خانه » فناوری » آیا آیفون از فروشگاه های ایران جمع آوری می‌شود؟

آیا آیفون از فروشگاه های ایران جمع آوری می‌شود؟

برطبق گفته‌ی مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در صورت تأسیس نشدن نمایندگی محصولات اپل در ایران تا قبل از اجراکردن  طرح رجیستری موبایل، گوشی‌های آیفون از فروشگاه‌های موبایل جمع آوری خواهند شد. البته،قابل ذکراست که  هنوز زمان دقیقی برای  اجرای طرح رجیستر شدن موبایل درنظرگرفته نشده است.

عباس نخعی با بیان اینکه طرح رجیستری گوشی‌های موبایل در آینده نزدیک به اجراگذاشته می شود، گفت: «هم اکنون تصمیم بر این است که تنها گوشی‌های موبایل برندهای دارای نمایندگی در کشور قابلیت فعال شدن در شبکه و خرید و فروش داشته باشند. البته این امکان وجود دارد که پس از اجرای این طرح، تصمیمات جدیدی در این حوزه گرفته شود.»

همچنین باید افزود:مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  اعلام کرد: «اپل تا پیش از اجرای طرح رجیستر شدن موبایل، فرصت تأسیس نمایندگی در کشور را دارد. در غیر این صورت پس ابلاغیه‌ی جمع آوری گوشی‌های آیفون صادر شده و در صورت تأسیس نشدن نمایندگی در ایران، گوشی‌های موبایل این برند جمع‌آوری می‌شوند.»

نخعی خاطرنشان کرد که : «هم اکنون ابلاغیه جمع‌آوری گوشی‌های آیفون را به تمام استان‌ها اعلام کرده‌ایم و در صورت عدم تأسیس نمایندگی اپل در کشور تا روز اجرای طرح رجیستری، تمام محصولات موبایل اپل از سطح بازار جمع‌آوری خواهد شد.»

قابل ذکراست که:هر گوشی تلفن همراه دارای کد ۱۵ رقمی منحصر به فرد با نام IMEI است که با استفاده از آن می‌توان گوشی را در شبکه رجیستر یا آن را ردیابی کرد. این کد دارای مشخصاتی از جمله شرکت و کشور تولید کننده‌ی موبایل است. کد IMEI شبیه به شناسه‌ی MAC در رایانه‌ها یا دستگاه‌های متصل به شبکه است.

در طرح رجیستر موبایل، IMEI گوشی‌هایی که از طریق گمرک وارد کشور می‌شوند ثبت شده و می‌توانند در شبکه‌ی اپراتورهای تلفن همراه کشور فعالیت کنند. گوشی‌هایی هم که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، نمی‌توانند در شبکه‌های موبایل کشور فعال باشند.قبل از این چند شرکت داخلی ادعای تأسیس نمایندگی غیرمستقیم اپل در کشور را داشته‌اند که هر کدام بعد از مدتی جنجال، تب‌شان فروکش کرده است.

چرا قیمت آیفون در بازار ایران افزایش یافت؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس نخعی قبل از این در خصوص زمان اجرای طرح رجیستری موبایل نیز گفته بود که با توجه به اتمام مقدمات این طرح و تاکید معاون اول رئیس جمهور بر اجرای هرچه سریعتر این طرح، طرح رجیستری موبایل تا اول مرداد ماه اجرایی خواهد شد.

در این طرح که با مشارکت گمرک، اصناف، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه به اجرا گذاشته خواهد شد، خدمات مخابراتی تمام اپراتورها تنها به گوشی‌های موبایلی ارائه داده خواهد شد که از مبادی رسمی و به‌صورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص این طرح را اخذ کرده باشند.

 


این مطلب را ارزیابی کنید

شاید این مطالب را نیز بپسندید

بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه...
تعداد بازدید: 64
 ترفندهای کاهش مصرف باتری باتری یکی از مهمترین اجزای یک گوشی هوشمند است. تلفن های همراه به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده ا...
زمان بندی اینستاگرام
تعداد بازدید: 30
زمانبندی اینستاگرام همه ما زمانی از طول روز و شب را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری میکنیم. از جمله این اپلیکیشن های اعتیاد آور و سرگ...
مقایسه ی اصلی ترین مدل های CPU موبایل...
تعداد بازدید: 135
هنگامی که سخن از پردازنده های تلفن همراه می شود، عموما عبارت  CPU موبایل  به کار می رود که عبارت درست تر آن SOC است که به معنای سیستم روی تر...
تلفن پاناسونیک
دوربین مدار بسته پاناسونیک
ویدیو پرژکتور پاناسونیک


  ‌‌سیستمهای سانترال

  سیستمهای سانترال

  دستگاه فکس‌‌

  فکس حرارتی ، کاربنی و لیزری

  دوربین‌‌های مداربسته

  دوربین های تحت شبکه (IP)

  ویدیو پرژکتور ‌‌

  ویدئو پروژکتور پاناسونیک

  تلفن های زیمنس

  تلفن گیگاست زیمنس

  دوره های آموزشی

  ثبت نام دوره های آموزشی