خانه » ویدئو پرژکتور و سیستمهای کنفرانس » در مورد ویدئو پروژکتور بیشتر بدانید…

در مورد ویدئو پروژکتور بیشتر بدانید…

در مورد ویدئو پروژکتور بیشتر بدانید

ویدئو پروژکتور وسیله ای است که می تواند با اتصال به وسایل دیگری از جمله کامپیوتر ها ، دوربین ها ، CD/DVD player یا همان پخش کننده های خانگی یا غیره ، تصویری که در آنها پخش می شود را بر روی پرده بتاباند و به نمایش درآورد. در واقع ویدئو پروژکتور با گرفتن تصاویر از دستگاهی دیگر قادر است تا آنرا بر روی پرده یا دیواری صاف منعکس کند.

ویدئو پروژکتور پاناسونیک در شرایط و مکانهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله : سالن های کنفرانس ، کلاسهای آموزشی ، سالن های همایش و آمفی تئاتر ها ، سینماها ، مدارس هوشمند و بسیاری جاهای دیگر که احتیاج به ارائه مطلب یا پرزنت کردن تعداد زیادی افراد استفاده می شود.

ویدئو پروژکتور ها هم مانند وسایل دیگر انواع متعددی دارند که برای راهنمایی بیشتر شما عزیزان در هنگام خرید ، چند ویژگی مهم و کاربردی را بیان می کنیم.

چرا از ویدئو پروژکتور استفاده مي کنيم؟

امروزه با پيشرفت تکنولوژي،روشهای ارتباطی دچار تحولي شگرف گرديده اند . تکنولوژي ویدئو پروژکتورها به ما اين امکان را مي دهند که تصاوير و گزارش هاي کامپيوتري و ويدئويي با تلفيق جادويي رنگ و صدا به صورتي موثرتر در جلسات بدرخشند .

استفاده از تکنولوژي پروژکتورها در عرصه آموزش به طور روز افزوني عموميت مي يابد . استفاده از اين ابزار در عرصه بازرگاني و تجاري جهت انتقال مناسبتر مفاهيم وايده ها اجتناب ناپذير مي باشد. همچنين استفاده از پروژکتور در سمینارها  و کنفرانس ها جهت پخش مراسم در ابعاد بزرگ  جذابيتي فوق العاده ايجاد نموده و کاردست اندر کاران را جلوه اي ديگر مي بخشد.یقینا، دانشگاهها ، مراکز علمی و آموزشی و فرهنگی از مشتریان عمده دیتا پروژکتورها هستند و نقش و تأثیر این وسیله در انتقال مفاهیم ، انکار ناپذیر است.

 

رزولوشن :

رزولوشن یا همان کیفیت تصویر درواقع به تعداد پیکسل ها و قدرت تفکیک پذیری اجزای تصویر اشاره می گویند ولی در مورد ویدئو پروژکتور دارای مفهوم دیگری نیز هست یعنی از منظر دیگری نیز می توان رزولوشن را در مورد بررسی قرار داد و آن عبارت است از سازگاری دستگاه ویدئو پروژکتور با حالت های نمایش و تصویر کامپیوتر . این اصطلاح که پیش تر در مطلبی جداگانه آورده شده است ،  اندازه های مختلفی دارد و معمولا چیزی که در اغلب ویدئو پروژکتورها وجود دارد عبارت است از :

۶۰۰ * ۸۰۰        SVGA

۱۰۲۴ * ۷۶۸      XGA

۱۲۸۰ * ۱۰۲۴   SXGA

۱۴۰۰ *۱۰۵۰    +SXGA

۱۲۰۰*۱۶۰۰     UXGA

این اعداد تعداد پیکسل های تصویر را در ستون و ردیف تصویر نشان می دهد. همیشه عدد بزرگتر که سمت راست نوشته می شود اشاره به تعداد پیکسل های موجود در عرض صفحه دارد و عدد کوچکتر نشاندهنده تعداد پیکسل در ارتفاع تصویر است. طبیعی است که هرچه این اعداد بزرگتر باشند کیفیت تصویر نشان داده شده بیشتر خواهد بود.

رزولوشن ، اصلی ترین پارامتر تعیین کیفیت ویدئو پروژکتور به حساب می آید ولی هنوز معیارهای اصلی و مهم دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها هم توجه ویژه و خاصی شود زیرا نقش موثری در کیفیت نهایی تصویر ایفا می کنند.

 

شدت روشنایی :

همانطور که در بالا نیز گفته شد وظیفه ی اصلی ویدئو پروژکتور پاناسونیک ، تاباندن تصویر بر روی پرده است. پس طبیعی است که شدت تاباندن یعنی همان شدت روشنایی و نور ویدئو پروژکتور هم بسیار مهم باشد. این شدت را با واحدی به نام ANSI lumens (انسی لومنس) می سنجند. واضح است که هرچه شدت انسی لومنس بالاتر باشد ، ویدئو پروژکتور قادر است تا تصاویر را در مکانهای روشن تر نیز نمایش دهد و بالعکس ، هرچه این معیار پائین تر باشد ، برای نمایش مجبوریم چراغهای محیط را خاموش کنیم تا تصاویر بهتر دیده شوند. پس اینطور می توان گفت که یکی دیگر از پارامترهای اصلی و حیاتی در تعیین مرغوبیت ویدئو پروژکتورها ، شدت روشنایی یا همان انسی لومنس است.

 

کنتراست تصویر :

کنتراست معیاری است برای تشخیص تاریک ترین سیاه و روشن ترین سفید در صفحه نمایش که در ویدئو پروژکتور ها فاصله ی این دو نقطه در پرده نمایش سنجیده می شود. این معیار که با واحدی شبیه ۲۰۰۰:۱ عنوان می شود یعنی اگر در پرده نمایش ، نقطه ی سیاهی وجود داشته باشد ، دیگر نقاط تصویر قادرند تا ۲۰۰۰ برابر آن شدت روشنایی داشته باشند. این عدد هرچه بالاتر باشد مناسب تر است زیرا محدوده ی گسترده تری از نورها و رنگ ها را خواهیم داشت پس وضوح تصویر بیشتر خواهد شد. این عامل در کنار رزولوشن و شدت روشنایی ، به کیفیت و وضوح تصویر کمک می کند.

 

بزرگنمایی تصویر و فاصله از پرده نمایش :

 

تمامی ویدئو پروژکتور ها به دلایل مشخص تصویر را در اندازه های بزرگ به نمایش در می آورند. علاوه بر آن امکان بزرگنمایی دستی نیز وجود دارد. خوشبختانه اطلاعات تمامی موارد برای هر محصول مشخص و در دسترس است. اهمیت این مسأله در اینجاست که برای هر ویدئو پروژکتور یک حداقل فاصله و یک حداکثر فاصله از پرده نمایش تعیین شده است. این بدان معنی است که در فاصله های کمتر و یا بیشتر از حد اعلام شده ، شما نمی توانید تصویر را به تمامیت و به خوبی مشاهده کنید. پس اگر فضای شما کوچک است لازم است ویدئو پروژکتور هایی که بزرگنمایی کمتری دارند خریداری کنید.

55

تصحیح حالت ذوزنقه ای :

گاهی اوقات پیش می آید که به دلیل مسطح یا تراز نبودن محلی که ویدئو پروژکتور بر روی آن قرار داده شده است ، زاویه ای بین صفحه نمایش و ویدئو پروژکتور بوجود بیاید و تصویر به حالت ذوزنقه ای درآید. در این حالت گزینه ای بر روی ویدئو پروژکتور وجود دارد که می توانید این حالت را برطرف کنید و تصویر را به شکل مستطیل کامل در بیاورید. این قابلیت با یک عدد بازه ای مثل +_۱۵   درجه نامبرده می شود.

56

موارد دیگری وجود دارد که مستقیماً به کیفیت تصویر و نوع تصویر مربوط نمی شود ولی از خصوصیاتی هستند که حتما باید به هنگام خرید در نظر گرفته شوند از جمله :

طول عمر لامپ :

معمولا دو عدد برای بیان طول عمر لامپ تصویر بیان می شود. اولین عدد حداکثر ساعتی است که ویدئو پروژکتور می تواند در حالت استاندارد کار کند و دومین عدد مربوط می شود به حداکثر ساعتی که ویدئو پروژکتور می تواند در حالت کم مصرف و نور پائین کار کند.

 

پورت های ورودی و خروجی :

یکی دیگر از قسمتهایی که باید به آن توجه کرد ، مسئله ی ورودی ها و خروجی های ویدئو پروژکتور است. هرچه تنوع پورت های ورودی و خروجی ویدئو پروژکتور بیشتر باشد دست شما برای استفاده ی حداکثری از دستگاه ویدئو پروژکتور بازتر است.

77

وزن :

این مورد بیشتر برای انواع قابل حمل مطرح می شود. اگر دنبال ویدئو پروژکتور قابل حمل هستید به سراغ انواع سبک تر بروید.

قابلیت بی سیم :

برخی ویدئو پروژکتور ها از قابلیت بی سیم هم پشتیبانی می کنند که البته کمی گران تر از انواع دیگر هستند. این ویژگی برای برخی افراد و بعضی مکانها ، کاربردی و گاهی حیاتی است. این قابلیت بیشتر برای ارسال تصاویر از کامپیوتر در نظر گرفته شده لذا برای نمایش فیلم  و فایلهای ویدئویی کارایی بالایی ندارند.

این چند مورد از مواردی بود که بهتر است قبل از خرید ، آنها را در نظر بگیرید تا متناسب با فضا و جیبتان انتخاب صحیحی داشته باشید .


این مطلب را ارزیابی کنید

شاید این مطالب را نیز بپسندید

از ویدیو پروژکتور ها چه می دانید؟...
تعداد بازدید: 8
در جهان امروز در میان دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه های زبان، مراکز نظامی، شرکت های خصوصی و دولتی، نمایشگاه های هنری و حتی منازل ا...
تماشای فیلم و سریال با دستگاه ویدئو پروژکتور...
تعداد بازدید: 4
لذت دیدن فیلم با ویدئو پروژکتور امروزه دیدن فیلم ها و سریال های جذاب روز دنیا به یکی از مهمترین و بهترین سرگرمی های مردم تبدیل شده. در کنار...
اورهد پروژکتور چیست؟
تعداد بازدید: 71
ویژگی های اورهد پروژکتور تقریبا تمامی افراد نام ویدئو پروژکتور را شنیده اند و از کارایی آن با خبرند. پروژکتور یا فراتاب دستگاهی است که اطلا...


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی