انواع دستگاه های ضبط مکالمات

سیستم های  ضبط مکالمات

امروزه اکثر سازمان ها و موسسات جهت کنترل و ارتقاء سطح پاسوخگویی پرسنل  و ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود از سیستم ضبط مکالمات در مجموعه استفاده می نمایند. با توجه به اینکه اکثر شرکتها از مراکز تلفن پاناسویک استفاده می نمایند و این کمپانی به عنوان برند محبوب محصولات مخابراتی بین شرکت ها ایرانی می باشد اما متاسفانه دستگاهی قدرتمند به عنوان سیستم ضبط مکالمات به بازار ارائه نکرده است.

 

ضبط مکالمات خطوط شهری

با توجه به اهمیت ضبط مکالمات بین مدیران سازمان ها تعدادی از شرکت های داخلی اقدام به تولید و ارائه دستگاه های ضبط مکالمات در بازار با ظرفیت های مختلف ۱۶،۸،۴،۲ تا ۱۲۸ کانال نموده اند به صورت پارالل (همزمان) یا به صورت ورودی و خروجی به مراکز تلفن پاناسونیک متصل می شوند. بدین صورت که خطوط مستقیم شهری ابتدا وارد دستگاه ضبط مکالمات گردیده و سپس به مرکز تلفن متصل می شود. سیستم ضبط مکالمات به این صورت عمل میکند که هر زمان که شما خطی را جهت تماس با تماس با بیرون آزاد کنید و یا اینکه با شما تماسی از خارج از شرکت برقرار شود دستگاه شروع به ضبط صدا می نماید.

 

ضبط مکالمات خط PRI یا E1

خطوط PRI یک نوع سرویس مخابراتی می باشد که با یک زوج سیم و یک مودم  به شما امکان استفاده از ۳۰ خط شهری به صورت همزمان را میدهد . با توجه به اینکه سرویس PRI یک خط دیتا می باشد و هیچ گونه بوقی روی خط وجود ندارد به این ترتیب ابتدا این زوج سیم به دستگاه ضبط مکالمه وارد می شود و مکالمات تبدیل به صدا شده و سپس به دستگاه پاناسونیک وارد شده و عمل ضبط مکالمات صورت می گیرد.

 

  ضبط مکالمات خطوط داخلی آنالوگ

در برخی از سازمان ها ضبط مکالمات  تعدادی از داخلی ها اهمیت فراوانی دارد و با توجه به هزینه بالای ضبط مکالمات برای کلیه خطوط شهری و PRI سازمانها اقدام به نصب دستگاه ضبط مکالمات به روی تعدادی از خطوط داخلی خود نموده به این صورت که بعد از خروجی مرکز تلفن و قبل از گوشی تلفن به صورت پارالل (همزمان) متصل می شود و زمانی که کاربر گوشی تلفن را برداشته دستگاه ضبط مکالمات شروع به ضبط می نماید. (شامل کلیه مکالمات شهری و داخلی)

 

محل ذخیره اطلاعات تماس در دستگاه های ضبط مکالمه

در این دستگاه ها در ۳ حالت مختلف می توان محل ذخیره اطلاعات را تعیین نمود

حالت اول: دستگاه توسط یک نرم افزار بر روی یک سیستم کامپیوتر متصل می شود و تمامی اطلاعات تماس بر روی هارد دیسک کامپیوتر ذخیره می شود در این حالت اطلاعات فضای زیادی را اشغال نمیکنند و برای هر ۷۵ ساعت میتوان ۱ گیگابایت را بخود اختصاص دهد ولی از معایب آن اینست که سیستم کامپیوتر  تا مادامی که بخواهید مکالمات ذخیره شود باید روشن بماند که به این حالت حالت on line گفته می شود.

 حالت دوم بر روی دستگاه ضبط مکالمه درگاه رم تعبیه شده که با توجه به زمان مورد نظر شما  شما حجم آن انتخاب میگرد اگرچه مزیت این حالت نسبت به حالت اول آن است که دیگر به روشن بودن یک سیستم احتیاجی نیست اما از معایب آن آنست که فضای رم فضای بسیار محدودتری نسبت به هارد دیسک می باشد و برای تخلیه اطلاعات می بایست رم را جدا نموده و در سیستمی از آن پشتیبان گیری نمود در غیر این صورت مکالمات بصورت خودکار بر روی مکالمات قبلی ذخیره می گردد . و به این حالت در اصطلاح حالت of line می گویند .

حالت سوم که تکمیل شده ی حالت اول و دوم است دستگاه هم به جای گاه رم مجهز بوده و همچنین قابلیت اتصال به یک سیستم کامپیوتر را دارد در این حالت تا زمانی که سیستم کامپیوتری که بدان اختصاص داده شده روشن باشد اطلاعات بر روی آن ذخیره شده و زمانی که سیستم مذکور خاموش گردد دستگاه بصورت اتوماتیک مکالمات را بر روی رم دستگاه ذخیره خواهد کرد .در این حالت بعد از روشن نمودن سیستم کامپیوتر میتوان اطلاعات رم را بر روی هارد کامپیوتر تخلیه نمود به این حالت در اصطلاح on line-ofline می گویند.

از معایب این دستگاه ها آنست که  از دیتا پشتیبانی نمی کند  و بنابراین  برای ضبط مکالمات  خطوط داخلی دیجیتال ، خطوط داخلی VOIP  و خطوط شهری SIP TRUNK   راهکاری ندارد .

 

ضبط مکالمات در محصولات پاناسونیک

اگر چه کمپانی پاناسونیک در سالهای اخیر اقدام به تولید و ارائه دستگاه های tvm  نموده است اما از آنجا که این دستگاه ها وظیفه پردازش صدا و پیغام گیری مخاطبان را بر عهده دارد فضای بیسیار محدودی برای رکورد مکالمات را میتواند به خود اختصاص دهد بنا بر این دستگاه بعنوان یک ذخیره ساز مکالمات  کاربرد مناسبی  ندارد.

البته شرکت پاناسونیک توانست در جدیدترین مراکز تلفن سانترال هوشمند خود در سری NS   قابلیت ضبط مکالمات را بگنجاند و مزیت این قابلیت بر روی مرکز تلفن آنست که دیگر احتیاجی به  دستگاه سخت افزار جانبی ندارد و اطلاعات بر روی همان دستگاه سانترال ذخیره می گردد . و دیگر نوع خط  داخلی آنالوگ، دیجیتال ، VOIP و خطوط شهری آنالوگ و  PRI-SIP TRUNK   تاثیری برای تهیه  تجهیزات مربوطه به قابلیت ضبط مکالمات بر روی دستگاه سری NS  ندارد و از همه ی خطوط پشتیبانی میکند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.