تفاوت هارد SSD و HDD در چیست؟

تفاوت هارد SSD و HDD

هنگام خرید یک کامیپوتر و یا نوت بوک، به شما سیستمی را می دهند که متشکل شده از سخت افزار و نرم افزار. یکی از قطعات مهم سخت افزاری در این سیستم هارد می باشد. همانطور که می دانید هارد ها وظیفه ثبت  و ذخیره اطلاعات را دارند و موظف هستند که بدون هدر رفت حافظه ای، تا حداکثر ظرفیت خود، اطلاعاتی را ذخیره کنند.

هارد انواع مختلفی دارد و هرکدام متانسب با برخی نیاز ها می باشد. در اینجا ما درباره ۲ هارد SSD و  HDD صحبت، مزایا و معایب آن ها را با شما در میان خواهیم گذاشت. هارد دیسک ها وظیفه نگهداری اطلاعات را تا هر زمان که کاربر بخواهد، دارد. در واقع هارد فقط یک وظیفه دارد و آن هم حفظ دائمی اطلاعات می باشد.

هارد HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive،بزرگترین حافظه جانبی موجود در کامپیوتر خوانده می شود که قریب به ۶۰ سال است که قدمت دارد. در این تکنولوژی اطلاعات بر روی یک پلتر ذخیره می شود و به کمک یک بازوی مترحک شروع به چرخش می کند. همانطور که می دانید چرخشی که به کمک هد انجام می شود، باعث خواندن اطلاعات از روی هارد شده. هرچه سرعت این چرخش بیشتر باشد اطلاعات موجود بر روی این حافظه جانبی  با سرعت بیشتری نمایش داده می شود، به عبارتی این دو با هم رابطه مستقیم دارند. یکی از مزایای این دیسک سخت این است که می تواند حجم زیادی از اطلاعات را به ازای مبلغ بسیار کمی برای شما ذخیره کند.

هارد SSD مخفف عبارت Solid State Drive به معنای دیسک حالت جامد می باشد. این نوع از هارد در ابعادی بزگتر از یک فلش مموری به بازار ارائه شده است. همانطور که می دانید این هارد برخلاف هارد HDD هیچ ابزار متحرکی برای چرخش ندارد و SSD همانند فلش مموری ها بر پایه NAND  می باشد.

تفاوت هارد SSD و HDD در چیست؟

یکی از مزایایی که هارد SSD نسبت به HDD دارد سرعت Read/Write بالای آن می باشد. همانطور که می دانید HDD، اطلاعات را بر روی یک پلتر ذخیره می کند و این پلتر با استفاده از یک هد باعث چرخش خودش می شود که همین عمل چرخش باعث خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی این دیسک سخت می شود. برای اینکه بخواهیم اطلاعات را بر روی این دیسک به ثبت برسانیم، در ابتدا باید منظر بمانیم که این چرخش به سرعت لازمه برسد و سپس عمل ذخیره سازی را انجام دهیم. در SSD مراحل بالا انجام نمی شود و پس از وصل این حافظه به سیستم شما می توانید به راحتی و بدون تاملی، اطلاعات خود را ذخیره و بازیابی کنید.

SSD ها در برابر ضربه بسیار مقاوم تر از HDD ها عمل میکنند و آن هم بخاطر این مورد است که در HDD یک قطعه متحرک لرزان وجود دارد که اگر ضربه ای به آن وارد شود آن هم در موقع چرخش، در بدترین حالت باعث از کار افتادن این هارد دیسک سخت می شود  اما SSD با ابعادی شبیهب ه یک فلش مموری از این اسیب کمی دورت دیده می شود.

در بهترین حالت SSD ها دو برابر HDD ها قادر به ذخیره اطلاعات هستند. لازم به ذکر است که بدانید در هارد دیسک سخت به دلیل وجود چرخش پالتر دمای این سخت افزار کمی بیشتر از SSD ها افزایش پیدا کند و دانستن این نکته هم بسیار خوب است که بدانید مصرف انرژی در دیسک سخت چیزی معادل با ۶ وات می باشد و این در حالی است که در حالت جامد مصرف انرژی حدود به ۴ وات و درمواردی به ۲ وات می رسد.

تلفن پاناسونیک
دوربین مدار بسته پاناسونیک
تلفن سانترال پاناسونیک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.