خانه » فناوری » طراحی بازوی مکانیکی برای معلولین

طراحی بازوی مکانیکی برای معلولین

طراحی بازوی مکانیکی برای معلولین

فرد  معلول کسی است  که بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال‌ مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآیی عمومی وی ایجاد گردد، به طوری که منجربه کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود. این گروه، شامل حسی تظیر مانند ناشنوا ونابینا، و همچنین معلول جسمی و معلول ذهنی هستند.

واضح است که یکی از مشکلات بزرگی که معلولان دارند،  غذا خوردن است که گاهی باعث می‌شود لذت خوردن یک  وعده غذایی خوشمزه در کنار دیگر اعضای خانواده را از دست بدهند ویا اینکه  به راحتی نتوانند غذا بخورند که اینکارباعث آزرده خاطر شده فرد معلول می شود.درهمین راستا،شرکت ربات‌سازی به نام دسین، رباتی با نام اوبی ساخته که می‌تواند در غذا خوردن به افراد معلول کمک کند.

kk

 

اوبی نام رباتی است که طراحی شده به معلولان غذا دهد تا دیگر نیازی به کمک شخصی برای میل کردن ناهار یا شام نداشته باشند. این ربات توسط شرکت دِسین طراحی و ساخته شده و دارای ۴ ظرف برای غذاهای مختلف است.قابل ذکر است که ، اوبی مجهز به یک بازوی مکانیکی بوده  که روی سر آن یک قاشق کار گذاشته شده تا بتواند غذا را از ظرف برداشته و در دهان فرد معلول بگذارد.

موقعیت مکانی بیمار

همچنین باید افزود نکته جالبی که در مورد اوبی وجود دارد این است که می‌شود به این ربات برنامه داد تا موقعیت مکانی بیمار را شناخته، سپس با قاشق از ظروف غذا مقدار معینی برداشته و در دهان وی قرار دهد. همچنین میزان غذایی که توسط قاشق برداشته می‌شود نیز قابل تنظیم شدن است. از دیگر امکاناتی که برای اوبی در نظر گرفته شده قابل تعویض بودن قاشق است تا بتوان در کنار ظرف غذا آن را شست.

بازوی مکانیکی طراحی شده برای این ربات، بسیار دقیق و چابک است. این بازو می‌تواند خود را با توجه به نوع و میزان غذایی که هر بار باید بردارد تنظیم کرده و همچنین برخورد را نیز متوجه می‌شود تا زمانی که قاشق در دهان بیمار قرار گرفت از حرکت بایستد.

البته باید گفت که این ربات چندان هم ارزان قیمت نیست وبه دلیل امکاناتی که برخوردار است به طبع هزینه بر نیز می باشد. اوبی دارای برچسب قیمت ۴۵۰۰ دلاری بوده که کمی گران قیمت به نظر می‌رسد. در هر صورت به کمک این ربات افراد معلول می‌توانند از لذت غذا خوردن در کنار دیگر اعضای خانواده لذت ببرند و برای میل کردن ناهار یا شام نیاز به کمک کسی نداشته باشند.


این مطلب را ارزیابی کنید

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 64
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 30
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 131
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
دوربین مدار بسته پاناسونیک
تلفن سانترال پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی