خانه » مراکز تلفن سانترال » آموزش نصب سانترال

آموزش نصب سانترال

آموزش نصب سانترال

ابدا تا انتهای نصب سانترال

فناوری یکی از فاکتور های مهم پیشرفت معاملات در قرن جاری است وارتباطات یکی از فاکتور های اساسی برای دست یافتن به این امر به شمار می آید. در این میان وسایل ارتباطی دچار تحولات بی سابقه ای گشته است که دستگاه های مخابراتی و ارتباط داخلی سازمانها از این قضیه بی نصیب نمانده اند.

 دستگاه های سانترال یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین وسایل ارتباطی درون سازمانی به حساب می آیند. در آغاز می بایست براساس دستورالعمل ها و شابلن های موجود در جعبه دستگاه اقدام به نصب پایه دستگاه بر روی دیوار نماییم. دقت به انتخاب مکان نصب دستگاه امری بسیار مهم است. این محل باید دارای فاصله مناسبی از کف زمین باشد تا دستگاه از رطوبت و خاک مصون بماند، همچنین فاصله دستگاه تا پست مخابراتی نیز مهم است، فاصله باید حدود ۱-۲ متردر نظر گرفته شودکه کار توزیع خطوط در ساختمان و ارتباط آن ها به راحتی انجام گردد. محل قرار گیری دستگاه و پست اصلی آن حتی المقدور در وسط مسیر کابل های داخلی تا متراژ کابل به نصف کاهش یافته و عملیات کابل کشی نیز اسان تر گردد.

اولین کار تعیین مسیرخطوط شهری تا سانترال و کاربران میباشد. بعد از تعیین مسیرباید یک نقشه کامل از تعداد زوج های کابل ها و رنگ بندی استاندارد و شماره خط ها تهیه گردد. در هر نقطه که ترمینال یا سربندی بر روی کابل ها اجرا شده باشد، باید به تفکیک رنگ زوج های ورودی و خروجی و شماره هر پورت روی نقشه فنی درج گردد.

حال زمان جایگذاری کارت های داخلی شهری و خدمات جانبی دستگاه می باشد که ترتیب و نحوه جاگذاری آن ها در دفترچه راهنما به تفسیر شرح داده شده است.

نحوه اتصال خطوط و برقراری ارتباط بین پورت ها

ابتدا خطوط شهری را تا پست اصلی (پست کنار دستگاه ) انتقال می دهیم و بر روی ترمینال ها متصل می نماییم. و از طرف دیگر کابل آمفونال مربوط به کارت شهری دستگاه را متناظر با خطوط شهری به ترمینال متصل می نماییم. به این نکته توجه داشته باشید که ترتیب محل اتصال کابل های شهری و آمفونال های شهری وکابل های داخلی و آمفونال های کارت های داخلی در بهتر آرایش دادن سیم های رانژه تاثیر زیادی دارد.

آموزش نصب سانترال

توجه داشته باشید که نحوه سیم بندی داخلی ها متفاوت است، یعنی با در نظر گرفتن رنگ بندی کابل ها و نوع داخلی ( آنالوگ دیجیتال و یا هایبرید)، باید دستور العمل مناسب با هر وضعیت برای راه اندازی داخلی ها را اتخاذ نمود. به عنوان مثال برای داخلی های آنالوگ و دیجیتال یک زوج سیم (دو رشته) و برای راه اندازی داخلی های هایبرید دو زوج (چهار رشته) مورد نیاز می باشد.

پس از اطمینان حاصل کردن از برقراری ارتباط صحیح بین دستگاه و داخلی های مجموعه حال نوبت برنامه ریزی دستگاه می رسد که شامل تنظیمات عمومی مانند تنظیم ساعت، تاریخ، تعیین شماره و نام داخلی ها میگردد.

سپس خطوط شهری روی دستگاه طبقه بندی شده و نامگذاری می شوند و بر اساس نیاز کار فرما سطح دسترسی و نحوه زنگ خوردن هر خط شهری برای داخلی ها انجام می پذیرد و در اخر اگر کارفرما امکانات سفارشی مانند ساعت کاری تلفن گویا و یا گروه زنگ خور و غیره  را در نظر داشته باشد با توجه به نیاز های مجموعه برنامه ریزی می گردد.

برنامه ریزی به دو روش کلی انجام میگیرد:

 • برنامه ریزی دستگاه از طریق تلفن اپراتوری Pt-programing
 • برنامه ریزی دستگاه از طریق کنسول نرم افزاری Pc-programing

در این مدل از برنامه ریزی، برای وارد شدن به حالت برنامه ریزی از چپ به راست مراحل زیر را انجام دهید:

آموزش نصب سانترال

به طور پیش فرض رمز عبور دستگاه شما “۱۲۳۴” می باشد.شما می توانید آموزش  کامل برنامه ریزی دستگاه های سانترال کم ظرفیت را از این لینک دریافت کنید.

نوشته شده توسط مهندس علیرضا باقری


4.7 (93.33%) 9 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

معرفی قابلیت سانترال پر ظرفیت پاناسونیک...
تعداد بازدید: 23
سانترال پر ظرفیت سیستم سانترال پاناسونیک سری TDA وسریTDE و NS به صورت چند کاره با داشتن انعطاف بالا برای بیشتر شدن خطوط شهری و داخلی با امک...
معرفی قابلیت های سانترال کم ظرفیت پاناسونیک...
تعداد بازدید: 17
معرفی سانترال های کم ظرفیت این نوع سانترال برای استفاده در شرکت های کوچک با حجم کم برای تماس طراحی شده است به طوری که میتواند نیاز های تلفن...
کارت هایبرید KX-TDA0170 در دستگاه های پر ظرفیت پان...
تعداد بازدید: 6
کارت هایبرید KX-TDA0170 پاناسونیک درواقع متشکل از دو تکنولوژی  آنالوگ و دیجیتال می باشد که با نام هایبرید توسط کمپانی پاناسونیک طراحی و عرضه...


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی