‌کند. از طریق ویژگی‌های پیشرفته‌ای که این دستگاه در خود دارد، کنترل و مدیریت کردن تماس‌های ورودی و خروجی را انجام می‌دهد.

تنظیم کردن دستگاه سانترال نه کار بسیار آسانی است و نه بسیار سخت. فقط نکته‌ای که قابل توجه است مکان قرارگیری دستگاه است که باید در یک جای مناسب مثلا اتاقی که سرورها در آن قرار دارند، مستقر شود.

مدیریت خطوط مخابراتی به وسیله سانترال بسیار آسان است. مهمترین وظیفه این دستگاه اشتراک گذاری خطوط تلفن شهری بین داخلی ها بدون دخالت نیروی انسانی است. به عبارت دیگر می‌توان ارتباطات تلفنی مجموعه را از این طریق بهبود بخشید.

سانترال، امکاناتی نظیر مدیریت خطوط شامل تفکیک و توزیع آن‌ها، همچنین تشکیل صف و پاسخگویی به تماس‌های مشتریان را در اختیار هر مجموعه قرار می‌دهد.

برای استفاده از این امکانات به یک دستگاه سانترال و تعدادی تلفن سانترال نیاز است.

انواع دستگاه سانترال

دستگاه‌ها را از دو نظر می‌توان تقسیم بندی کرد؛ 1- براساس ظرفیت و 2- براساس نوع کارکرد.

انواع دستگاه سانترال بر اساس ظرفیت و عملکرد
انواع دستگاه سانترال

 

1) انواع دستگاه بر اساس ظرفیت

هر دستگاه به تعدادی خط شهری و تعدادی خط داخلی متصل می‌شود. بعد از خریداری دستگاه می‌توانید با اضافه کردن تعدادی کارت ارتقای سانترال به تعداد پورت های شهری و داخلی اضافه کنید.

 • کم ظرفیت

با توجه به توضیح بالا، دستگاه های کم ظرفیت، از تعداد کمتری خط شهری و داخلی پشتیبانی می‌کنند و هرچند می‌توان با خرید کارت، تعداد خطوط را افزایش داد، حداکثر تعداد خطوط شهری و داخلی که می‌توانند به این دستگاه ها وصل شوند نسبت به سایر دستگاه ها کم تر است.

دستگاه های سانترال کم ظرفیت فقط شامل دو دستگاه TES824 و TEM824 می‌شوند. [اطلاعات بیشتر را در «قابلیت های سانترال کم ظرفیت» بخوانید]

دستگاه TES824 در حالت پیش فرض می‌تواند از 3 خط شهری و 8 خط داخلی پشتیبانی کند که این تعداد با افزودن یک کارت ارتقا به 6 خط شهری و 16 خط داخلی و با افزودن دو کارت ارتقا به 8 خط شهری و 24 خط داخلی افزایش پیدا می‎کند.

دستگاه TEM824 نیز در حالت حداکثر (با افزودن کارت ارتقا) از 8 خط شهری و 24 خط داخلی پشتیبانی می‌کند که این تعداد در حالت پیش فرض دستگاه 6 خط شهری و 16 خط داخلی است.

 • پر ظرفیت

سه سری NS، TDE و TDA از دستگاه های پرظرفیت به شمار می‌روند. [اطلاعات بیشتر را در «قابلیت های سانترال پرظرفیت» بخوانید]

2) انواع دستگاه بر اساس نوع عملکرد

بر اساس نوع عملکرد دستگاه های سانترال را می‌توان به دو نوع تحت شبکه و غیر تحت شبکه تقسیم کرد.

 • تحت شبکه

نوع ارتباط اصلی تلفن هایی که به این نوع دستگاه ها متصل می‌شوند از طریق یک شبکه (IP) است.

سری NS و TDE تحت شبکه کار می‌کنند.

 • غیر تحت شبکه

دستگاه هایی که تحت شبکه کار نمی‌کنند مدل های TES و TEM و سری TDA را شامل می‌شوند.

دستگاه های TDA می‌توانند از خطوط داخلی دیجیتال، هایبرید و آنالوگ پشتیبانی کند.

در حالی که مدل های TES و TEM فقط خطوط داخلی هایبرید و آنالوگ را ساپورت می‌کنند.


[برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع خطوط داخلی به مطلب «تلفن داخلی چیست» مراجعه نمایید]

[برای خرید دستگاه های مذکور می‌توانید به صفحه محصولات سانترال پاناسونیک مراجعه نمایید.]

مقایسه سانترال پرظرفیت با کم ظرفیت

دستگاه سانترال پرظرفیت دستگاه سانترال کم‌ظرفیت
استفاده متوسط از پهنای باند شبکه بدون استفاده از اینترنت
بدون هزینه تعمیر و نگه‌داری دارای هزینه‌های غیر قابل پیش‌بینی
دارای مراکز برای داده‌های اضافی دارای ویژگی‌های اساسی تماس

آموزش و پشتیبانی مستمر

مدیریت کردن زیرساخت‌ها توسط خودتان
بدون هزینه‌های جانبی هزینه کمتر برای هر نفر

مزایا و معایب دستگاه سانترال پرظرفیت در یک نگاه

معایب :

 • به اتصال پهنای باند نیاز دارد
 • به تلفن‌های تحت شبکه نیاز دارد

مزایا :

 • قابل تنظیم
 • کمتر کردن هزینه‌های ماهانه
 • دارا بودن اکثر ویژگی‌های تماس
 • بدون هزینه‌های جانبی
 • بدون نیاز به فضای فیزیکی برای قرار دادن دستگاه
 • بدون نیاز به سرور
 • مقیاس‌پذیری بالا در صورت اضافه کردن نفرات
 • پشتیبانی رایگان یا مقرون به‌صرفه‌تر
 • نصب و مستقر کردن سریع

مزایا و معایب دستگاه سانترال کم‌ظرفیت در یک نگاه

معایب :

 • هزینه‌های جانبی بیشتر
 • زمان‌بر بودن نصب و راه‌اندازی
 • هزینه بالای نگهداری و پشتیبانی
 • نیاز به فضای فیزیکی برای سرور
 • مقیاس‌پذیری محدود

مزایا

 • قابل تنظیم
 • هزینه‌های کم ماهانه
 • بدون نیاز به اینترنت
 • دارا بودن برخی از ویژگی‌های تماس

مزیت دستگاه سانترال برای مشاغل

امروزه کسب و کارهای مختلفی نیاز اساسی به دستگاه‌های سانترال دارند. شرکت‌های بزرگ و کوچک، هر دو برای ارتباط بهتر بین کارکنان باید از این دستگاه استفاده کنند. چرا که هزینه‌های جانبی را به‌طور چشمگیر کاهش می‌دهد. در اینجا قصد داریم تا به چند مزیت دستگاه سانترال برای کسب و کارها اشاره کنیم:

اهمیت سانترال برای مشاغل
اهمیت دستگاه سانترال برای کسب و کارهای مختلف
 • مدیریت کامل تماس‌ها با استفاده از کدهای قابل برنامه‌ریزی: از طریق کدهای سانترال می‌توان امکان تماس‌های خارج کشور یا بین‌المللی را به دلخواه مسدود کنید تا از هزینه‌های زیادی که به همراه خواهد داشت، جلوگیری شود.
 • ارتباط راحت کارکنان و بخش‌های مختلف شرکت با یکدیگر: به جای آنکه چندین تلفن برای ارتباط کارمندان تهیه کنید با یک دستگاه سانترال تماس‌های تلفنی را بدون هیچ مشکل و افت کیفیتی فراهم کنید. همچنین می‌توان تماس‌ها را زمانی که قادر به پاسخگویی نیستید کلا مسدود کنید و فقط تماس‌های مفید را وصل کنید.
 • سفارشی کردن پیام خوش‌آمدگویی برای کسب و کار خود: با استفاده از دستگاه سانترال می‌توان صدای دلخواه خود را برای خوش‌آمدگویی ابتدایی و راهنمایی کاربر ضبط کنید و هر موسیقی که تمایل داشتید برای زمان انتظار، انتخاب کنید. این مورد در تجربه کاربری مشتری تاثیر بسیار خوبی دارد.
 • راه‌اندازی بخش مرکز تماس و ارتباط با مشتریان: از طریق سانترال می‌توان تماس‌های زیادی که برقرار می‌شوند را در صف انتظار قرار داده و آنها را به طور کامل حفظ کنید، بدون اینکه نگران از دست دادن تماس‌های خود باشید. سانترال‌های مبتنی بر ابر می‌توانند حجم زیادی از تماس‌ها را ذخیره کنند.

انواع تلفن سانترال

بعد از خرید دستگاه سانترال، نیاز است که چند تلفن برای اتصال به آن خریداری نمایید. این تلفن ها -به جز برای خطوط داخلی آنالوگ- با تلفن های خانگی فرق دارند. برای خطوط داخلی آنالوگ می‌توانید از تلفن های خانگی استفاده کنید. تلفنی که به خط داخلی آنالوگ وصل باشد -مانند تلفن های خانگی- فقط قابلیت پاسخگویی و شماره گیری خطوط خارجی را دارد و نمی‌تواند خطوط داخلی را مدیریت کند.

برای خرید تلفن سانترال از صفحه محصولات تلفن سانترال پاناسونیک دیدن فرمایید.

 ویدئوی معرفی دستگاه سانترال PBX

بهترین برند دستگاه سانترال

شرکت های مختلفی اقدام به طراحی و ساخت دستگاه سانترال کرده‌اند، اما دستگاه‌های ساخت کمپانی پاناسونیک یکی از پرفروش‌ترین‌های بازار هستند.

1- پاناسونیک به‌روزترین تکنولوژی ها را در دستگاه های خود به کار برده و قابلیت های بسیار زیادی را در سانترال های خود تعبیه کرده است.

2- به علاوه، سانترال پاناسونیک نسبت به امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، قیمتی بسیار مقرون به صرفه دارد.

3- عمر بالای دستگاه و قطعات مصرف شده در دستگاه های سانترال پاناسونیک باعث می‌شود که بتوانید مدت زمان طولانی به طور مفید از دستگاه استفاده کنید و در طول سال های متوالی نیاز به تعمیر دستگاه سانترال خود نخواهید داشت.

شرکت ایده آل گستر صدر به عنوان نمایندگی پاناسونیک، عرضه کننده سانترال پاناسونیک در بازار ایران است و تمامی محصولات خود را همراه با یکسال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش عرضه می‌کند. برای مشاهده و خرید اینترنتی محصولات، به صفحه محصولات «سانترال پاناسونیک» مراجعه کنید.

سوالات متداول در رابطه با دستگاه سانترال

دستگاه سانترال چگونه کار می‌کند؟

دستگاه سانترال یا PBX مخفف عبارت Private Branch Exchange به معنای مرکز تلفن خصوصی است. این دستگاه به عنوان مرکز سانترال معمولا در شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی دارد. دستگاه سانترال امکانات زیادی از قبیل مدیریت تماس‌ها، ضبط مکالمات و امکان برقراری کنفرانس‌های صوتی و تصویری را دارد. همچنین تمامی تلفن‌های داخلی شرکت، به صورت یکپارچه و با شماره داخلی‌های متفاوت عمل می‌کنند.

انواع دستگاه سانترال چیست؟

دستگاه‌های سانترال از لحاظ عملکرد به 2 نوع آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. هر یک از این دستگاه‌ها دارای مدل‌های مختلفی از سانترال کم‌ظرفیت و پرظرفیت هستند که بر حسب نیاز، می‌توان هر یک را استفاده کرد. سانترال‌های تحت شبکه و پرظرفیت به مراتب امکانات بیشتری را فراهم می‌کنند.

آیا سانترال هزینه‌های مخابرات را کم می‌کند؟

قطعا دستگاه سانترال هزینه‌های مخابراتی و ارتباطی را به حداقل می‌رساند. اگر تعداد کارمندان زیاد باشد، بدون دستگاه سانترال باید برای هر یک از آنها یک خط تلفن جداگانه تهیه کنید. این کار باعث هزینه‌های اضافی در بخش ارتباطات خواهد شد. ولی با داشتن یک دستگاه سانترال و چند خط تلفن، داخلی‌های زیادی را برای کارمندان خود می‌توانید ایجاد کنید.

فرق بین PBX و VoIP چیست؟

سیستم VoIP و راه‌اندازی آن از طریق دستگاه سانترال یا PBX انجام می‌شود. برخی از دستگاه‌های سانترال دارای قابلیت VoIP هستند. ویژگی VoIP عملکرد و کارآیی ارتباطات داخلی سازمان را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. به این صورت که مکالمه‌ها بر بستر اینترنت انجام شده و از کیفیت بالاتری نیز برخوردار هستند.

2 نظرات
 1. مهدی شکیبا می گوید

  خیلی جامع و کاربردی ، ممنونم بایت اطلاعات خوبتون

  1. بلاگ ایده آل می گوید

   سلام موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code