خانه » فناوری » راهکارهای مناسب جهت انتخاب پرینتر مورد نیاز

راهکارهای مناسب جهت انتخاب پرینتر مورد نیاز

راهکارهای مناسب جهت انتخاب پرینترمورد نیاز

باتمام تلاشی که برای داشتن دفتر کار بدون کاغذ صورت گرفته است، به نظر می‌رسد نیاز به چاپ انواع و اقسام فایل‌ها کمتر از قبل نشده است و ظاهراً هر کسی که رایانه‌ای دارد، مایل است تا یک دستگاه پرینتر برای برآوردن نیازهای خود تهیه کند اما مشکلی که در این بین وجود دارد این است  که  چطور می‌توان بهترین پرینتر را با توجه به بودجه‌ی مورد نظر و حجم کار انتخاب نمود؟

پرینتر لیزری، رنگی، جوهرافشان، لارج فرمت، عکاسی، چندکاره، دارای قابلیت بی‌سیم، تک‌رنگ و… این همه اصطلاح رنگارنگ در هنگام خرید این دستگاه جانبی ما را احاطه کرده و انتخاب درست را کمی دشوار می‌کند. انتخاب ما همان دستگاهی است که با قیمتی منطقی توان پردازش حجم زیادی از کار را داشته باشد و بتواند نیاز ما را به طرز مناسبی پاسخ گوید. در این مقاله شما را با هر یک از این مفاهیم آشنا خواهیم کرد تا بتوانید به درستی پرینتر مورد نیاز خود را تشخیص داده و خریداری نمایید.

 

معیار‌های انتخاب پرینتر مناسب چیست؟

چه عواملی می‌توانند دامنه‌ی انتخاب ما را کوچک و ساده کرده و به صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ بینجامند. با شناخت این معیارها می‌توانیم سریع‌تر به پرینتر مورد نظر دست پیدا کنیم. کوشیده‌ایم تا عواملی موثر در این فهرست را به ترتیب اهمیت و اولویتی که اغلب خریداران در نظر داشته‌اند گردآوری نماییم.

بدین ترتیب شخصی که درآمد ماهیانه چند صد هزار تومانی دارد و در حال حاضر بودجه‌ی کافی برای تهیه‌ی مورد گران قیمتی را ندارد، بهتر است این عوامل را به دقت بررسی کرده و با چشم بازتری به انتخاب بپردازد، چرا که لزوماً گران‌ترین همیشه مناسب‌ترین نیست.

هزینه

تا چه میزانی می‌توانید هزینه ی مربوط به خریداری پرینتر جدید را بپردازید و در واقع بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته‌اید چقدر است؟

این موضوع ارتباط مستقیمی با بودجه ای که برای خرید صرف می‌کنیم دارد، البته لزوماً پرینتر ارزان، پرینتری غیرقابل اطمینان نیست. هرچند یک پرینتر ارزان زودتر راهی سطل زباله شده و در نهایت هزینه‌ی غیرمستقیم بیشتری بر روی دستتان خواهد گذاشت.

کیفیت:

منظور از کیفیت، در واقع کیفیت چاپ نهایی این دستگاه است. باید ببینید کیفیت چاپ مورد نظر شما چیست؟ آیا به عنوان یک عکاس نیاز به پرینتری با حداکثر وضوح خروجی هستید یا اینکه امور اداری و چاپ رومیزی‌تان چندان حساس نیست؟ انتخاب با شماست!!

تعداد چاپ:

آیا قصد دارید هر از گاهی از این پرینتر استفاده کنید؟ یا اینکه مایلید با آن به تکثیر تراکت‌های تبلیغاتی یا سایر امور حرفه‌ای دفاتر فنی بپردازید و از آن برای ارائه‌ی خدمات به مشتریان کمک بگیرید. برای این منظور شاید بهتر باشد به یک دستگاه صنعتی‌تر رجوع کنید.

رنگی یا سیاه و سفید:

البته این مسئله برای پرینتر‌های پایین فهرست چندان صادق نیست، اما اگر به یک پرینتر با کیفیت بالا احتیاج دارید بهتر است قدری پول بیشتری خرج کنید. اما برای پرینتر‌های سیاه و سفید معمولی (تک رنگ) زیاد نگران نباشید. هرچند خروجی پرینترهای تک رنگ به خوبی پرینترهای رنگی نیست، اما هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای خریداری‌شان به مراتب منطقی‌تر است.

فرمت:

ابعاد کلی کارهای چاپی شما چیست؟ آیا اندازه‌ی معمول A4 کفایت می‌کند یا باید تا ابعاد بزرگ (لارج فرمت) و بزرگ‌تر از آن چاپ بگیرید. شاید هم تنها دوست دارید برخی از تصاویری که با دوربین یا گوشی‌ هوشمند خود گرفته‌اید را چاپ کنید. البته این روزها پرینترهای سه بعدی نیز عرضه می‌شوند که هر چند هزینه‌ی بالای تهیه‌ی آن‌ها فعلاً مناسب کاربران عادی نیست، اما می‌توانند نیازهای صنعتی را برآورده کنند.

کاربرد:

آیا چاپ صِرف کفایت می‌کند یا اینکه باید پس از چاپ اسناد مورد نظر، آن‌ها را اسکن کرده و فکس نمایید؟ فکس؟ بله درست خوانده‌اید! هنوز هستند بسیاری از شرکت‌ها و مؤسساتی که با وجود انواع سرویس آنلاین از روش‌هایی نظیر فکس استفاده می‌کنند.

اصطلاحات فنی برای خرید پرینتر:

در این بخش شما را با برخی از پرکاربردترین اصطلاحات فنی مربوط به پرینترها و معانی آن‌ها آشنا خواهیم کرد:

جوهر افشان:

این دسته از پرینترها با پاشیدن رنگ (رنگی یا سیاه و سفید) با سرعت و دقت بالا بر روی کاغذ و خشک شدن سریع آن عمل چاپ را انجام می‌دهند. کیفیت تصاویر خروجی این پرینترها به نسبت نمونه‌های لیزری قدری کمتر است.

لیزری:

این دست از پرینترها با استفاده از لیزر و گرم کردن تونر (رنگ پودری مخصوص) و انتقال آن با حرارت بر روی برگه کاغذ اقدام به چاپ می‌کنند. پرینترهای لیزری قادر به ایجاد تصاویری با کیفیت بسیار بالا بوده و بالاترین دقت ممکن را دارند

فرمت قالب :

اندازه‌ی چاپ هایی که می‌گیرید چقدر است؟ کاغذهای رسمی و اداری و اندازه‌های کوچک‌تر را می‌توان با پرینترهای کوچک و معمولی بدست آورد. هر اندازه‌ای بزرگ‌تر از این را لارج فرمت گویند.

چند کاره:

پرینترهای چند کاره اغلب دارای قابلیت استفاده از اسکنر، دستگاه کپی و فکس در کنار پرینتر هستند که برای دفاتر اداری کوچک، دفاتر خانگی و مصارف شخصی مناسب هستند.(دستگاه های چند کاره پاناسونیک از بالا ترین کیفیت و بالاترین طول عمر برخوردار می باشد که این مهم  باعث متمایز شدن این برند در دستگاههای چند کاره گردیده است)

پرینتر کوچک عکس (Snapshot):

این قبیل  پرینترها برای چاپ عکس‌های رنگی بر روی کاغذهایی  مخضصوص با کیفیت بالا  برای عکاسی به کار گرفته می‌شوند و اغلب ابعاد کوچک و معمولی دارند.

تک رنگ:

پرینترهای تک رنگ  پرینتر هایی هستند  که تنها می‌توانند طیف رنگی سیاه و سفید تا خاکستری را ایجاد نمایند.

3

پرینترهای سه بعدی:

پرینترهای سه بعدی که اخیراً به بازار ارائه شده‌اند می‌توانند مدل‌های پلاستیکی بسازند. این پرینترهای جالب و جذاب بوده و  برای طراحی صنعتی و اموری از این دست بسیار مناسب است و روند کار را ساده‌تر می‌کنند.

4

پلاتر:

پلاتر در واقع پرینترهای عریضی است که برای چاپ طرح و نقشه های بسیار بزرگ رنگی و سیاه و سفید کاربرد دارد. پلاترها اغلب در چاپ نقشه و طرحهای ساختمانی کاربرد دارند. البته مدل‌های جدید قادر به چاپ بنر و عکس‌های بزرگ  با کیفیتی مناسب نیز هستند.

پرینترهای شبکه بی‌سیم:

این دسته از پرینترها را می‌توان بدون نیاز به کابل‌کشی‌های معمول و تنها با استفاده از امواج بی سیم در شبکه به کار برد. به همین خاطر کاربری آن به خصوص در دفاتر و ادارات که تعداد زیادی از رایانه ها از یک یا چند پرینتر استفاده می‌کنند بسیار ساده و راحت است.

کامپکت:

کامپکتها پرینترهای کوچکی هستند که در سفرها کاربرد دارند و فرد می‌تواند آن‌ها را با خود حمل کرده و هر زمان که بخواهد  چاپ بگیرد. ابعاد این پرینترها به کوچکی باتری لپ تاپ است و هر چند قیمت بالایی دارند، اما برای افرادی که دائماً در سفر به سر می‌برند انتخاب خوبی به شمار می‌رود. فراتر از این فهرست و معیارهایی که در بالا اشاره شد، زمانی که قرار است تصمیم به خرید ابزارهای جانبی همچون پرینتر بگیرید بهتر است عوامل مهم و کلیدی‌تر خود را مد نظر داشته باشید و با توجه به بودجه و کاربردی که از آن انتظار دارید، پرینتر مناسب را خریداری نمایید، چرا که لزوماً یک خرید گران‌قیمت نمی‌تواند تمامی نیازهای شما را به درستی بر طرف کند.


این مطلب را ارزیابی کنید

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 65
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 30
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 136
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
ویدیو پرژکتور پاناسونیک
دوربین مدار بسته پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی