خانه » فناوری » تفاوت وای فای و وایرلس

تفاوت وای فای و وایرلس

وای فای بهتر است یا وایرلس

وای فای یک اصطلاح شناخته شده است که به اتصال بی سیم کوتاه برد به یک منبع پهن باند بدون سیم کشی اشاره دارد. روتر، مودم، سوئیچ از نوع بیسیم نیز به همینگونه رفتار می کنند و با یک اتصال بی سیم به دستگاهی دیگر با قابلیت وای فای متصل می شود. کاربران باید در محدوده شبکه قرار بگیرند تا به آن دسترسی پیدا کنند این فاصله معمولا بیش از ۱۰-۲۰ متر بدون تجهیزات خاص است.

Wi-FI یک روتر یا تکنولوژی خاص نیست، بلکه مجموعه ای از استانداردهای دسترسی به WLANS است. Wi-Fi یک اصطلاح برای یک تکنولوژی خاص از شبکه های بی سیم محلی بر اساس مشخصات ۸۰۲٫۱۱ استاندارد شده توسط موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) کمیته استاندارد است.

وایرلس به یک گروه از دستگاه های اتصالی بدون سیم گفته می شود. این شبکه ها را می توان برای دستگاه های دیگر برای برقراری ارتباط مستقیم با یکدیگر و یا از طریق یک پل یا نقطه دسترسی تنظیم کرد. فن آوری شبکه بی سیم بیشتر به اتصال سریع اترنت متکی است. انتقال اطلاعات یا قدرت بین دو یا چند نقطه که توسط یک هادی برق متصل نیستند را می توان ارتباطی وایرلس نامید.

تفاوت وای فای و وایرلس

فراوانترین فن آوری های بی سیم از امواج رادیویی برای ارتباطات استفاده می کنند. برای استفاده از امواج رادیویی فاصله باید کوتاه باشد. سایر نمونه های کاربردی فن آوری بیسیم عبارتند از دستگاه های GPS، درب بازکن گاراژ، موس های کامپیوتر بی سیم، صفحه کلید و هدست، هدفون، گیرنده رادیو، تلویزیون ماهواره ای، تلویزیون و تلفن های بی سیم.

به صورت کلی می توان گفت وای فای و وایرلس مفهومی یکسان دارند و هر دو امکان اتصال بی سیم را فراهم می کنند.

Wi-Fi یک استاندارد برای ارتباطات بی سیم در فواصل کوتاه است ولی Wireless را می توان در فواصل بلندتر و دورتر نیز استفاده کرد. امنیت ارتباطات وایرلس از ارتباطات وای فای بیشتر است. اتصال وایرلس از یک شبکه برای اتصال استفاده می کند و همیشه می تواند شما را متصل نگه دارد ولی برای ارتباط Wi-Fi شما نیاز به نصب سخت افزار دارید و باید در محدوده روتر باشید تا متصل بمانید. سرعت آپلود و دانلودی که یک ارتباط Wireless در اختیار ما قرار می دهد معمولا از یک ارتباط Wi-Fi کمتر است.


5 (100%) 1 رای

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 91
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 39
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 228
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی