خانه » فناوری » میزبانی وب و دامنه

میزبانی وب و دامنه

خرید دامنه

همانطور که می دانید برای فرآیند طراحی و بارگذاری سایت می بایست یک هاست و دامنه را از مراکز فروش هاست ودامنه همانند شرکت های هاستینگ خریداری کرد. شما برای خرید هاست ابتدا باید بدانید نوع زبانی که می خواهید با آن برنامه نویسی کنید چه می باشد؟ asp  یا php ؟ دانستن این نکته به آن علت می باشد که هاست ان نوع از زبان ها با هم متفاوت است. در واقع نوع پنل مدیریت هاست ها بسته به زبان برنامه نویسی آن ها متفاوت است . به عنوان مثال نرم افزار های cpanel و direct admin نرم افزارهای مدیریت هاست برای زبان php می باشد.

برای خرید دامنه نیازی به توجه به این مورد ها نمی باشد و شما می بایست فقط به این نکته دقت داشته باشید که سایت شما از چه نوعی می باشد، آیا یک سایت شخصی است یا یک سایت شرکتی؟ سایت مخصوص به ارگان است یا فرد؟ به عنوان مثال اگر شما به دنبال ساخت یک سایت شخصی برای خودتان می باشید، می بایست اسم خودتان را به عنوان نام دامنه سایت برگزینید. فرض کنید نام فرده متقاضی سایت شخصی علی هاشمی می باشد، نام دامنه این شخص بهتر است که دقیقا همین alihashemi باشد. اما گاهی اوقات پیش می آید که وقتی تقاضای خرید یک دامنه را از سایت های مربوط را دارید، آن دامنه از قبل رزرو شده باشد. در این صورت سایت مخصوص برای شما یک سری پیشنهادات دیگری هم ارائه می دهد.

میزبانی وب و دامنه

البته لازم به ذکر است به یک نکته دیگری هم دقت داشته باشید که پسوند دامنه می توانند تغییر دهنده شرایط موجود باشد. به عنوان مثال شاید دامنه alihashemi.ir از قبل رزرو شده باشد اما دامنه alihashemi.com موجود باشد. در اینجا انتخاب با شما می باشد. به طور کلی تمامی دامنه های ۲ حرفی مخصوص به مکان و موقعیت جغرافیایی می باشد ( همانند پسوند دامنه ir که مخصوص کشور ایران است ).

دامنه ک همان نام سایت شما است، مقوله ای بسیار مهم است چرا که یک نام ماندگار باعث می شود که نام سایت شما در ذهن افراد بماند که این یکی از شروط سایت موفق است. این پدیده بیشتر در سایت های شرکتی و یا فروشگاهی عیان می شود که یک برند خاص دارد. همانند پاناسونیک ، دیجی کالا ، نمایندگی پاناسونیک، بامیلو و بسیاری از نام هایی که در ذهن اکثر مردم به ثبت رسیده است.

برای یک سایت شرکتی و فروشگاهی، نام سایت بسیار مهم است. نام سایت بیانگر نام دامنه و پسوند سایت بیانگر نوع سایت می باشد لذا می بایست در انتخاب هر دو دقت لازم و کافی را به عمل آورد. شما همچنین می توانید پس از خرید هاست و دامنه و ست کردن این ۲ بر روی هم، هنگامی که سایت را بارگذاری کردید هم، سایت خود را به روی یک دامنه دیگر منتقل کنید. این کار روش ها و مراحل خاص خود را دارد که در سایت های مختلفی به تفسیر آن پرداخته اند.

یکی دیگر از چیزهایی که هنگام خرید دامنه به آن ها می بایست دقت کرد تاریخ انقضای دامنه سایت شما می باشد. هنگام خرید دامنه به شما چند گزینه را نمایش می دهد که نشان از طول عمر دامنه شما دارد. به عنوان مثال برخی دامنه ها ۱ساله و برخی ۵ ساله اند البته لازم به ذکر است که شما می توانید دامنه ir را تا۳۰ روز پس از انقاضا هم تمدید کنید. اما پسوند های دیگر احتمال دارد که به هنگام انقضای آن سریع فرد دیگری بتواند آن را بخرد.

در حال حاضر دامنه  ir تحت تحریم است و اگر شما بخواهید با استفاده از ابزار های گوگل آنالیزی از سایتتان را بدست بیاوردید، احتمال این می باشد که در این آمار خطایی وجود داشته باشد

انواع دامنه

میزبانی وب و دامنه

۱: .com : سایت های عمومی، خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات

 

۲: .net : شبکه، شبکه اطلاع رسانی، شرکت های اینترنتی

 

۳: .org : موسسات و سازمان های غیرانتفاعی که غالبا فعالیت های غیر تجاری و یا حتی تجاری دارند

 

۴: .biz : خدمات مربوط به تجارت الکترونیک

 

۵: .info : سایت هایی که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی مرتبط می شوند.این اطلاع رسانی می تواند موارد تجاری و یا غیر تجاری را شامل شود.

 

۵:.tv : شبکه های تلوزیونی

 

۶: .mill : سایت های نظامی

 

۷: .aero : سایت های مرتبط با حمل و نقل هوایی

 

۸: museum : سایت های مخصوص موزه ها

 

۹: دامنه هایی نظیر (ir) (Uk) و.. برای سایت های ملی می باشد. به طور مثال دامنه ir یک دامنه ملی برای سایت های ایرانی می باشد.

 

۱۰: gov.ir : سایت های دولتی

 

۱۱: ac.ir : سایت های دانشگاهی

 

۱۲: sch.ir : سایت های مخصوص مدارس

 

و..


4.8 (95%) 4 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 34
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 16
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 65
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
ویدیو پرژکتور پاناسونیک
تلفن پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی