خانه » فناوری » انواع بد افزار ها

انواع بد افزار ها

دسته بندی بدافزارها

بد افزار یک نرم افزار است که به طور عمد به گونه ای طراحی شده است تا به کامپیوتر، سرور یا شبکه کامپیوتری آسیب برساند. بد افزار می تواند به صورت کد اجرایی، اسکریپت ها، محتوای فعال و سایر نرم افزارها باشد. این برنامه های مخرب می توانند انواع تخریب، از جمله سرقت، رمزگذاری یا حذف اطلاعات حساس، تغییر یا ربودن اطلاعات محاسباتی و نظارت بر فعالیت های کامپیوتری کاربران را بدون اجازه آنها انجام دهند.

بدافزار یک اصطلاح فراگیر برای انواع نرم افزارهای مخرب است، مانند:

ویروس ها – برنامه هایی که خود را در یک رایانه یا شبکه کپی می کنند. ویروس ها به برنامه های موجود دسترسی پیدا می کنند و تنها زمانی می توانند فعال شوند که یک کاربر برنامه را باز کند. در بدترین حالت، ویروس ها می توانند اطلاعات را تخریب یا حذف کنند، از ایمیل کاربر برای پخش خود استفاده کنند یا همه چیز را بر روی هارد دیسک پاک کنند.

کرم ها – ویروس هایی که خود را تکرار می کنند و از آسیب پذیری های امنیتی استفاده می کنند و به طور خودکار در بین کامپیوتر ها و شبکه ها گسترش می یابند. بر خلاف بسیاری از ویروس ها، کرم ها به برنامه های موجود اضافه نمی شوند و یا فایل ها را تغییر نمی دهند. آنها به طور معمول در مقیاس بزرگی تکثیر می شوند تا منابع سیستم یا پهنای باند شبکه را مصرف کنند.

انواع بد افزار ها

تروجان ها – بر عکس ویروس‌ ها، تروجان ‌ها تکثیر نمی شوند، ولی به‌‌ اندازه ی ویروس ها مخرب هستند. تروجان ابتدا به قسمت های مختلف نفوذ می‌کند، سپس راهی برای آسیب به آن ها پیدا خواهد کرد. مانیتور کردن فعالیت های کاربری، دیدن صفحه کاربر، ذخیره کلیدهای فشرده شده توسط کاربر از جمله آسیب های تروجان ها است.

روت کیت – مجموعه‌ای از نرم ‌افزارها که کنترل یک سیستم رایانه ‌ای را به دست می ‌گیرد روت کیت نام دارد. روت‌ کیت به تنهایی مخرب یا خطرناک نیست، بلکه قرار گرفتن آن در کنار ویروس‌ ها یا کرم‌ های اینترنتی آن ماهیتی خطرناک می ‌بخشد. روت ‌کیت‌ها اغلب در سطح سیستم‌ عامل یا منابع آن را تغییر می دهند.

ابزارهای کنترل از راه دور (RATs) – نرم افزارهایی که به یک اپراتور از راه دور امکان کنترل سیستم را می دهد. RAT امکان کنترل اداری را فراهم می کند، به مهاجم اجازه می دهد تقریبا هر چیزی را بر روی یک کامپیوتر آلوده انجام دهد. تشخیص آن ها دشوار است، زیرا آنها معمولا در لیست برنامه های در حال اجرا یا وظایف نشان داده نمی شوند.

بات نت ها – شبکه‌ هایی که با در اختیار گرفتن مجموعه ‌ای از کامپیوترها که بات(bot) نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شوند را بات نت می نامند. بات‌نت‌ها فعالیت‌ های مخربی از جمله اسپمینگ، انجام حملات DDoS، توزیع بدافزارها، سرقت نرم ‌افزارها، کشف و سرقت اطلاعات و کشف کامپیوترهای آسیب‌پذیر را انجام می دهند.

انواع بد افزار ها

نرم افزارهای جاسوسی – بدافزارهایی که اطلاعات مربوط به استفاده از کامپیوتر آلوده را جمع آوری می کنند و آن را به مهاجم باز می گرداند. از جمله فعالیت های که معمولا Spyware ها انجام می دهند کلیدهای فشرده شده، اطلاعات حساب های کاربری، اطلاعات مربوط به Logins است. Spyware ها معمولا خود را بجای یک برنامه قانونی جا می زنند.

باجگیر ها – یک نوع نرم افزار مخرب است که تهدید می کند که اطلاعات قربانی را منتشر کند یا همیشه دسترسی به آن را مسدود کند، مگر اینکه پولی که شخص درخواست کرده به او داده شود. باجگیر افزار ها دو نوع هستند یا حساب کاربری را قفل می کنند و سپس پیام باجگیرانه را به کاربر می دهند و یا اینکه داده های یک هارد دیسک را کد گذاری (Encrypte) کرده و دوباره از کاربر تقاضای دریافت وجه می کنند.

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم – کار این نوع بد افزار نمایش تبلیغات ناخواسته است که اعصاب بیننده را بهم می ریزد. این نرم افزار ممکن است این نوع نرم افزار درآمد را برای توسعه دهنده خود تولید می کند که دو نوع است: یکی برای نمایش تبلیغ و دیگری بر اساس «پرداخت برای هر کلیک»، اگر کاربر روی تبلیغات کلیک کند.


5 (100%) 5 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 91
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 38
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 228
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن سانترال پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک
تلفن پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی