خانه » فناوری » همه چیز راجع به خطوط مخابراتی PRI یا E1

همه چیز راجع به خطوط مخابراتی PRI یا E1

خطوط PRi یا E1

از سرویسهای مخابراتی کشور میباشد که چند سالی است به صورت انبوه از سمت شرکتها و ارگانها مورد استفاده قرار میگیرد . مهمترین عامل محبوبیت این سرویسها شماره هایی است با تعداد ارقام کمتر . شماره های ۴ رقمی و شماره های ۵ رقمی امروز به صورت انبوه از سوی شرکتهایی که کسب و کار تلفنی دارند مورد استفاده قرار میگیرد . در این مقاله سعی مینماییم به صورت کامل این گونه خطوط را بشناسیم . برای شناخت خطوط پی آر آی ابتدا بایست ISDN را که پایه اصلی آن است بشناسیم .

ISDN : اساس طراحی تکنولوژی ISDN به اواسط دهه ۸۰ میلادی باز میگردد که بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است .در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد . ISDN به دو شاخه اصلی تقسیم می شود . N-ISDN و B-ISDN . B-Isdn بر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند ( از جمله شبکه دیتا ایران ) .


نوع دیگر
B-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است . در N-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد. BRI و PRI . نوع PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX ) ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است . E1 یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد .

همه چیز راجع به خطوط مخابراتی PRI یا E1

PRI چیست ؟

ما در خط تلفن معمولی صرفا یه کانال برای ارتباط داریم ولی در خطوط PRI تعداد کانال‌ها از یکی بیشتر ، مثلا T1 دارای ۲۴ کانال است یعنی اینکه اگر شما یک خط T1 داشته باشید می‌توانید ۲۴ ارتباط همزمان داشته باشید؛ تعداد این کانال‌ها در PRI برابر ۳۲ تا است که ۲ تا از آن برای سیگنالینگ و همزمان سازی بکار می‌رود و باقی یعنی ۳۰ تا از آن قابل بهره برداری است. پس در خطوط PRI ما با خرید هر لینک از شرکت مخابرات دارای ۳۰ کانال ورودی خواهیم بود.

نوع شماره گذاری :

شرکت مخابرات این خطوط را در دو نوع ۴ رقمی و ۵ رقمی و دو زیر شاخه یک طرفه و دو طرفه به مشترکین ارائه مینماید . مشترک گرامی باید توجه داشته باشد اگر برای شماره گیری کارمندان خود میخواهد از این لینک استفاده نماید میبایست حتما از لینک دو طرفه و در صورتی که از لینک خود صرفا برای تماس ورودی میخواهد استفاده کند لینک یک طرفه تهیه نماید به طور مثال شرکت ایده آل گستر از شماره ۸۱۰۱۰ فقط برای تماس مشتریان خود و برای تماس مجموعه خود به بیرون از خطوط ۸ رقمی آنالوگ استفاده مینماید . البته باید توجه داشت در صورتی که میخواهید لینک دوطرفه داشته باشید حتما میبایست از مخابرات دو کد تهیه نمایید . مثلا با شماره ۸۱۰۱۰ مشتریان با شما تماس بگیرند و با شماره ۸۱۰۱۱۰۰۰ شما با بیرون تماس برقرار نمایید .

نوع دیگری از شماره های  PRI دو طرفه ، شماره های ۸*۴ و شماره های ۸*۵ میباشند . به این صورت که شرکت مخابرات ۴ رقم و یا ۵ رقم در اختیار شما قرار میدهد و شما ۳ یا ۴ رقم به آن اضافه و به مشتریان خود اعلام مینمایند . این سرویس برای مکانهایی که دارای داخلیهای زیادی میباشند مناسب میباشد . زیرا شما میتوانید شماره داخلیهای خود را با شماره خط شهری یکسان سازی نمایید  .بدیهی است در نوع ۸*۴ شما میتوانید ۹۹۹۹ شماره داخلی معرفی و در نوع ۸*۵ میتوانید تا ۹۹۹ شماره داخلی اضافه نمایید .( استاندارد طول ارقام در استان تهران ۸ رقم میباشد)

شماره ۴ یا ۵ رقمی + شماره داخلی شما = شماره ای که به مشتری خود اعلام مینمایید .

تجهیزات مورد نیاز :

در صورتی که فاصله شما با مرکز مخابراتی زیر ۱۵۰ متر باشد فقط احتیاج به یک مرکز تلفن سانترال برای پشتیبانی این خطوط دارید . در حال حاضر تنها مراکز سانترال پاناسونیک سری KX-TDE و KX-TDA قابلیت لینک با خطوط PRI را دارند .البته مراکز تلفن نرم افزاری هم این امکان را ارایه مینمایند .اما در صورتی که فاصله شما با مرکز مخابراتی بیش از ۱۵۰ متر باشد میبایست از دو دستگاه مودم HDSL هم برای دو سر ارتباط استفاده نمایید . یک دستگاه در مخابرات منطقه و دستگاه دیگر در مرکز مشترک نصب میگردد . این مودم ها در دو نوع زیمنس و واتسون معمولا تهیه میگردند ، که بنابر تجهیزات مخابراتی منطقه مشترک تعیین میگردد.

قدم اول برای تهیه خطوط PRI :

این سرویس بصورت استیجاری و فقط به اشخاص حقوقی واگذار می شود .شاید یکی از بزرگترین معایب این خطوط هم همین استیجاری بودن خط میباشد و اینکه این خطوط غیر قابل انتقال به غیر میباشند .قدم اول برای تهیه این خطوط مراجعه حضوری به مرکز امور مشترکین منطقه مخابراتی است . در حال حاضر شرکت مخابرات ایران خطوط نامبرده را از طریق شرکت خدمات اول TCT در تهران و کرج این سرویس را ارائه می‌دهد که مدارک لازم برای متقاضیان شامل روزنامه رسمی که از تاریخ انتشار آن دو سال نگذشته باشد، اساسنامه شرکت، آگهی تاسیس، کد اقتصادی (گواهینامه ثبت نام مودیان مالیاتی)، شناسنامه ملی شرکت، معرفی‌نامه نماینده برروی سربرگ شرکت با امضاء صاحبان دارای حق امضاء به انضمام مهر شرکت است.


5 (100%) 2 رایs

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 40
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 18
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 83
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن پاناسونیک


 • elham در تاریخ سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴گفته است:

  مقاله مفیدی بود

  • mahdi azad در تاریخ سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴گفته است:

   امیدواریم مفید واقع شده باشد

 • farhad در تاریخ پنج شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴گفته است:

  سلام.خسته نباشید بسیار عالی ومفید بود. سپاسگزارم

  • EJLALI در تاریخ دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵گفته است:

   باسلام
   ممنون ازشما

 • محمد در تاریخ چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵گفته است:

  سلام.ممنونم؛بسیار مفید بود

 • رامین ربیعی در تاریخ پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵گفته است:

  سلام بسیار عالی بود ممنون از زحمات شما اگر مخابرات فقط خطوط یکطرفه در اختیار سازمان بگذارد پرسنل سازمان چگونه می توانند با بیرون سازمان تماس بگیرند ؟

 • مهندس سهرابی در تاریخ یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵گفته است:

  با سلام و عرض ادب بی نهایت ممنون. مفید بود.لطفا در خصوص شبکه های جدید مخابراتی مطالب دیگه ای بزارید. متشکرم .سبهرابی

  • mahdi azad در تاریخ شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵گفته است:

   سلام و درود . چشم حتما

 • اصغر در تاریخ یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵گفته است:

  pbx فقط پاناسونیک نیست،هواوی هم pbx های خوبی داره

  • »دیر در تاریخ دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵گفته است:

   PBX (Private Branch Exchange) به معنای مرکز تلفن خصوصی میباشد . بله هواوی هم مراکز تلفن تولید میکند .
   .

 • رخشان بهار در تاریخ دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶گفته است:

  با سلام و خسته نباشید از اطلاعات شما ممنون.
  خدمت شما عرض شود امپدانس pri برای مراکز زیمنس مدل ۳۸۰۰و ۴۰۰۰ و پاناسونیک چند اهم است ضمنا ایا این دو مرکز E1 است یا T1
  منتظر پاسخ شما به آدرس پست الکترونیکی خودم هستم. باتشکر

 • بهمن در تاریخ پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷گفته است:

  با سلام خدمت شما
  هدف ما انتقال یک خط E1 به نقطه ای دیگه از شهر تهران هستش به صورتی که بتونیم از تمامی امکانت خط استفاده کنیم در واقع مثل این باشه که خط E1 در یک نقطه دیگه باشه آیا میتونیم از HDSL برای این کار استفاده کنیم اگر بله به چه صورت؟
  یا از طریق لینک وایرلس اقدام به انتقال خط بکنیم که برای انتقال اون هم شنیدم باید حتما Gateway بزاریم و خط رو دیجیتال کنیم تا بتونیم با تجهیزات PTP انتقال بدیم.!
  یا میشه از طریق بستر اینترنت این کار رو کرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر…

  • zahra hatami در تاریخ شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷گفته است:

   با سلام و وقت بخیر . لطفا جهت دریافت پاسخ سوال خود از تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۲۳۰۱۳۸۲ بدون صفر تماس بگیرید.

‌‌سیستمهای سانترال

سیستمهای سانترال

دستگاه فکس‌‌

فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

دوربین‌‌های مداربسته

دوربین های تحت شبکه (IP)

ویدیو پرژکتور ‌‌

ویدئو پروژکتور پاناسونیک

تلفن های زیمنس

تلفن گیگاست زیمنس

دوره های آموزشی

ثبت نام دوره های آموزشی