خانه » تلفن های تحت شبکه » تلفن اینترنتی

تلفن اینترنتی

تلفن اینترنتی وسیله‌ای برای برقرای ارتباط از طریق اینترنت است و در اکثر مواقع برای برقراری تماس در بستر شبکه استفاده می‌شود. وقتی تماسی برقرار می‌شود، تلفن از طریق VoIP صدای انسان را از سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌کند و پس از آن به ‌وسیله شبکه IP به بسته‌هایی از دیتا تبدیل می‌شود. این دیتاها از مسیر اینترنت منتقل شده و طرف مقابل آن‌ها را دریافت می‌کند. به همین دلیل تلفن‌های اینترنتی را تلفن‌های IP نیز می‌نامند.

 این تلفن‌ها از پروتکل‌های مختلفی استفاده می‌کنند. مانند: پروتکل سیپ (Session Initation Protocol) و پروتکل SCCP  (Cisco Client Control Protecol) که شرکت سیسکو آن را طراحی کرده است.

ایده اولیه تلفن اینترنتی

اولین ایده‌های تلفن اینترنتی توسط شرکت Vocal Tech Communications به کمک مکالمه با یک تلفن عادی و یک تلفن نرم‌افزاری به‌ وجود آمد. هنگامی که ارتباطات از طریق اینترنت توسعه پیدا کرد، این امکان به وجود آمد که تلفن‌های VoIP برای تماس‌ با هزینه کمتر و در مسیرهای طولانی استفاده شوند.

مزایا و معایب

ارزان‌تر بودن تماس‌ها یکی از مزایای مهم استفاده از فناوری تلفن اینترنتی است. هر ساله کسب و کارهای زیادی برای کاهش هزینه‌های خود به این فناوری روی می‌آورند. این تلفن‌ها مبتنی بر ابر (Cloud) هستند که موجب کاهش نصب سخت‌افزار‌های مفرط می‌شود. این موضوع همچنین باعث می شود تا اجرا شدن و استفاده از آن سریع‌تر، ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد. علاوه بر این می‌توان همزمان با چند نفر صحبت کرد. از طرفی این فناوری متکی بر اینترنت و برق است. یعنی در صورت قطع شدن اتصال اینترنت یا برق، کل سیستم غیرفعال می‌شود. با این وجود می‌توان برای زمان قطع برق از یک تأمین‌کننده برق (ژنراتور) استفاده کرد. یکی دیگر از معایب این نوع تلفن‌ها این است که راه اندازی و استفاده از این گونه از تلفن‌ها به راحتی و سادگی تلفن‌های معمولی نیست.

تلفن اینترنتی

تفاوت بین تلفن اینترنتی و تلفن عادی

همان طور که گفته شد تلفن‌های اینترنتی برای برقراری تماس‌ تلفنی از پروتکل‌ها استفاده می‌کنند. اما تلفن‌های معمولی از طریق خطوط PSTN (Public Switched Telephone Network) تماس را برقرار می کنند. در ابتدا PSTN یک شبکه آنالوگ بود اما امروزه غالبا به دیجیتال تبدیل‌شده ‌است.

تفاوت کلیدی این دو در مدارگزینی شبکه است. این به آن معنی است که یک شبکه اختصاصی برای مدت زمان تماس تلفنی وجود دارد. با استفاده از پروتکل اینترنت در تماس‌های VoIP یک خط ثابت ایجاد نمی‌شود. در عوض، بسته‌های دیتا بین آدرس‌های IP گیرنده و تماس گیرنده جا به جا می‌شود. به این علت که نیاز به ایجاد هیچ کانال ثابتی نداریم، هزینه بسیار کمتری نسبت به تلفن عادی دارد.

امنیت تلفن اینترنتی

برای داشتن تلفن‌های اینترنتی باید از داشتن یک اتصال قابل اعتماد و معتبر اطمینان داشته باشیم. تغییر محتوای این گونه تماس‌ها برای یک متخصص شبکه که نرم‌افزار‌های لازم آن را داشته باشد، کار چندان سختی به ‌نظر نمی‌آید. به این دلیل که VoIP خیلی از مصرف‌کنندگان همچنان از رمزگذاری پشتیبانی نمی‌کند. تعیین هویت تماس‌گیرنده از سوی برخی از تهیه‌کنندگان پشتیبانی می‌شود. البته اکثر تهیه‌کنندگان VoIP هویت کامل تماس گیرنده را پیشنهاد می‌دهند.

در آینده‌ای نه چندان دور تمامی دستگاه‌های مورد استفاده بشر مانند فکس، پردازشگر کارت اعتباری، سیستم‌های امنیتی و … قابلیت این را خواهند داشت که به صورت یک‌پارچه به سیستم‌های تلفن اینترنتی مصرف‌کننده متصل شوند. با توجه به این موضوع باید در نظرداشت که خریدن تلفن‌های VoIP دست دوم علی‌رغم به‌صرفه‌تر بودن در هزینه، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. چه بسا خرید تلفن‌های دست دوم موجب شود که هزینه خدمات بیش‌تری به ‌وجود آید.
‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

‌‌تلفن های خانگی

تلفن های خانگی

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی