خانه » فناوری » کاربرد نانو تکنولوژی

کاربرد نانو تکنولوژی

با پیشرفت علم زندگی بشر بسیار در معرض تغییر و تحول میباشد.از فناوری های به روز این عرصه میتوان از فناوری  نانو تکنولوژی نام برد.این علم با پیشرفتی که در زمینه های صنعتی و خدمات، پزشکی، دوام پذیری منابع و تولید مواد و خیلی از حوزه های دیگر داشته تاثیر به سزایی برای اینده بشریت به ارمغان اورده است.

فناوری نانو چیست؟

فناوری نانو یا ریز ذره ها فناوری جدیدی است که تمام دنیا را فرا گرفته است. در سال ۱۹۵۹ ریچارد فینمن که برنده جایزه نوبل بود، در طی یک سخنرانی در کالیفرنیا گفت که ما میتوانیم چیزهای کوچکی بسازیم که همان کاری را انجام دهند که ما میخواهیم مثلا میتوان ۲۵هزار صفحه از یک کتاب را در ابعاد یک سره سوزن جا داد و تمام کتاب ها جهان را در جزوه ای ۳۵ صفحه ای حفظ و نگهداری کرد. وی گفت به شرطی میتوان به این حد از علم دست یافت  که کارها در مقیاس اتم انجام شود.

اکنون پس از گذشتن چندین سال شاهد به تحقق پیوست رویا در این حوزه میباشم. امروزه در حوزه پزشکی برای درمان برخی بیماران و در اینده برای درمان تمامی بیماران از این حرفه استفاده میشود.چندی پیش همگی شاهد بودن که برای درمان بیماری یک بیمار با سرنگی این ذره کوچک را وارد بدن شخص بیمار کردند و آن ذره به صورت رباتی هوشمند به سلول و قسمت مورد نظر بدن رفته و بسته به ماموریت خود عملیات مربوطه را انجام میده.حال این ماموریت میتواند درمان بیماری شخص و ترمیم یا نابودی برخی سلول ها و اندام ها باشد یا اینکه برای تایید صحت سلامت فرد باشد.

کاربرد نانو تکنولوژی

از وعده هایی که برخی از محققان در این حوزه میدهند این است که در اینده ای نه چندان دور شما تمامی علوم را میتوانید با این ربات های نانو به مغز خود تزریق کرده و همانند فردی که چندین سال درس خوانده است میتوانید به ان مبحث تسلط لازمه را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر شما خواهان یادگیری زبان فرانسه میباشید در اینده ای نه چندان دور میتوانید با انجام این عمل همانند یک فردا فرانسوی زبان صحبت کنید بدون ان که وقتی برای یادگیری و اموزش این زبان صرف کرده باشید.

حال انسان میتواند با شیوه خود مواد موجود در طبیعت را همانگونه که خود خواهان آن میباشد را تغییر دهد، تنها کافی است که مواد را درحد اتم و مولکول بشکاند و باز آنطور که میخواهد به هم وصل کند. ما با این تکنولوژی میتوانیم چیزهای جدیدی که خود میخواهیم را بدون محدودیت بیافرینیم.

بسیاری از محققان و استادان در این حوزه از علم بر این باور هستند که فناوری نانو تکنولوژی میتواند شرایط اجتماعی ویژه ای را برای بشریت به ارمغان بیاورد چرا که این علم قابلیت پاسخگویی به همه امور را دارد و با تاثیر آن بر زندگی در اینده ای نه چندان شاهد یک زندگی جدیدی خواهیم بود.

در زمینه انرژی و تولیداتی از این قبیل  میتوان گفت که فناوری نانو باعث شده که این زمینه در ۱۰ سال گذشته شرایط بهتری را ایجاب کند و تولیدات انرژی را تحت تاثیر قرار داده و مصرف انرژی را پایین اورده است. برای مثال ، شرکت های تولیدات مواد شیمیایی، مواد پلیمری تقویت شده با نانو ذرات ساخته اند که میتواند جایگزین اجزای فلزی اتومبیل ها شود. استفاده گسترده از این نانو کامپوزیت ها می تواند سالانه حدود ۵ میلیارد لیتر صرفه جویی بنزین را به همراه داشته باشد.

کاربرد نانو تکنولوژی

حوزه هایی که این فناوری در آن ها ورود کرده است بسیارند و اگر بخواهیم برای شما از چند حوزه گسترده نام ببریم میتوان گفت:

۱: کاربرد نانو در ساختمان تکنولوژی در صنعت الکترونیک.

۲: کاربرد ریزذره ها در صنایع نظامی و امنیت ملی.

۳: کابرد تکنولوژی نانو در هوا و فضا.

۴:دوام پذیری منابع (کشاورزی، اب، انرژی، مواد، محیط زیست)

۵: نانو تکنولوژی در پزشکی و بدن انسان.

۶: تولید مواد و محصولات صنعتی

۷:کاربرد نانو در فیزیک

۸: کاربرد نانو در شیمی

موارد بسیاری است که میتوان نام برد چرا که این فناوری نانو تکنولوژی علمی است که قابلیت پیشرفت در تمامی عرصه های علوم را دارد.

همانگونه که اشاره کردیم بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت ، برنامه ای را برای پشتیبانی فعالیت های تحقیقاتی و صنعتی و توسعه این فناوری تدوین و اجرا میکنند. اما در اینجا سوالی برای کشورهایی که هنوز وارد به عرصه این فناوری نشده اند ، پیش می اید؛ و ان هم این است که ایا باید با این روند همراه شد؟ ایا این علم در اینده ای نه چندان دور خطر ساز خواهد شد؟

جایگاه کشور هایی که از این فناوری دور میکنند در اینده در بازارهای اینده و اقتصاد جهانی در کجا خواهد بود؟

با این حال نمیتوان از این جمله چشم پوشی کرد و ان هم این است که اینده یعنی فناوری نانو تکنولوژی.

شواهد موجود نشان مي‌دهد که درصد بالايي از بازارهاي محصولات مختلف متکي بر نانوتکنولوژي خواهد بود و به همين دليل دولتها و شرکتهاي بزرگ و کوچک به دنبال کسب جايگاهي براي خود در اين بازارها هستند.


5 (100%) 1 رای

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 65
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 30
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 136
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی