خانه » شبکه » اینترانت

اینترانت

اینترانت چیست؟

اکثر افراد تقریبا با واژه اینترنت اشنایی پیدا کرده اند و بیشتر کسب و کارهای موجود در بستر اینترنت انجام می پذیرد. کاربرد اینترانت و اینترنت به قدری زیاد شده که می تواند تمامی نیازهای یک کاربر در زمینه تحقیق و جستجو را در مورد یک مطلب خاص برطرف سازد. میتوان به قطع گفت که بزرگ ترین و قدرتمند ترین سامانه ای که تاکنون بدست انسان طراحی، سازماندهی و اجرا شد است، بست اینترنت می باشد.

حال که با مفهوم اینترنت آشنا شدید، می توانید به راحتی تعریف اینترانت به زبان ساده را درک کنید.اینترانت در واقع همان اینترنت است که به طور ویژه ای خصوصی سازی شده و مقیاس کوچکتری در مقابل اینترنت دارد.

اینترانت

در واقع اگر بخواهیم ۳ فناوری اینترنت، اینترانت و اکسترانت را باهم مقایسه کنیم.عظیم ترین این فناوری به ترتیب اینترنت سپس انترانت و در اخر اکسترانت می باشد.

اینترنت یک شبکه بزرگی برای انتقال و اشتراک گذاری اطلاعات می باشد که دسترسی به آن برای همه با استفاده از یک ابزار هوشمند امکان پذیر است.

اینترانت یک شبکه کوچک برای به اشتراک گذاری اطلاعات است که فقط محدود به یک سازمان یا مجموعه ای خاص می باشد. در این نوع از شبکه ها حق دسترسی به کسی که خارج از محدوده سازمان است داده نمی شود. این نوع از شبکه ها معمولا به اینترنت وصل نمی باشند اما اگر امکان دسترسی به اینترنت در درون ان ها موجود باشد به وسیله یک firewall این مجموعه را از فضای اینترنت جدا میکنند.

اکسترانت هم مشابه اینترانت می باشد و تنها فرق موجود بین این ۲ شبکه اینترانت و اکسترانت در این است که اگر عضوی از این مجموعه اکسترانت بخواهد در جایی خارج از مجموعه به این شبکه وصل شود با در دسترس داشتن نام کاربری و رمز عبور می تواند وارد شبکه شود اما در قابلیت در شبکه اینترانت وجود ندارد و خارج از مجموعه نمیتوان وارد شبکه شد.

هدف از طراحی این نوع شبکه، به اشتراک گذاری اطلاعات در مجموعه ای است که کارکنان آن در یک مکان متمرکز نیستند.


4 (80%) 1 رای

شاید این مطالب را نیز بپسندید

معرفی تجهیزات VOIP
تعداد بازدید: 36
​IPPBX در ویپ IP PBX یکی از راهکارهای بسیار مفیدی است که در ساختار فناوری ویپ (VoIP) ارائه می‌شود. برای آشنایی با IP PBX ها بهتر است مروری ...
درباره سیسکو و مزایای آن بیشتر بدانید…...
تعداد بازدید: 33
 درباره سیسکو و مزایای آن بیشتر بدانید درباره سیسکو و مزایای آن بیشتر بدانید : آیا یک شرکت است؟ آیا ابر شرکتی از شرکت‌های بزرگ است؟ آی...
آشنایی با مفاهیم و امکانات سیستم های VOIP...
تعداد بازدید: 11
ویپ(VoIP) چیست؟  ویپ (VoIP) مخفف عبارت Voice over Internet Protocol است که با نام تلفن اینترنتی یا IP تلفنی نیز از آن یاد می شود. ...
تلفن پاناسونیک
دوربین مدار بسته پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی