خانه » فناوری » به کمک فناوری پرینت سه بعدی،می توان استخوان های هایپرالاستیک ساخت

به کمک فناوری پرینت سه بعدی،می توان استخوان های هایپرالاستیک ساخت

به کمک فناوری پرینت سه بعدی،می توان استخوان های هایپرالاستیک ساخت

فناوری پرینت سه بعدی و استخوان های هایپرالاستیک : امروزه سرعت  پیشرفت در علم وتکنولوژی چنان دچار تحول است که این انفجار اطلاعات تمام زوایای زندگی انسان را در برگرفته،قطعا در علم پزشکی نیز بی تاثیر نبوده است.

دانشمندان با بهره‌گیری از فناوری پرینت سه‌ بعدی موفق به ساخت استخوان‌های هایپرالاستیکی شده‌اند که توانایی تغییر آینده‌ی جراحی‌های ترمیمی را دارند.

محققان توانسته‌اند تا با استفاده از مواد اولیه‌ای خاص و با کمک فناوری پرینت سه‌ بعدی استخوان‌هایی را موسوم به Hyperelastic یا HB تولید کنند. همچنین گفته می‌شود که این استخوان‌ها آینده‌ی جراحی‌های ترمیمی را متحول خواهند کرد. جراحان می‌توانند این مواد را در زیر پوست کار بگذارند تا بافت بر روی آن شکل بگیرد یا آنها را مستقیما به عنوان استخوان اصلی در بدن بیمار مورد استفاده قرار دهند.

تا به امروز استفاده از این مواد بر روی انسان انجام نگرفته است ولی آزمایش‌های صورت گرفته بر روی حیوانات از موفقیت‌آمیز بودن این روش خبر می‌دهند.

ماده‌ی اولیه‌ی این استخوان نوعی کلسیم به اسم Hydroxylapatite است که به طور طبیعی در استخوان‌ یافت می‌شود و در جراحی‌های ترمیمی استفاده‌ی زیادی دارد. دانشمندان با ترکیب این کلسیم با نوعی پلیمر ویژگی انعطاف‌پذیری را به آن اضافه کرده‌اند.

لازم به ذکر است که رامیل شاه یکی از محققان همکار در این تحقیق می‌گوید:

هنگامی که برای اولین بار با استفاده از پرینتر سه بعدی این ماده‌ی خاص را تولید کردیم همگی شگفت‌زده بودیم. با ماده‌ای رو‌به‌رو بودیم که انعطاف‌پذیری بالایی دارد و مدام به حالت اولیه خود برمی‌گردد. استخوان هایپرالاستیک به راحتی بریده، خم یا جمع می‌شود و می‌توان از آن در مکان‌های مختلف و بدون استفاده از مواد چسبی استفاده کرد. مزیت دیگر این استخوان حالت متخلخل و جاذب آن است که برای یک بافت به فرم استخوان‌ ضروری محسوب می‌شود. بنابراین ایجاد بافت‌های خونی در اطراف آن پس از جراحی به سرعت انجام می‌گیرد.

استخوان‌های هایپر الاستیک

دانشمندان استخوان‌های هایپر الاستیک را در موقعیت‌های مختلف آزمایش کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین آزمایش‌هایی که تا به حال انجام گرفته، به کار بردن سلول‌های بنیادی بر روی این استخوان‌ها بوده است. در این آزمایش از HB به عنوان یک پایه برای رشد سلول‌های بنیادی استفاده شد. سلول‌های بنیادی بر روی استخوان شروع به رشد کرده و بعد از چند هفته مواد استخوانی خود را تولید کردند که اتفاقی مهم تلقی می‌شود.

در تجربه‌ای دیگر دانشمندان استخوان هایپرالاستیک را زیر پوست موش کار گذاشتند. در این آزمایش نیز سلول‌های اطراف با عضو تازه‌وارد یکپارچه شدند، در عین حال سیستم دفاعی بدن واکنشی منفی به آن نشان نداد.

 

vv

به علاوه جراحان از این مواد هایپرالاستیک به عنوان استخوان اصلی مهره در ستون فقرات موش و به عنوان قسمتی از جمجمه‌ی میمون استفاده کردند. در این موارد هم استخوان هایپرالاستیک به خوبی با بدن میزبان هماهنگ شد و توانست بافت‌های خونی را در اطراف خود ایجاد کند. با تمام این تفاسیر تعداد جراحی‌های موفق در میان حیوانات کم بوده و برای پیدا کردن نتیجه‌ی بهتر در میان نمونه‌های بیشتری باید آزمایش شود.

برای استفاده‌ی استخوان‌های هایپرالاستیک برای انسان‌ زمان زیادی باقی مانده است. با این حال یکی از ویژگی‌های مهم این استخوان مصنوعی هزینه‌ی پایین تولید آن است که باعث می‌شود استفاده‌ی گسترده‌ی آن را در آینده شاهد باشیم. پرینت سه بعدی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، مزایایی مانند سهولت در بسته‌بندی، حمل‌‌و‌نقل و نگهداری و قابلیت تولید بر اساس نیازهای بیمار را نیز در بر دارد. بنابراین می‌توان بنابر نیاز هر بیمار استخوان مورد نیاز وی را تولید کرد. این ویژگی‌ها به خصوص برای کشور‌های در حال توسعه با زیرساخت‌های بهداشتی کم، بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسد.

 

mmm

 


این مطلب را ارزیابی کنید

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 34
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 16
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 65
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن سانترال پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی